Marengo-proces verder na afwijzen wrakingsverzoek 4 1 Man met zes goudstaven opgepakt op Schiphol NIEUWS 15 'Organisatie is bijna on-Italiaans efficiënt' Met ruim 41 miljoen gezette prikken loopt de Italiaanse vaccinatie campagne gestaag door. Er is een groep mensen die lastig te bereiken is: ouderen en zwakkeren in afgelegen dorpen. Het Italiaanse leger gaat bij ze op bezoek. De rechters in het liquidatieproces Marengo werden vorige week vrij dag gewraakt, nadat een verzoek werd afgewezen om achter gesloten deuren te mogen toelichten waar om hun cliënt die dag geen verkla ring zou afleggen. Kroongetuige Nabil B. weigert sinds een kleine maand om mee te werken aan het proces. Zijn ver klaringen tegen hoofdverdachte Ridouan Taghi en een groot aantal verdachten vormen belangrijk be wijs, maar kunnen niet worden ge toetst nu hij niet meewerkt. Medisch Zijn advocaten vroegen de recht bank om achter gesloten deuren, zonder pers, publiek en adv0- caten van de medeverdachten, een en ander toe te lichten. De problemen van Nabil B. zouden onder meer medisch van aard zijn, en daarom wilden zij dit niet in het openbaar toelichten. De rechtbank wees het verzoek af. Daarop besloten de advocaten van Nabil B. om de rechtbank te wraken. ,,De rechtbank behandelt onze cliënt anders dan andere ver dachten en meet met twee maten'', zei advocaat Onno de Jong. Daar mee is volgens hem de schijn van vooringenomenheid gewekt. In reactie werd de wrakingska mer van de Amsterdamse recht bank bijeengeroepen. Die oordeelt nu dat van vooringenomenheid t Geen sprake van vooringenomenheid bij rechters in liquidatieproces geen sprake is. ,,De wrakingskamer wijst het verzoek af omdat een be slissing van een rechter geen grond voor wraking kan zijn. Dit kan al leen als de motivering van de be slissing niet anders kan worden uit gelegd dan als blijk van vooringe nomenheid. Dat was hier niet het geval'', aldus de rechtbank. Het Marengo-proces kan daarom volgende week maandag worden hervat. SM SCHIPHOL De Koninklijke Mare chaussee heeft op Schiphol een gouden vangst gedaan: in de bagage van een 60-jarige Italiaan werden zes goudstaven aangetroffen. De man kon niet uitleggen hoe hij daaraan kwam, meldt de mare chaussee die de waardevolle bagage vorige week ontdekte. De goudsta ven hebben een geschatte waarde van zo'n 365.000 euro. De reiziger kwam uit het Cari- bisch gebied, na eerder diverse lan den te hebben aangedaan. Omdat hij niet kon verklaren hoe hij de goudstaven in bezit had gekregen, is de Italiaan aangehouden op ver denking van witwassen. Het re chercheteam van de marechaussee dat zich onder meer richt op het witwassen van crimineel geld doet verder onderzoek naar de zaak. Angelo van Schaik Polino Francesca Mateucci kijkt wat verschrikt als er ineens vier militairen in haar krappe keuken tje staan. ,,Kan ik ge bruikmaken van uw keukenta fel?'', vraagt de militair verpleeg kundige en vouwt een steriel lichtblauw papieren laken uit op het gebloemde zeil. Hij haalt het vaccin uit zijn koeltas en bereidt de prik voor. Een collega-verpleegkundige neemt met de bejaarde vrouw de Covid-vragenlijst door. ,,Wat is uw geboortedatum?'' ,,9 novem ber 1920'', zegt Francesca niet zonder trots. Haar zoon Gino, 74, drentelt heen en weer tussen zijn moe ders slaapkamer en het inmiddels volle keukentje. In zijn hand een papieren zak met de medicijnen van zijn bejaarde moeder. ,,Ze is een beetje dement'', vertelt hij wat besmuikt aan de verpleeg kundige. Francesca Mateucci is de enige in het dorp Polino die nog niet volledig gevaccineerd is, een paar weken geleden stonden de mili tairen ook al in haar keuken voor de eerste dosis. Polino hangt op 836 meter hoogte tegen een berg in de midden-Italiaanse regio Umbrië en heeft 226 inwoners. De dichtstbijzijnde stad en vacci- natiehub, Terni, ligt 25 kilometer en tientallen haarspeldbochten verderop. Onmogelijk te bereiken voor mensen als Francesca. ,,Dit initiatief van het leger is voor onze gemeenschap erg belang rijk'', zegt burgemeester Remigio Venanzi. „Het is de enige manier om de bevolking snel en efficiënt te vaccineren.'' Hoewel de Italiaanse vaccina tiecampagne voorspoedig ver loopt, bleken in moeilijk toegan kelijke gebieden nog veel ouderen niet ingeënt. Om die naar schat ting half miljoen ouderen te be reiken zette het Italiaanse leger samen met het Rode Kruis en de Burgerbescherming 43 mobiele teams op. De teams zijn vooral actief op kleine eilanden als Elba, Procida en Lampedusa en in dor pen in bergachtige regio's zoals Abruzzen, de Marken en Umbrië. De militairen roepen de bevol king op naar een tijdelijk vaccina tiecentrum te komen, de ouderen of zwakkeren die niet in staat zijn om naar het centrum te komen worden thuis gevaccineerd. Sporthal Vandaag is Monteleone di Spoleto aan de beurt. De sporthal in Mon- teleone di Spoleto dient deze twee dagen als vaccinatiecen trum; in het kantoortje rechts achter in de hoek krijgen de dorpsbewoners hun prik, na af loop wachten ze onder het bas ketbalbord op eventuele bijwer kingen. Ambulancepersoneel in rode overalls houdt een oogje in het zeil. ,,Wij reizen met de mili tairen mee, mocht er iets gebeu ren dan brengen we de patiënt naar het dichtstbij zijnde M zieken huis.'' Tot nu toe, de Gemiddeld zetten we per team zo'n tweehonderd vaccinaties per dag militaire teams hebben 53.000 vaccinaties gezet, zijn er geen ge vallen van ernstige bijwerkingen gemeld. ,,Vandaag zijn hier in de buurt drie teams tegelijk bezig'', vertelt Giuseppe Marchi. Hij is kolonel bij de landmacht en coördineert de vaccinatieteams in Umbrië. „Gemiddeld zetten we per team zo'n tweehonderd vaccinaties per dag.'' Buiten, in een bijna tropische bui, staan de dorpelingen gedul dig te wachten op hun beurt. ,,Dit is geweldig'', zegt Maria, terwijl de hagel onophoudelijk op haar paraplu ratelt. ,,Anders had ik naar Norcia gemoeten, dat is hier een uur haarspeldbochten van daan.'' De anderen in de rij knik ken. De organisatie is bijna on Italiaans efficiënt, vinden ze. ,,Avanti'', roept de dorpsagent vanuit de deuropening van de sporthal. Maria sprint door de tropische bui richting haar vacci natie. In het kantoortje achterin de hal schuift ze aan voor het ge sprek met de arts. In Polino is Francesca Mateucci ook bijna klaar voor haar prik. Haar zoon helpt haar de linker mouw op te stropen en schuift een stukje op voor de medisch verpleegkundige. „U bent rechts- handig?'' Francesca knikt. ,,Even ontspannen.'' Ze houdt haar adem in als de naald in haar bo venarm verdwijnt, maar als de vaccinatie eenmaal gezet is, glun dert de bejaarde mevrouw Ma- teucci. ,,Ik zeg altijd, als ik een maal 100 jaar ben, dan kan ik nog wel even door.'' Over vijf maan den wordt ze 101. donderdag 17 juni 2021 GO De wrakingskamer van de Am sterdamse rechtbank heeft het wrakingsverzoek van de advo caten van kroongetuige Nabil B. afgewezen. Yelle Tieleman Amsterdam Zware beveiliging bij de bunker, de speciale rechtbank in Amster dam waar het Marengo-proces wordt gehouden. foto anp De goudstaven waren dicht opeengepakt. foto marechaussee Italiaans leger prikt in verre bergdorpen - Giuseppe Marchi, kolonel Francesca Mateucci (100) krijgt haar prik. foto angelo van schaik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15