Vergeten granen en quinoa, gewoon uit Nederland Een van de lessen van deze tijd is dat we voedsel niet altijd van ver moeten halen. En laat de Nederlandse bodem nu vol staan met granen. Culinair journalist Laura de Grave scheidt het kaf van het koren. 24 MET GLUTEN ZONDER GLUTEN Tarwe Tarwe is de bekendste graansoort: de lichtbruine korrels zijn dik en lekker in salade, soep of voor de afwisseling in rijstgerechten zoals nasi. Probeer - als je eraan kunt komen - voor de afwisseling ook eens eenkoorn of emmer, twee oer varianten van tarwe. De geplette variant van tarwe is heerlijk om te verwerken in muesli (granola), pap of baksels. De smaak is, net als de hele korrel, een beetje zoet en doet wat aan popcorn denken. Spelt Spelt is het broertje van tarwe. Het heeft dezelfde kleur, alleen zijn de korrels iets langwerpiger. Spelt smaakt net als tarwe wat zoet, alleen is het nog iets dieper van smaak. Heerlijk ter vervanging van rijst in bijvoorbeeld risotto (dan heet het spelt- otto). Speltvlokken hebben een prachtige 'giraf- feprint'. Ze zijn vol van smaak en lekker als pap in combinatie met vers fruit, noten en zaden. Je kunt de decoratieve vlokken ook goed gebruiken in muesli (granola), koekjes of brood. Gierst Gierstzaadjes zijn kleine ronde, gele zaad jes van 1 tot 2 millimeter doorsnee. Een maal gekookt hebben ze een wat droge structuur en een vrij neutrale, popcorn- achtige smaak. Gebruik gierst in plaats van couscous of bulgur, of rooster de zaadjes in een koekenpan voor een crunch over salade. Deze lijken een beetje op havermout, ze zijn alleen wat lichter van kleur. Je kunt ze gebruiken in koekjes en gebak, of er pap mee maken. Omdat gierstvlokken vrij neutraal smaken, is het lekker om kaneel of cacao toe te voegen. Hele korrels met gluten moet je een nacht laten weken en kun je het best de volgende ochtend koken Haver Haver* heeft lange en puntige goudgele korrels, die eenmaal gekookt een volle en robuuste nootachtige smaak hebben. Lek- een blik werpt op de Nederlandse graanvelden, ziet op het eerste gezicht voornamelijk tarwe en mais (vooral voor veevoer) en gerst (voor bier). Na de Tweede Wereldoorlog kozen boeren voor veel opbrengst per vierkante meter en een voudig te telen graansoorten. Sommige (oude) graansoorten verdwenen daardoor vrijwel volledig. Toch keert het tij. Steeds meer graantelers verbouwen weer granen van verschillende rassen voor ons avond maal. Er valt weer wat te kiezen. Wat dacht je van 'risotto' van spelt? En heb je weleens pap gegeten van gierst- of teff- vlokken? Granen zijn de zaden van planten. Pseudogranen zijn planten waarvan de zaden op dezelfde manier gebruikt wor den als bij graan, maar niet tot de grassen familie behoren. Ze zijn goedkoop en goed verkrijgbaar in biologische winkels en molenwinkels (ook online). Ze zijn makkelijk klaar te maken, al hebben sommige soorten wat voorberei ding nodig. Hele korrels met gluten moet je een nacht laten weken en kun je het best de volgende ochtend koken. Je kunt er vervolgens gelijk een recept mee ma ken, zo heb je een lunch of avondmaaltijd voor twee tot drie dagen in de koelkast. Vlokken zijn geplette granen, waardoor ze sneller garen. Je kunt ze prima gebrui ken voor je ontbijt. Rogge Roggekorrels zijn vrij hard, lang en grijs/ lichtpaars van kleur. Na het koken blijft de korrel mooi heel en stevig, waardoor je hem goed kunt gebruiken in salades of als rijstvervanger. De gebroken variant van rogge zit in Fries roggebrood. De vlokken zijn donker van kleur, hartig en lekker om te verwerken in muesli (gra- nola) of in een stevige, voedzame pap. Ze combineren bovendien goed met choco lade en cacao. Gerst Er zijn veel namen voor gerst. Als het is gepeld en geslepen, heet het gort of parel gort. Bij gort is circa 7 tot 15 procent van de ruwe gerstkorrel geslepen en gepolijst, bij parelgort is dat 33 procent. Hoe meer er van de korrel af is, hoe lichter de kleur en hoe zachter de bite. Alle varianten zijn lekker in salades en in plaats van rijst. Of maak eens lekker ouderwets gortepap of watergruwel/krentj ebrij! Vlokken van gerst zijn heerlijk in pap. Eenmaal gekookt blijven ze mooi heel. Ze zijn licht amandelachtig van smaak en zacht en veerkrachtig van structuur. Hierdoor zijn ze heel toegankelijk voor kinderen. ZATERDAG 19 JUNI 2021 GO Tarwe en tarwevlokken. Spelt en speltvlokken, - r V-VO -0.O. 0 - ~S=?T~ Rogge en roggevlokken. Gerst en gerstvlokken/ Korrels (een nacht weken, 40 tot 60 minuten koken) Vlokken (10 minuten koken) Korrels (een nacht weken, 30 tot 40 minuten koken) Vlokken (10 minuten koken) Korrels (20 minuten koken) Vlokken (2 tot 3 minuten koken) Korrels (1 uur koken) Korrels (een nacht weken, 60 minuten koken) Vlokken (20 minuten koken) Korrels (een nacht weken, 40 tot 60 minuten koken) Vlokken (10 minuten koken)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 68