WMM 9 Kroonlijst Vrouwen op het dak Trap/draagriemen Lantaarns Wielen donderdag 17 juni 2021 GO Langs de hele bovenkant van de koets is een kroonlijst met de wa pens van de elf provincies die Ne derland tijdens de bouw telde (Fle voland bestond uiteraard nog niet) en van de stad Amsterdam. Het wapen van de hoofdstad en van de provincie Noord-Holland zijn groter dan van de overige tien provincies. De wapens waren verouderd en be schadigd en werden bij de restaura tie tot op het hout afgeschuurd en met dezelfde materialen en laagop- bouw die de meesterschilder in 1898 gebruikte in ere hersteld. De vier vrouwen op het dak van de koets, gebaseerd op levende modellen, verbeelden de vier pij lers van de Nederlandse welvaart aan het einde van de 19de eeuw: arbeid, scheepvaart, handel en landbouw. Met een voorwerp en een dier werd duidelijk waar ze voor stonden - denk aan een sextant en een dolfijn bij scheepvaart. De vrou wen hebben het in 125 jaar zwaar gehad. Bij de restauratie bleek één vinger ooit afgebroken te zijn en een voet grof gerestaureerd. Ze zijn suc cesvol onder handen genomen. Verreweg de meeste werkzaam heden tijdens de restauratie zijn door Nederlandse vakmensen uitgevoerd, maar er moest soms ook specialistische hulp van over de grens worden ingeroepen. De traptreden, versierd met drijvende waterlelies en met watervogels verwerkt in de bevestiging, werden met vuur verguld. Een 'bloedge- vaarlijke klus', volgens Annemarie de Wildt, conservator/curator bij het Amsterdam Museum, 'vanwege het kwik dat dan vrijkomt'. In Duits land wist een vakman het karwei toch te klaren. En voor het vervan gen van de lederen draagriemen onder de koets werd de hulp inge roepen van een Engels bedrijf, dat ook alle koetsen van het Britse hof voorziet van zulke riemen. Tijdens de eerste avondrit van de koets door Amster dam, in 1901, maakte de elektri sche verlichting grote indruk op het publiek. De lantaarns wer den van stroom voorzien door een accu die was ge plaatst onder de zit tingen in de koets. Op de lantaarns zit ten kronen en de mannen (atlanten) ernaast zijn een ver wijzing naar Atlas - als symbool voor kracht. Ze draaien om de zon en de velgen vormen een symbo lisch hemelgewelf, met twaalf tekens van de dieren riem. Modern was dat de assen heel precies afstelbaar waren en ook de rubberen banden waren vernieuwend bij de bouw van de koets. Oorspronkelijk waren de banden wit, maar ze werden ergens tussen de twee wereldoorlo gen vervangen door zwarte exemplaren. Bij de restauratie heeft de koets nieuwe banden gekregen, door de wielen - in vaktermen - te laten krimpen. De spaken en houten constructieonderdelen van de wielen werden verstevigd om een goed spanningsniveau te bereiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9