Winkeliers zetten de Goese skyline in om de leegstand te verdoezelen Vraag eens wat Yersekenaren zélf willen H 6 Wens van omwonenden Opinie GASTHUIS BEGIN SLOOP Michiel Bouwman Tholen Als het viaduct begin volgend jaar vervangen wordt voor een gelijk vloerse kruising, zal het drukker worden op de N-weg. Verkeer kan dan immers vanaf de Molenvlietse- dijk ook afslaan in de richting van Poortvliet of Vestetuin. Daardoor ontstaat logischerwijs meer geluid. Hoewel een scherm van twee meter voldoet aan de wettelijke re gels, besluit het gemeentebestuur toch een hogere variant neer te zet ten. ,,Het is belangrijk om bij derge lijke grote infrastructurele ingre pen samen met de inwoners naar oplossingen te zoeken", legt wet houder Corniel van Leeuwen uit. Het scherm wordt over de volle dige lengte drie meter hoog. Dit geeft op de eerste verdiepingsvloer van de aangrenzende woningen de meeste geluidsreductie, verklaart Van Leeuwen. Maximumsnelheid Het is niet het enige dat verandert na inspraaksessies met omwonen den. Ook over de maximumsnel heid waren zorgen. Die wordt straks op een deel van de Molen- vlietsedijk verlaagd naar 30 kilome ter per uur. Bewoners uitten hun zorgen vanwege de route naar de scholen, sportvoorzieningen en het zwembad. De gemeente voorziet dat het nieuwe kruispunt intensief gebruikt wordt door fietsers en voetgangers. Daarom wordt de maximumsnelheid vanaf de Ten Ankerweg tot en met de kruising met de Hoogaarsstraat verlaagd naar 30 kilometer per uur Daarnaast wordt er bij de inrich ting van de Molenvlietsedijk reke ning gehouden met veilig overste ken voor fietsers en voetgangers. De verkeersdrempels op de kruisingen worden hierop aangepast. Ook ter hoogte van de Burgemeester van Berchemstraat komt een verkeers drempel. De nieuwe kruising met de Nieuwe Postweg moet er voor zor gen dat het minder druk wordt op de Grindweg, één van de twee we gen die nu het verkeer uit Tholen leidt. Uit voorspellingen blijkt dat de verkeersdrukte alleen maar ver der zal toenemen. Volgens Van Leeuwen is de nieuwe stap dan ook hard nodig. Rotonde In eerdere plannen werd nog ge sproken over de aanleg van een ro tonde. In overleg met de Provincie is toch gekozen voor een kruising, omdat een rotonde te veel ruimte in beslag zou nemen. Om de doorstro ming te bevorderen krijgt de krui sing 'slimme' verkeerslichten: die springen niet volgens een vast pa troon om de beurt op groen, maar kan detecteren vanuit welke rich ting het druk is en een groen licht het hardste nodig is. In de toekomst krijgt ook de enige andere kruising met ver keerslichten, bij het Steenen Kruis, zo'n installatie. Want die leegstand is er nou een maal, zo stelt Saaman, eigenaar van koffiehuis 't Geveltje in Goes. ,,Na- tuurlijk vinden we dat niet leuk, maar het zal niet zomaar verdwij nen. Dan kunnen we met die leeg staande panden maar beter iets leuks doen. De aanblik van zo'n pand is niet mooi. En dan ligt er vaak ook nog een stapel post op de mat. Hoewel ik uiteraard begrijp dat pandeigenaren niet elke keer Dan kunnen we met die leegstaande panden maar beter iets leuks doen die post kunnen gaan ophalen, kun je wel stellen dat het geen fraai gezicht is.'' OOG heeft de actie met de grote raamstickers bedacht, maar voert het idee samen met Goes Marke- ting en de gemeente uit. Hoewel de stickers een groot deel van de winkelruiten beslaan, kan volgens Saaman altijd nog een blik in het pand worden geworpen door bij voorbeeld potentiële huurders. Dat is belangrijk voor pandeigena- ren. Drie van hen hebben al mede werking verleend. Zo zijn leeg staande winkels aan de Lange Vorststraat, de Ganzepoortstraat en de Grote Markt al voorzien van een mooie afbeelding van de stad. Jouw winkel Het gaat om raamfolie die heel ge makkelijk weer kan worden ver wijderd. Bij de afbeeldingen staan teksten als 'wordt dit jouw win kel?' Saaman hoopt dat in de toe komst meer lege panden kunnen worden opgevrolijkt. Iet is hoog tijd dat Yerseke een wethouder levert'. Vlak voor de verkiezingen gooide de dorpsraad van Yerseke een flinke steen in de vijver. Met de sluiting van de bibliotheek, het consultatiebureau en het dorpshuis nog vers in het ge heugen kwam het grootste dorp van de gemeente er maar bekaaid vanaf, vonden ze. Of een Yersekse wethou der het verschil had kunnen maken zullen we nooit weten. Maar feit is dat ruim drie jaar later weinig is gebeurd dat het gevoel van onvrede en wan trouwen in het gemeentebestuur weg heeft kunnen nemen. Terwijl eerder in Kruiningen de rode loper werd uitgelegd voor de Aldi en nu in Krabbendijke Jumbo het hof wordt gemaakt voor een grote Jumbo, blijft het in Yerseke angstvallig stil rond de zo vurig gewenste tweede su permarkt. Van het ambitieuze Zaete- project zijn alleen de dure apparte menten van de grond gekomen. Ook de beloofde uitbreiding van het Oos- terscheldemuseum en de verbouwing van het zielloze MFC bestaan alleen nog op papier. Ondertussen slaat de verloedering toe door leegstaande (winkel)panden zoals het oude ver enigingsgebouw De Haven in het cen trum en voormalig bejaardenhuis Vredelust aan de Damstraat. Over een groot project dat wél is uitgevoerd, de aanpak van de Haven- dijk langs de oesterputten en de par keerplaats van de Willem-Alexander- haven, klinkt veel gemopper. De door stroming op de doorgaande route is verslechterd, veel fietsers en voetgan- gers vinden het er niet veiliger op ge worden en het aantal parkeerplaatsen is verminderd. Daardoor is de parkeer druk in de woonstraten verhoogd. De herinrichting van het centrum, waar van de eerste fase gepland stond voor 2022, is bovendien doorgeschoven naar 2023. Negatief sentiment In een dorp waar de balans moet wor den gezocht tussen toerisme, bedrij vigheid en leefbaarheid valt het niet mee om het iedereen naar de zin te maken. En voor verschillende projec ten (supermarkt, de Zanddijk, wo ningbouw en nieuwe bedrijfsgrond) is Reimerswaal afhankelijk van andere overheden of marktpartijen. Maar de gemeente kan door een heldere en ambitieuze toekomstvisie wél ont wikkelingen in gang zetten. Aan zo'n visie wordt al jaren gewerkt, volgende maand wordt hij gepresenteerd. De grote vraag is of de gemeente hiermee het negatieve sentiment kan keren. Als het plan om van de camping een industrieterrein te maken een voor bode is, valt het ergste te vrezen. Vrij wel alle reacties zijn ronduit afkeu rend. Yersekenaren die het gevoel hebben dat niet naar hen geluisterd wordt, kun je geen ongelijk geven. Onder het mom van 'inwonerspartici patie' wordt de ene na de andere en quête gelanceerd, maar als het gaat om de toekomst van Yerseke blijft het angstvallig stil. Zelfs (volks)vertegen- woordigers, de dorpsraad en de ge meenteraad, zijn niet vooraf gevraagd ideeën te spuien over het Yerseke van morgen. De inhoud van de visie mag wel geniaal zijn om deze valse start te doen vergeten. donderdag 17 juni 2021 Geluidswal bij Tholen wordt hoger BE GOES De sloop van zorgcentrum het Gasthuis in Goes is begonnen. Het volgens velen niet al te fraaie gebouw aan de rand van de binnenstad wordt in twee etappes volledig verwijderd. Het huidige zorgcentrum plus de appartementen maken plaats voor 148 nieuwe koop-, huur- en zorgappartementen. Eerst wordt nu het deel aan de zijde van de Heernisseweg gesloopt. Een grote 'stalen lap' (midden van de foto) moet voorkomen dat bewoners van het nog bewoonde gedeelte (links) daar veel last van hebben. Als het eerste deel is gesloopt, wordt een deel van de nieuwe woningen gebouwd. Daarna volgt de sloop van het resterende deel met aansluitend nog een bouwronde. Het nieuwe complex krijgt de naam Résidence 't Gasthuis. foto marcelle davidse Het geluidsscherm dat straks langs de Nieuwe Postweg (N286) bij Tholen komt, wordt geen twee maar drie meter hoog. Daarmee komt de ge meente tegemoet aan de wens van inwoners die het dichtst langs de weg wonen. In een poging de Goese winkel straten te verfraaien, zijn op enkele leegstaande winkelpan den grote stickers geplakt met daarop onder meer de skyline van de stad en de stadshaven. ,,Je zou kunnen zeggen dat we op die manier de leegstand een beetje verdoezelen", zegt Ro nald Saaman van ondernemers organisatie OOG. Rob Paardekam Goes - Ronald Saaman, OOG Joeri Wisse Het plan om van de camping een industriegebied te maken valt in Yer- seke niet in goede aarde. Dat belooft wat voor de toe komstvisie, waar voor de gemeente het heeft nagela ten om bewoners te raadplegen. Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61