WERK Mentale problemen zijn op het werk nog Wie meebeweegt met de stroom, is het snelst Studiecoach Q WE WETEN NIKS VAN OPSTELLI MAAR WEL ALLES VAN INSTEL1 18 Je brein op het werk Heb je psychische klachten, dan wil dat niet zeggen dat je niet kunt werken. Toch vinden werkgevers het vaak een moeilijke situatie. Hoogleraar Evelien Brouwers pleit voor acceptatie van deze groep werkenden én werkzoekenden. Mentale klachten: pak ze aan Wat doet een tweakers CHECKTWEAKERS.NET/SPORTZOMER VOOR EEN ONAFHANKELIJK OVE aatst ging ik sinds tij den weer met de trein en dat was een vera deming. Iedereen houdt wat afstand. Heel anders dan mijn treinrei zen pre-corona. Elke ochtend werd ik met duizenden ande ren op het perron van Amster dam CS geduwd, als opge droogde stopverf uit een tube. Bij de roltrappen werd je opzijgeduwd door voordrin- gers. Het duurde een eeuwig heid voor je buiten stond. We deden het ook helemaal verkeerd, zo blijkt uit compu termodellen van de Duitse wiskundige en socioloog Dirk Helbing die mensenmassa's nabootsen. Wanneer je elkaar geen ruimte geeft bij smalle doorgangen zoals treindeuren en roltrappen, is er totaal geen doorstroom meer. Zoals vlok ken die voor het boterhamvor- mige gat gepropt zitten als je het pak ondersteboven houdt. Schud je even, dan krijgen de vlokken weer ruimte en kun nen ze vlot de verpakking uit. Voorkom dit sneller-is-lang- zamereffect en houd afstand, is Helbings boodschap dan ook. Ook in het verkeer. Bum- perkleven brengt je niet snel ler thuis, juist niet. En van rij strook wisselen? Nee helaas, al dat in- en uitvoegen levert niks op, behalve nog meer ver traging, blijkt uit onderzoek. Als iedereen probeert twee keer zo snel vooruit te komen, gaan we met z'n allen twee keer zo langzaam. Houd je aan het tempo van de groep, in plaats van die stroom te ver storen. Samen ga je het snelst. Terwijl ik met mijn medepas sagiers vlotjes het station ver laat, vraag ik me af of carrière maken niet hetzelfde werkt. Als starter probeerde ik harder te rennen dan de rest. Ik wist waar ik naartoe wilde en pro beerde daar zo snel mogelijk naartoe te gaan, tegen alle stromingen in. Ik kwam voor uit, maar werd ook erg moe en mensen werden geïrriteerd van mijn geduw en getrek. Tegenwoordig maak ik meer gebruik van de kracht van de massa. Ik heb wel enigszins een idee waar ik heen wil en als ik zie dat mensen toevallig die kant op gaan, kijk ik of ik met ze mee kan lopen. Een beetje als toen ik nog in een oud dieseltje reed en geduldig rechts bleef plakken in de file. Uiteindelijk was ik net zo snel bij mijn afrit als de chauffeurs die slim dachten te zijn. ,,Studenten moeten uitzoeken wat ze willen in het leven. Dat is mooi om mee te maken.'' oogleraar Evelien Brouwers van Tilburg University be studeert met haar collega's het verband tussen psychi sche gezondheid en werk. Onlangs onderzocht zij de bespreek baarheid van psychische klachten op het werk. Brouwers: ,,Ten eerste zien we een grote bereidwilligheid om open te zijn over psychische gezondheids klachten. Van de mensen die klach ten hebben of hebben gehad, zegt 73 procent dat ze anderen erover hebben verteld. Van de ondervraag den in het onderzoek die geen erva ring hadden met mentale klachten, zei 74 procent dat ze het zouden ver tellen als ze ergens last van kregen.'' ,,Er blijkt een groot spanningsveld te bestaan tussen hoe werkgevers en managers de mentale gezondheid enerzijds beschouwen vanuit per soonlijk perspectief, en anderzijds hoe ze ernaar kijken met de pet van de leidinggevende op. Op persoonlijk vlak zijn ze positief en zeggen ze: 'Ik zou het graag weten als een werknemer last heeft van mentale klachten'. Aan de andere kant geven ze aan dat ze een kandi- Brouwers: „Stap niet zomaar op je leidingge vende af, maar maak een plan. Bedenk wat je gaat vertellen, wat niet en hoe. Bedenk ook wie je vertrouwt en wie je kan helpen zaken te regelen die belangrijk voor je zijn.'' ,,Zet op een rijtje wat je nodig hebt van je lei dinggevende: minder of andere taken, een aan passing in de werkuren of iets anders? Commu niceer respectvol en toon begrip voor zijn of haar standpunt.'' daat met mentale klachten minder snel zouden aannemen.'' ,,Het is voor een deel verlegenheid om te handelen. In ons onderzoek zegt bijna 40 procent van de leiding gevenden niet te weten hoe ze een werknemer met mentale klachten moeten helpen. Een vijfde zegt daar naast niet te weten hoe ze met ie mand met psychische gezondheids klachten moeten omgaan. Dat bevor dert het gebruik om in het selectie proces een voorkeur te hebben voor iemand die 'niets heeft'. Maar kandi daten bij voorbaat afwijzen op basis van vooroordelen is discriminatie en bovendien niet realistisch.'' ,,Van alle Nederlanders krijgt 43 pro cent in de loop van zijn of haar leven weleens psychische gezondheids klachten: een depressie, een burn out, een angststoornis. Dan heb je ook nog moeilijke persoonlijke omstandigheden die het werk kun nen belemmeren, een scheiding bijvoorbeeld. Buiten het psychische aspect krijgt ook een deel van de werkende bevolking op termijn last van een lichamelijke ziekte of beper kingen.'' Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt DONDERDAG 17 JUNI 2021 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? NIELS BERTSCHAT (38) is studiecoach bij hogeschool Tio in Amsterdam. Wat doe je precies? ,,Ik ben een soort vliegende keep. Zo bereid ik studenten voor op hun stage en praat ik met ze om het beste bij ze naar boven te halen.'' Wat vind je het leukste aan je baan? In samenwerking met Nationale Vacaturebank Burn-out? Dat vindt een baas vaak lastig PRISCILLA VAN AGTEREN Wat ontdekte u? En toch zijn mentale problemen nog een taboe op de meeste werkplekken. Hoe kan dat? 1. Maak een plan. 2. Wat heb je nodig? 3. Focus op de toe komst. ,,Wees terughoudend met het delen van medi sche informatie en met wat in het verleden ligt. Focus liever op de toe komst.'' Waar zijn ze bang voor? Waarom niet? Dus er is eigenlijk niemand die nooit wat heeft?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18