De weg kwijt? II 5 Bij deze temperatuur is het geen pretje acht uur per dag een mondkap te dragen Maatregel 3 Middelbare scholieren doen twee keer per week een zelftest 14 miljoen zelftesten zijn er tot aan de zomervakantie beschik baar voor het onderwijs. Maar of die gebruikt worden, is vooral ge baseerd op vrijblijvendheid. Een rondgang langs verschillende re gio's leert dat de meeste scholen de testen actief mee naar huis ge ven. Soms kunnen leerlingen ze zelf ophalen bij de conciërge. Ver volgens hopen schoolbestuurders er maar het beste van. ,,Vanwege de vrijwilligheid wordt ook niet geregistreerd hoe leerlingen omgaan met het tes ten'', vertelt een woordvoerder van de VO-raad. ,,Er was een school in het nieuws die stopte met de ver strekking, maar dat is het enige ge val waarvan wij weten. Verder zal het gebruik variëren, afhankelijk van hoe sterk ouders erbovenop zitten. Het blijven pubers.'' Zo zijn er berichten online van leer lingen die hun tests op Marktplaats verko pen. In Bergen op Zoom is een groepje ouders in opstand ge komen tegen het dringende verzoek van een rector aan hun kinderen om zichzelf twee keer per week te testen. De ouders eisten in een brief dat het (zelf)testen onmiddellijk zou stoppen omdat het 'aantoonbaar onzinnig en irrationeel is'. Bestuurder Henrik de Moel van de Algemene Onderwijsbond (AOb) vindt die vrijblijvendheid maar een rare situatie. ,,We horen anekdotisch bewijs van zowel wél als géén gebruik van zelftesten door leerlingen, maar scholen we ten het zelf vaak ook niet. Minister Slob ging uit van 50 procent test bereidheid, maar het lijkt me stug dat dit percentage gehaald wordt.'' Maatregel 4 Ontvang thuis niet meer dan vier personen De officiële maatregel luidt zo: ontvang thuis op een dag niet meer dan vier personen van 13 jaar of ouder. En als aanvulling daarop staat op Rijksoverheid.nl: 'Er mogen maximaal vier perso nen in een groep ergens heen of iets ondernemen. U kunt dus met maximaal drie per sonen die niet bij u in huis wonen iets doen.' Op over treding van die regels staat of ficieel een boete van 95 euro. Wie afgelo pen weekend door de Neder landse woonwijken liep, moet hebben ge- - Jan Meerman, voorzitter InRetail dacht: met die regel nemen we het niet meer zo nauw. Het was heerlijk weer, tienduizenden scho lieren konden eindexa menfeestjes vieren en het Nederlands elftal speelde zondag avond de eerste wedstrijd op het EK voetbal. Vooral dat laatste leverde veel foto's op van groepen m w buren die in voortui nen dicht opeengepakt samen naar Oranje keken. Van alle coronamaatregelen is het draagvlak voor het bezoekers maximum afgelopen maand het sterkst gedaald, blijkt uit onder zoek van het RIVM. Had een maand geleden 52 procent van de Nederlanders nog begrip voor het maximum, nu is dat minder dan 45 procent. Uit recent onderzoek van het Opiniepanel van EenVandaag bleek overigens dat 85 procent van de Nederlanders wel van plan was zich tijdens het EK aan de vier- persoonsregeling te houden. Maar 63 procent van hen gaf ook aan dat 1,5 meter afstand houden bij het juichen toch echt niet zou gaan lukken. Vanaf zaterdag 26 juni krijgen we sowieso iets meer lucht: in de aangekondigde versoe pelingen gaat het maximaal aantal bezoekers naar acht per dag. Pre cies op tijd voor de achtste finales van het EK! IN QUARANTAINE DAG 460 Gaat 't nog een beetje over co rona, die stukkies? Boze lezers op de mail. Maar natuurlijk, beste boze lezers. Het gaat al ander halfjaar over corona. Over uw en ons leven in de pandemie, waarvan we (hopelijk) het einde naderen. Waar door we straks ook allemaal weer op vakantie kunnen, de meesten van ons met de auto. Wij ook, zo is het plan. Ik houd wel van een goeie roadtrip. Met de fami lie in juli: reuze gezellig. Maar in je eentje een paar honderd kilometer rijden: da's pas heerlijk. Je hoeft geen uitgebreide plas- en foerageerpauzes in te lassen. Even in de bosjes op een parkeerplaats en verder weer. De ra dio knalhard: in Nederland Radio 1 en wanneer die zich begint te herha len naar 2. In België Studio Brussel, in Duitsland een lokale zender en als ik dat beu ben zet ik Desire van Bob Dylan op. Kan ik vier keer achter el kaar naar luisteren. Dan ben ik meestal wel waar ik wezen moet. Als ik de weg kan vinden. Dat is een van de weinige nadelen van in je eentje rijden. Dat je ook in je eentje de weg moet vinden. Google Maps, zegt u nu. Ja, maar ik heb nogal eens ruzie met dat ding. Overigens ook als mijn vrouw en ik samen rijden. Ik denk dat ik na 64 jaar moet constate ren dat het aan mij ligt. Maar vertel het niet verder. Je moet ook in je eentje de weg vinden. Google Maps, zegt u nu. Ja, maar ik heb nogal eens ruzie met dat ding Ik vind de kaartjes te klein (moet steeds van zonnebril naar leesbril wisselen), ben van nature eigenwijs en raak in een lichte paniek van te veel keuzes. Tenminste, als het keu zes lijken. Het meest verwarrend vind ik dat vierkantje bovenin het wegwijzerkaartje, dat aangeeft welke route er komt na de route die je nu volgt. Dus dan zegt Google Maps: ga nu naar rechts, maar geeft dat vier kantje aan dat je daarna naar links moet. Te veel informatie. Het ergste: mijn vrouw weet dat ik daarvan in de war raak en 'leest' daarom de kaart. Maar ik kijk natuurlijk toch mee en zeg: 'Nee, nee links' en hup gaat het stuur om. 'Wat doe je nou?' Nou ja, u kent het wel, toch? Ver dwalen op vakantie. Ik wil uw ver halen wel horen, als voorpret voor de eerste (bijna) coronavrije zomer maanden. Maar bondig graag. donderdag 17 juni 2021 Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5