Klusteams De Zuidhoek staan klaar 'De hele uitstraling van de wijk Malta gaat er zo enorm op vooruit' 'Ons Covid-terras in overtreding?' Vergunning fish and chips Zierikzee is eindelijk rond 6 Opsteker voor leefbaarheid In januari viel De Zuidhoek in de prijzen met het project 'duurzame sociale mobiliteits netwerkecono mie op Schouwen-Duiveland'. Gisteren kwam de Start Founda tion, een van de initiatiefnemers achter de prijs, daarvoor een con tract ondertekenen met De Zuid hoek. Met die drie ton kan De Zuidhoek het project de komende twee jaar opstarten. Het sociaal werkbedrijf werkt daarin samen met meer regionale organisaties, zoals Zeeuwland en SMWO. Door in een vaste wijk klussen te doen, ontstaan er ontmoetingen Bij dit project snijdt het mes aan twee kanten volgens directeur Jos Rijk van De Zuidhoek. Mensen met een afstand tot de arbeids markt worden aan werk geholpen en mensen die bijvoorbeeld in een verzorgingstehuis wonen of alleen wonen worden uit hun isolement gehaald. Er gaan namelijk klussen- teams aan de slag in wijken, maar er worden ook elektrische deelau to's ingezet van het mobiliteits platform SD op Weg om mensen bijvoorbeeld naar een lunch in het dorpshuis te vervoeren of om ze nog eens een keer te laten uit waaien op de dijk. Het is de bedoeling dat het eer ste jaar acht mensen aan het werk gaan en dat er na twee jaar twaalf mensen aan het werk zijn gehol pen via dit project. Jos Rijk noemt het een experiment waarbij een parallelle arbeidsmarkt wordt ge creëerd. ,,Het is bedoeld voor mensen die geen reguliere baan kunnen krijgen, maar die ook niet zo makkelijk hier in De Zuidhoek aan de slag kunnen." Groenvoorziening Rijk wil beginnen met klussen- teams vanuit de groenvoorzie ning. ,,We beginnen in de wijk Malta in Zierikzee en rollen dan verder uit naar Zonnemaire en Bruinisse. We maken voor de klussen gebruik van de bestaande netwerken van bijvoorbeeld de wijkverpleging. Door in een vaste wijk klussen te doen, ontstaan er ontmoetingen." Dat moet groeien via een natuurlijke weg, zegt Rijk. Zo kunnen op den duur ook de deelauto's in de wijken worden ingezet. Er rijden nu in totaal vijf deelau to's rond op Schouwen-Duive- land, maar het is volgens Rijk niet de bedoeling dat ze gaan concur reren met bijvoorbeeld taxibedrij ven. ,,We willen echt de klussen oppakken die nu door niemand worden uitgevoerd. En als we den ken dat het concurrerend wordt, gaan we de samenwerking opzoe ken." Marcel Modde Zierikzee Het kleinste gebouw parallel aan de Calandweg is voor Emergis. Daar komen zestien appartemen ten en twee gemeenschappelijke ruimten voor mensen die onder steuning nodig hebben bij de da gelijkse bezigheden. ,,Hulp met boodschappen, de persoonlijke verzorging, financiële zaken, dat kan van alles zijn", zegt Nanon Doeland van de geestelijke zorgin stelling. Op de locatie is 24 uur per dag begeleiding aanwezig. Het gaat om cliënten met psy chische problemen en soms een verslavingsachtergrond. Deze doelgroep is de afgelopen 25 jaar opgevangen in de beschermde woonvorm aan de Karnemelks- vaart. Volgens Doeland en direc teur Marco van der Wel van Zeeuwland heeft dat nooit tot noe menswaardige problemen met de buren (grotendeels klant bij de woningcorporatie) geleid. Het rij tje huizen is eigendom van Emer gis. De instelling weet nog niet wat De gebouwen worden zo goed mogelijk ingepast in de omgeving ze daarmee gaat doen, na de ver huizing naar de nieuwe locatie. Emergis heeft diverse andere opvangvormen die eventueel mo gelijk zouden kunnen zijn op de huidige stek. Maar ook verkoop is een optie, aldus Doeland. Het zou een mooie plek zijn voor extra huurwoningen, erkent Van der Wel, maar daar wordt nu nog niet over gesproken. ,,Het is ook niet aan Zeeuwland om daarin het ini tiatief te nemen." Van der Wel is trots op het nieuwbouwplan voor Malta, wat uiteindelijk van de tekentafel is ge rold. ,,De gebouwen worden zo goed mogelijk ingepast in de om geving. Ook qua hoogte past het daar heel goed. Ik vind echt dat de hele uitstraling van de wijk er er zo enorm op vooruit gaat, in vergelij king met het verouderde MFC. Dit doet Malta goed." Huurtoeslag In het grootste van de twee gebou wen komen 25 levensloopbesten- dige appartementen, met ieder twee slaapkamers. De huur ligt er gens tussen de 620 en 750 euro per maand, zodat ook huurtoeslag mo gelijk is. Negen appartementen worden gereserveerd als 'door- stroomwoning', bedoeld voor mensen die door bepaalde om standigheden (bijvoorbeeld een echtscheiding) snel een ander huis zoeken. De bedoeling is dat zo'n doorstroomappartement na vier tot zes maanden weer beschikbaar komt voor andere huurders in nood. Van der Wel verwacht rond komend voorjaar te kunnen begin nen met de nieuwbouw, zodat het in 2023 kan worden opgeleverd. Op zijn aanraden heeft zijn huur der, restauranthouder Byron van Bree van Tafelen bij Zeeuws Meisje, daarom een verzoek om handhaving op andere Covid-ter- rassen in Zierikzee ingediend. Eerder had Van Bree te horen gekregen dat hij zijn terras niet met meer stoelen en tafels mocht uitbreiden dan zijn huidige terras van drie tafels, omdat een Covid- terras geen uitbreiding van het aantal zitplaatsen mocht zijn. Volgens pandeigenaar Dillisse is dat wel het geval bij andere Co- vid-terrassen in de binnenstad en aan de Nieuwe Haven in Zierik- zee. Burgemeester Jack van der Hoek zegt de brief van Van Bree met het verzoek om handhaving nog niet te hebben ontvangen. ,,Als het verzoek binnen is, zullen we het bestuderen. Ik ga ervan uit dat de andere terrassen niet in overtreding zijn, omdat die zijn vergund op basis van het aantal meters en vooraf bepaald aantal stoelen zodat de 1,5 meter gewaar borgd wordt. Maar elk verzoek om handhaving van een burger of on- dernemer neem ik serieus." Van Bree probeert elke kans om zijn pas gestarte restaurant goed van de grond te krijgen aan te grij pen. ,,Het is een beetje een strate gie. Het is wel tot stand gekomen op aanraden van de pandeigenaar en diens advocaat. Zo van joh, dan moeten ze bij de rest ook gaan handhaven." Dwangsom Er staat namelijk in afwachting van een vergunning een 'Covid- terras' van Tafelen bij Zeeuws Meisje op 't Luitje aan de overkant van het restaurant aan de Hoofd poortstraat 2. Daar handhaaft de gemeente nu op middels een last onder dwangsom die gisteren is verhoogd naar 15.000 euro. DEN HAAG/ZIERIKZEE Vier jaar lang werden rechtszaken gevoerd tegen de omgevingsvergunning van fish and chips Hooked van horeca ondernemer René Akkermans aan de Mol in Zierikzee. Gisteren ver klaarde de Raad van State de bezwa ren van buurvrouw Sarina de Looff (Drie'S Herenmode) en de eigena ren van haar pand ongegrond. Dat betekent dat de vergunning van de frietzaak definitief geldig is. Volgens de hoogste bestuursrech ter heeft de gemeente Schouwen- Duiveland met nieuwe onderzoe ken aangetoond dat Hooked aan de normen voor frietlucht voldoet die in het Activiteitenbesluit staan. Ak kermans heeft een schoorsteen moeten aanschaffen die twee meter boven de hoogste daklijn uitsteekt. Verder is er geen infiltratie van lucht van het pand van de friettent naar het pand van de buren. De Looff heeft niet aangetoond dat de onder zoeken niet kloppen, zegt de Raad van State. Akkermans zit sinds 2017 met zijn fish and chipszaak in de binnenstad van Zierikzee. De gemeente moest de vergunning een paar keer aanpas sen en van de rechtbank Zeeland West Brabant kregen de modewin kelierster en haar verhuurders gelijk. Volgens De Looff is de overlast nog steeds niet voorbij. Maar haar be zwaar is door de Raad van State gis teren ongegrond verklaard. donderdag 17 juni 2021 SD Het schilderijtje bij die oudere mevrouw hangt weer recht, het zwerfvuil in de brandgangen is opgeruimd en een Bruse kan eindelijk eens bij haar zus in Zonnemaire op bezoek. De 3 ton die sociale werkvoorziening De Zuidhoek ontvangt van de eer der gewonnen Werkinnovatie- prijs wordt geïnvesteerd in dit soort 'leefbaarheidsdiensten'. Het is de bedoeling dat het eer ste klussenteam in september start. Valeska Nastaly Zierikzee - Jos Rijk, De Zuidhoek Vier jaar heeft het terrein van het voormalige multifunctio neel centrum (MFC) in de Zie- rikzeese wijk Malta braak gele gen, wanneer Zeeuwland daar volgend jaar begint met de bouw van twee hypermoderne gebouwen met in totaal 43 ap partementen. Tussen fris witte gevels opgetrokken, voorzien van warmtepompen en zonne panelen. ,,De hele uitstraling van de wijk gaat er zo enorm op vooruit, in vergelijking met het verouderde MFC." - Marco van der Wel, directeur Zeeuwland ,,Als wij in overtreding zijn, dan zijn andere horecazaken met Covid-terrassen in Zierikzee ook in overtreding." Pandbaas Sjoerd Dillisse vindt dat de ge meente Schouwen-Duiveland met twee maten meet. Valeska Nastaly Zierikzee Impressie van de twee appartementsgebouwen die Zeeuwland gaat bouwen op de locatie van het voormalige MFC in de Zierikzeese wijk Malta. artists impression zeeuwland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57