Luchtvaart verwacht herstel in twee jaar m m 16 ECONOMIE 1^ WEER WELKOM IN GRIEKENLAND We bestaan 101 jaar, dat biedt genoeg vertrouwen voorde toekomst Schiphol De grootste spelers in de Nederlandse lucht vaartindustrie bespraken gisteren het herstel. Schiphol-directeur Dick Benschop, ceo Pieter Elbers van KLM en Frank Oostdam, voorzitter van reisbranchekoepel ANVR. Ook Willie Walsh, de hoogste baas van de internationale luchtvaartorganisatie IATA, nam deel aan de vooruitblik. Luchtvaartmaatschappijen hebben hun vliegtuigen weer in bedrijf genomen en de passagiersaantallen nemen toe. KLM heeft 90 procent van het net werk hersteld. Zo zijn er weer zeven tien bestemmingen naar Azië, slechts twee minder dan in 2019. Elbers ver wacht in 2023/2024 ook qua passagiers aantallen weer op het niveau van 2019 te zitten. De binnen landse vluchten in de Verenigde Staten en China zijn zelfs nu al zover. Volgens de ANVR is volgend jaar alles weer nor maal. Althans in ons deel van de wereld. De IATA verwacht dat er nog een aantal luchtvaartmaat schappijen over de kop gaat, doordat de her start veel investeringen vergt. KLM zal daar ze ker niet bij zijn. Elbers: ,,We bestaan 101 jaar, dat biedt genoeg vertrouwen voor de toe komst.'' Magertjes Schiphol vervoerde in mei weer 1,1 miljoen passagiers (inclusief overstappers), vijf keer meer dan in mei 2020. Het aantal is echter nog magertjes vergeleken met mei 2019, toen de luchthaven 6,4 miljoen passagiers verwerkte. Elbers wil dat de restricties zo snel mogelijk verdwijnen. ,,Ook de PCR-testen zijn overbo dig als alle landen weer geel of groen zijn.'' Hij verwacht dat dat in Europa binnen twee maanden een feit is. Reizen wordt volgens hem ten onrechte als zondebok weggezet. ,,Het idee dat het virus verdwijnt als je de grenzen sluit, terwijl binnen de landsgrenzen vrij ge reisd mocht worden? Misschien was het vorig jaar te rechtvaardigen, maar nu niet meer.'' Volgens de luchtvaartsector en de reis branche moet er snel één Europese richtlijn komen waaraan PCR-testen moeten voldoen. Sommige landen willen dat de test maximaal 24 uur oud is, anderen vinden 72 uur ook prima. Oostdam: ,,Het is een zootje. Terwijl de mensen staan te popelen om weer te reizen. Ze willen graag en ze hebben het geld ervoor. De behoefte om te reizen is niet veranderd.'' Die vakanties worden mogelijk wel duurder. Volgens de IATA zal het aanbod spotgoedkope tickets dalen omdat de vraag het aanbod zal overstijgen. Luchtvaartmaatschappijen moes ten toestellen verkopen of vervroegd afstoten om kosten te drukken en zo te overleven. JDE Peet's Unilever Unibail Arcelor Mittal Europa opent langzaam weer de grenzen voor toeristen. Onder de noemer 'Weer Welkom In' portretteren onze correspondenten iedere week een geliefd vakantieland. Vandaag aflevering 3: Griekenland N Natuurlijk, het is nog geen hoogseizoen, maar half juni heerst in de hoofdstraat van deze geboorte plaats van wiskundige Pythagoras normaal gesproken toch wel een gezellige drukte. Nu blijven de tas sen, mokken en andere souvenirs grotendeels onaangeroerd. De Nederlandse Titia Kontaxis (48), met haar man Giorgos eige naar van hotel Pythaïs (foto on der), met zeven kamers in een ka rakteristiek oud pand aan de rand van de stad, heeft voor dit seizoen nog maar vijftien reserveringen. ,,Al hebben we een heel coulant annuleringsbeleid, het loopt niet bepaald storm", merkt ze. Haar Nederlandse, maar ook andere gasten zijn terughoudend. ,,Ze vragen: wat als het toch misgaat? Iedereen kijkt de kat uit de boom." Op een halfuurtje lopen, aan het strand, staan de zaken er voor An- nerieke Oudshoorn (30, foto M Als een van de eerste EU-landen ging Griekenland een maand geleden weer volledig open voor toeristen uit de hele wereld, maar tot een stormloop heeft dat nog niet geleid. In Pythagoreio op het eiland Samos, populair bij Nederlanders, is het stil in de horeca rond het mooie haventje. rechtsboven) iets beter voor. Met haar Griekse partner Marios runt ze het Potokaki Beachfront Hotel; drie van de twaalf kamers zijn nu bezet. ,,Augustus en september lo pen redelijk, maar zeker juni en begin juli zijn heel rustig." Ouds hoorn werkt samen met tourope rators, en profiteerde er op een wrange manier van dat Nederland eilanden als Kos en Rhodos eind mei onverwacht op code oranje zette. Pakketreizen werden daar door geannuleerd, en reisaanbid- ders brachten een deel van hun klanten onder op Samos, waarvoor code geel bleef gelden. Net als Kontaxis wordt Ouds- hoorn plat- gebeld met vragen van Nederlan ders die wil len weten hoe het zit met corona op Samos. ,,Is het veilig? Moet ik overal een mondkapje op? Geldt er een avondklok? Wat zou je doen, rechtsreeks boeken of via een touroperator? Ik ben hier soms net een half reisbureau, maar uitein delijk moet iedereen zijn eigen af weging maken." Ook zij hanteert soepele annuleringsvoorwaarden, voor het geval mensen vanwege corona niet kunnen of durven ko men. ,,Ik kan alles wel op nonre fundable zetten, maar dan hou ik geen gast meer over." Het beeld op Samos komt over een met dat in heel Griekenland: de toeristen komen mondjesmaat terug, maar de hoop is volledig ge vestigd op de tweede helft van het seizoen. Dan is duidelijk of corona definitief op zijn retour is en zijn ook meer mensen gevaccineerd, is de gedachte. Dan nog zal 2021 op nieuw een zwaar jaar worden voor de toerismebranche. 2020 was al rampzalig: er kwamen slechts 7,4 miljoen vakantiegangers naar Griekenland om hun handdoek op het strand te leggen, of de Akropo- lis te beklimmen. Het jaar daar voor waren dat er nog 34 miljoen - Energiebedrijven leven regels niet goed na Goedkopere coronatest van ANVR voor reizigers 'Verbod op verhuur van belegging werkt niet' Het coronajaar heeft de luchtvaartindustrie naar de rand van de afgrond gebracht. Nu de vaccins het virus terugdringen, gaat het herstel sneller dan gedacht. Over twee jaar moet de sector terug zijn op het oude ni veau. Ton Voermans - Pieter Eibers, ceo KLM O donderdag 17 juni 2021 Koffiegigant (moederbedrijf Douwe Egberts) koopt het Aus tralische Cam pos Coffee. Positieve reac ties op aankoop cosmeticamerk Paula's Choice. Alle vastgoed fondsen kregen klappen op de beurs. Staalbedrijf heeft last van dalende ijzerertsprijs. a> E o PC Grieks drama is nog niet over Thijs Kettenis Pythagoreio (Samos) VERKOOPMETHODEN Energiebedrijven houden zich niet goed genoeg aan de regels voor het werven van nieuwe klan ten. Zo komt het voor dat verko pers het verwachte energiever bruik lager voorspiegelen dan het daadwerkelijk is. Hierdoor lijkt het alsof consumenten geld be sparen, omdat het nieuwe ter mijnbedrag lager lijkt. Maar ach teraf, bij de jaarafrekening, moe ten zij alsnog veel geld bijbetalen. Hiervoor waarschuwt de Autori teit Consument Markt (ACM), die onderzoek heeft gedaan naar de verkoopmethoden. De ACM stelt ook een vervolgonderzoek in. REISBRANCHE De reisbranche gaat goedkopere coronatesten aanbieden aan rei zigers. Maar eigenlijk zouden de zogeheten PCR-testen gratis moeten zijn, meent branchever eniging ANVR. „Deze maatregel wordt opgelegd vanuit de over heid", aldus ANVR-voorzitter Frank Oostdam. De ANVR is een samenwerking aangegaan met coronatest2travel.nl. VASTGOEDMARKT Vastgoedbeleggers verbieden om woningen te kopen en dan weer door te verhuren, helpt niet om de scheefgroei op de Neder landse woningmarkt tegen te gaan. Het zou zelfs averechts kunnen werken, schrijft de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (Oeso) in een rapport over de Nederlandse economie. Voor de genen die afhankelijk zijn van het huren van een woning in een krappe vrije huurmarkt, pakt de maatregel niet goed uit. Zij krij gen waarschijnlijk minder opties als investeerders in potentiële huurwoningen worden geweerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16