EENS EEN ZEEUW... II 12 ZEELAND In discotheek Kiekieris in 's-Heerenhoek tikte Leen Jille op Ingeborg Traas' schouder. ..Jij gaat toch ook in Maastricht studeren?" Inmiddels zijn ze al een kwart eeuw samen. Leen en Ingeborg woonden en werkten in Afrika, Zuid-Amerika en Europa. Hun thuisbasis is Portugal, maar Zeeland blijft trekken. Leen (49): ,,Nee, zeker niet, maar we werken vanuit huis omdat we niet kunnen reizen door corona. Normaal gesproken zijn wij als consultants bij Hera eigenlijk al tijd op pad. We leefden jaren 'uit een koffer' en woonden en werk ten in onder meer Mozambique, Congo, Nicaragua en Oekraïne." Ingeborg (49): ,,Een reizend leven is boeiend en afwisselend, maar ook intensief en heftig. We von den het op een gegeven moment fijn weer een eigen huis te hebben. Hier in Ponte de Lima is het heer lijk. Maar zo snel het weer kan, gaan we weer reizen." Ingeborg: ,,Het is een Belgische ontwikkelingsorganisatie die zich richt op gezondheidszorg in lan den met lagere lonen." Leen: ,,Ik ben er partner en bestuurder en Ingeborg is partner, projectleider en onderzoeker. We werken bij voorbeeld voor de Wereldgezond heidsorganisatie en de VN. Vaak in projecten op het gebied van ge zondheidszorg en sociale ontwik keling." Leen: ,,Nee, absoluut niet, Inge borg ging bij een Franse bank wer ken in Amsterdam na haar studie tolk/vertaler Portugees en Frans. Ik kwam als net afgestudeerde tolk/vertaler Frans/Spaans terecht bij een handelsbedrijf uit Naarden. Ik verkocht promotiematerialen en reisde veel door Zuid-Europa. Mijn bekendste product waren wuppies." Ingeborg: ,,Ik ging in Amsterdam werken bij Stichting IDA. Zij ver kopen generieke medicijnen, goede en voordelige geneesmidde len, vooral aan landen met lagere lonen. Toen de organisatie een vertegenwoordiger zocht voor Franstalig Afrika wist ik Leen bin nen te loodsen bij IDA. Zelf kreeg ik in 2005 het aanbod om in Nica ragua aan de slag te gaan. Het leek me een bijzonder avontuur, we zeiden meteen ja." Leen: ,,Niet echt, onze verste va kanties met mijn ouders en zus waren naar Frankrijk." Ingeborg: ,,Ik was ook geregeld in Portugal en vond het daar fijn. Maar mijn zus reist helemaal niet graag en mijn moeder zag veel gevaren en risico's aan onze verre reizen." Ingeborg: ,,Ik zie reizen als een verrijking van leven. Ik kan me makkelijker verplaatsen in andere mensen en culturen. We hebben gewoond in een miljoenenstad als Kinshasa in Congo, maar ook ge werkt in de kleinste dorpjes in Ni caragua of Madagaskar. Ik hou van afwisseling." Hoe was jullie jeugd? Leen: ,,Ik groeide op in Lewedorp met mijn ouders en zus en ging naar de protestantse basisschool. Ik was een middelmatige leerling, viel niet erg op, maar had een leuke vriendenkring. In de vrije tijd fietsten we 'over het dorp' en hingen rond bij de speeltuin. Ik heb goede vrienden die ik al sinds de kleuterschool ken." Ingeborg: ,,Ik woonde net buiten Nieuwdorp met mijn ouders en een oudere zus en zat op de katho lieke basisschool. Ik speelde met vriendinnen in onze tuin waar ook een houten tuinhuisje stond. In de speeltuin kwam ik niet. Leen: ,,Katholiek en protestant was echt nog een beetje apart, ver zuild, met uiteraard aparte kerken maar ook katholieke en protes tantse lagere scholen, supermark ten en bakkers." Leen: ,,We gingen allebei naar de middelbare school in Goes, ik naar de protestantse en Ingeborg naar de katholieke. Maar het hing al een tijdje in de lucht dat we elkaar zouden ontmoeten. Ingeborg: ,,Ik speelde bij de toneelvereniging waar ook Leens moeder op zat. Zij zei op een avond: 'Mijn zoon gaat óók studeren in Maastricht', een hint om elkaar eens te ontmoeten" Leen: ,,Nee, we vonden elkaar wel leuk, gingen later in Maastricht sa men op pad om kamers te zoeken. Het duurde nog wel even voor de We zijn best veel op Zuid-Beveland, vanuit ons huis in Portugal vinden we Zeeland dichtbij vonk oversloeg. Na een paar jaar gingen we samenwonen en zijn altijd bij elkaar gebleven." Missen jullie Zeeland? Leen: ,,We zijn eigenlijk best veel op Zuid-Beveland, vanuit ons huis in Portugal vinden we Zeeland dichtbij. De jaren dat we in Afrika of Zuid-Amerika woonden was Zeeland ver weg, nu niet meer. Ingeborg: ,,Wat ons terugbrengt is het contact met vrienden en fami lie. De band met de mensen die je al vanaf jonge leeftijd kent, gaat dieper dan de nieuwe vriend schappen." Leen: ,,We hebben goede vrienden over de hele we reld, maar het contact met Zeeuwse vrienden gaat verder, dieper." Leen: ,,We combineren het beste van twee werelden door te reizen én door geregeld terug in Zeeland te zijn." Leen: ,,Ik zal het maar bekennen, we hebben een appartement in Middelburg gekocht, eigenlijk vreemd voor de Zuid-Bevelanders die we zijn. Wij waren altijd ge richt op Goes. Die plek is normaal gesproken verhuurd maar wie weet wonen we er ooit zelf." donderdag 17 juni 2021 Leen en Ingeborg combineren het beste van twee werelden Leen Jille en Ingeborg Jille-Traas bij hun huis in Portugal. „Hier in Ponte de Lima is het heerlijk. Maar zo snel het weer kan, gaan we weer reizen." foto privé Arie Westeneng Jullie zitten nu in Portugal, zijn jullie klaar met verre reizen? Wat voor organisatie is Hera en wat voor werk doen jullie? Lijkt jullie huidige werk op jullie eerste banen? Hoe kwamen jullie in Afrika en Zuid-Amerika? Zit de reislust in jullie genen? Komen jullie uit reislustige ge zinnen? - Jullie troffen elkaar in disco theek Kiekieris, was het meteen aan? -Leen Jille Keren jullie ooit helemaal terug?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36