Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen 7 OORLOG IN MIJN BUURT SCHOLIEREN VERTELLEN VERHALEN OUDEREN NA Zijn opa heeft de Tweede Wereld oorlog ook meegemaakt, maar wilde er nooit over vertellen. Daarom vond Jara Malcorps (11) het zo indrukwekkend om met twee klasgenoten een uur te mogen praten met Frans de Looff (85). 'Het indrukwekkendste was dat dode kindje'. Jara en zijn klasgenoten Pepijn van Ooijen (10) en Tom Moorthamer (10) interviewden mijn heer De Looff voor het project Oorlog in mijn buurt. De leerlingen zitten op de Acaciahof in Middelburg en die school deed als eerste in Zeeland mee aan het project. Twee groepen 7 spraken met vijftien mensen over de oor- log. In de Doopsgezinde Kerk ver telden de leerlingen de levensver halen van die personen in hun ei gen woorden na. ,,Het huis van mijn tante in Vlissin- gen werd gebombardeerd. Zij lag on der het puin. Toen ze daar onderuit werd gehaald, had ze haar dode dochtertje in haar armen." Terwijl Jara in de huid kruipt van Frans de Looff en vertelt wat hij heeft meegemaakt, is het muis stil in de Doopsgezinde Kerk. Dat Jara zich in twee kleine dingetjes vergist, maakt niks uit, zegt mijn heer De Looff. ,,Het was niet mijn tante, maar mijn schoonzus, de vrouw van mijn broer. En het was geen meisje, maar een jongetje. Mijn neefje dus, dat toen is gestor- ven. Maar die details zijn niet zo belangrijk. Het gaat om de echte boodschap, en die is dat je in een oorlog je vrijheid verliest." Dat heeft Tom Moorthamer dankzij het interview met Frans de Looff goed begrepen. ,,Zij had den toen geen vrijheid, wij nu wel." Dat besef moet er blijven, benadrukt Nico Out, die het pro ject in Zeeland opzette. ,,Als jullie de verhalen die jullie hebben ge hoord onthouden en doorvertel len, dan blijven die verhalen le vend." Het mooie aan het project Oor log in mijn buurt is dat kinderen verhalen horen van mensen die het hebben meegemaakt en toen ongeveer net zo oud waren als de kinderen nu. Dat ze de grote ge beurtenissen zien door de ogen van leeftijdgenoten. Zo vertelde Brent hoe Ger van Waegeningh meemaakte dat Middelburg op 17 mei 1940 in brand werd geschoten. ,,Ik was zeven jaar en woonde in Middelburg in hotel Du Commerce. Op een dag moesten we naar een boerderij in Borsele. Daar sliepen we op hooibalen. Vanuit Borsele hoorden we schoten en zagen we Middelburg afbranden." Mevrouw Van Waegeningh zag vanuit het hotel ook dat Middel burgse joden werden weggevoerd. ,,Er liep een stoet joodse mensen over de brug naar het station. Ik mocht niet kijken van mijn ouders, maar deed het stiekem toch." Indruk maakte ook het naver telde verhaal van mevrouw Van Bommel. ,,Ik was tien toen de oorlog Als jullie de verhalen die jullie hebben gehoord onthouden en doorvertellen, dan blijven die verhalen levend begon. Mijn moeder zat in het verzet. Ik moest elke dag een krant ophalen en verstoppen onder mijn trui. De Duitsers mochten het namelijk niet zien. Ik was erg bang. Maar ze con troleerden jonge jongens en meisjes niet, omdat ze dachten dat die on schuldig waren." Alleen maar eng en gevaarlijk was de oorlog ook niet. Leuk von den vooral de jongens uit de klas een verhaal van mijnheer Meul- meester. ,,Ja, die ging kogels zoe ken. Hij had er ook één op zijn ka mer. Die kwam van de Sloedam." ADVERTENTIE Erfrechtspecialist Alex van IJsseldijk geeft dinsdag 29 juni een lezing in ZB Bibliotheek Middelburg ERFRECHTPLAN. www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 donderdag 17 juni 2021 WA Niet alleen maar eng en gevaarlijk Maurits Sep Middelburg Frans de Looff vond het niet moeilijk om Tom Moorthamer, Jara Malcorps en Pepijn van Ooijen (vlnr) zijn ervaringen in de Tweede Wereldoorlog te vertellen. ,,Ik praat er vaak over. Zodat we niet ver geten wat er is gebeurd.". foto dirk-jan gjeltema - Nico Out, projectleider MIDDELBURG - Er bestaan veel misverstanden over de ver deling van een nalatenschap wanneer één van de twee part ners overlijdt. De meeste vijftigplussers denken dat de afwik keling van een erfenis in Nederland prima bij wet geregeld is. Maar niets is minder waar, stelt erfrechtspecialist Alex van IJsseldijk van Erfrechtplan. Volgens hem kan een goed testa ment veel familieleed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een over lijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door wets wijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu wettelijk is geregeld. "Met een testament weet men vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt", zegt Alex van IJsseldijk. "Bij verhalen over testamenten en erfenissen wordt vaak ge dacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Alex van IJsseldijk verder. "Binnen de generatie vijftigplussers heeft misschien niet iedereen een kapitaal op de bank opgebouwd. Een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheek- vrij is. Ook dat is vermogen waarover erfbelasting verschuldigd kan zijn." Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Alex van IJsseldijk uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlijden van een partner tot een financieel drama voor de achterblijvers kan leiden. "De nog levende partner heeft wel iswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afrekenen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erf belasting betalen?" Alex van IJsseldijk kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig familieleed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een notaris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Alex van IJs seldijk ook. "Mensen vrezen vaak dat het handenvol geld kost of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of praten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt bedenken, dus schuiven ze het opstellen van een testament voor zich uit. Soms té ver." Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de part ner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten van een testament wegen niet op tegenover de lasten die anders voor rekening van nabestaanden en part ners komen", zegt Alex van IJsseldijk tot slot. "Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Lezing op locatie Dinsdag 29 juni om 13:00 uur of om 15:30 uur geeft Alex van IJsseldijk een lezing over de noodzaak van een testament en levenstestament. U kunt een van deze lezingen kosteloos bij wonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl of te bellen naar 085 - 8000 100. Door de nieuwe anderhalve meter maatschappij zijn er maar een beperkt aantal stoelen beschikbaar. Daarom is aanmel den noodzakelijk. We houden uiteraard strikt rekening met de RIVM richtlijnen. In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden, de over blijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstleven de is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn wel iswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Erfrechtplan heeft in samenwerking met een groot aantal no tariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opge steld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze erfrechtspecialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taal. De erfrechtspecialist gaat samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook. Naast een testament kan ook een levenstestament familiedra ma's voorkomen, legt Alex van IJsseldijk uit. "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan be schikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Blijft u liever thuis? Geef u dan op voor onze online lezingen. Deze worden dagelijks gehouden op verschillende tijdstippen. U bepaalt zelf wanneer u de lezing volgt via uw eigen compu ter, tablet of smartphone. Locatie: Datum: Aanvang: Inschrijven kan via: ZB Bibliotheek Middelburg Kousteensedijk 7 4331 JE Middelburg dinsdag 29 juni 2021 13:00 uur of 15:30 uur www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31