vtw.nen NIEUWS 13 Buitenlandse berechting Nederlandse IS'ers is niet mogelijk Een Kamermeerderheid wil dat de Nederlandse IS-strijders en IS-vrouwen niet terugkeren naar ons land om hier terecht te staan. Zij hebben hun hoop gevestigd op berechting in het buitenland van deze landgenoten. Het kabinet heeft de Kamer- wens nadrukkelijk bekeken, maar ziet geen mogelijkheid hieraan tegemoet te komen. Drie routes zijn tegen het licht ge houden: een internationaal tri bunaal, berechting in het noord oosten van Syrië of berechting in Irak. ,,Geen van die trajecten gaat soelaas bieden", concludeerden officier van justitie Ferry van Veghel en Thijs van der Plas, di recteur-generaal op het ministe rie van Buitenlandse Zaken, gis teren tijdens een gesprek met Kamerleden. Een internationaal tribunaal 'gaat er echt niet komen' zei Van der Plas tegen de politici. Daar voor is een uitspraak van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties nodig en Veiligheids raadslid Rusland - bondgenoot van Assad - ligt dan dwars. Berechting in Noordoost-Sy- rië stuit ook op 'allerlei rechts statelijke bezwaren'. In die regio hebben de Koerden weliswaar een autonoom gebied gereali seerd, maar formeel is Assad aan de macht in het land. Daarom zou een rechtbank daar 'een in breuk op de soevereiniteit' van Syrië betekenen. Irak leek de meest kansrijke optie. Maar de kans dat dit ergens toe leidt, is volgens Van der Plas klein. ,,Irak geeft voortdurend aan niet af te willen zien van de doodstraf, dat is voor ons een showstopper." ORANJETELG BOEK Gravin Eloise van Oranje (19) is de meest openhartige telg van de koninklijke familie, maar worstelt tegelijk met de media- aandacht. Dat vertelt ze in haar boek dat vandaag uitkomt. In de nacht dat Eloise van Oranje 10 jaar wordt, heeft haar vader, prins Constantijn, een ingeving. Hij sluipt naar haar bedrand en wil een ring om haar vinger schuiven. Het is een cadeautje van haar oma, ofwel prinses Beatrix. 'Het idee er achter was dat ik met de ring wak ker moest worden op mijn 10de verjaardag.' Maar de poging mis lukt. 'Ik werd wakker en raakte geïrriteerd. Uiteindelijk was ik er natuurlijk heel blij mee. Ik doe deze ring nooit af.' Deze jeugdher innering staat in het zelfgeschre ven boek Learning by doing van de gravin én is uniek te noemen. Want, persoonlijke anekdotes krijg je maar zelden van de ko ninklijke familie. Sterker nog, er is een mijlpaal, zoals een 50ste ver jaardag, voor nodig om bij de Oranjes over de vloer te komen. Eloise, het oudste kleinkind van prinses Beatrix, doorbrak dit pa troon. Zij gaf de afgelopen jaren een aardig inkijkje in haar leven via haar socialemedia-accounts In- stagram en TikTok, die ze open stelde voor publiek. We zagen haar studeren, koken, borrelen, dansen met haar ouders - prins Constan tijn en prinses Laurentien - en een handeltje beginnen in tweede- hands kleding. Inmiddels heeft ze op instagram 262.000 volgers, meer dan zanger Guus Meeuwis en presentator Emma Wortelboer bij elkaar. In het voorbije coronajaar orga niseerde ze online vragensessies, winacties voor fans (ze gaf haar gympen weg), deed mee aan tv- interviews en schreef haar eerste boek. Het is een luchtige lifestyle- gids geworden voor tieners die net als de 19-jarige studente voor het eerst op kamers gaan en tips wil len over make-up, kleding, siera den of gerechten. De gravin maakt het persoonlijk door familierecep ten te onthullen, als 'de macaroni schotel van haar mammie' ('totale onzin dat ze niet zou kunnen ko ken') en 'de salade van zoetzure kip van pappie'. Ook schrijft ze over de vele ver huizingen van het gezin - van Londen naar Brussel en terug naar Den Haag - over de bonte avonden met haar ouders op de laatste va kantiedag, haar studie aan de Ho telschool in Amsterdam en over haar inmiddels overleden oom, prins Friso. Bij haar doop gaf hij zijn nichtje een parelketting, die ze nog altijd elke dag draagt. 'Zo heb ik het gevoel dat ik oom Friso altijd een beetje bij me draag.' Net als andere tieners - of ze nu wel of niet van koninklijken bloede zijn - maakt Eloise zich druk om haar uiterlijk. 'Ik wil weg van het idee dat ik sommige kle dingstukken niet kan dragen, al leen omdat ik denk dat ik er niet het 'perfecte' lichaam voor heb.' Om haar twijfels over zichzelf het hoofd te bieden, besloot ze op haar sociale media mensen te ontvol- gen met wie ze zichzelf vergeleek, maar die alleen een perfect plaatje laten zien. 'Het is nep en onwijs geposeerd.' Dikke huid De gravin probeerde ook een dikke huid te ontwikkelen tegen volgers die negatieve reacties ach terlaten op haar socialemedia-ac- countes. 'Ik bedenk me altijd: jij bent degene die my' aandacht geeft. En dan ook nog negatieve aandacht. Dus wie van ons is er nou zielig?' De publiciteit die ze zelf op zocht en omarmde, heeft ook een keerzijde, erkent ze in haar boek. De Oranjetelg wordt geregeld zon der toestemming gefotografeerd door media, in haar vrije tijd. 'Al les wordt vaak groter en dramati scher gemaakt dan het in werke lijkheid is, waardoor mensen snel kunnen oordelen.' De 'gravinfluencer', zoals Eloise inmiddels wordt genoemd, lijkt te refereren aan de beelden die afge lopen jaar van haar opdoken: de ene keer rokend, de andere keer zonder mondkapje tijdens een rij les. 'Soms krijg ik door al die me dia-aandacht het gevoel dat ik geen fouten mag maken. Iedereen kijkt immers mee! Ik snap dat ik een voorbeeldfunctie heb. Maar soms denk ik wel dat de me dia-aandacht iets te ver gaat.' Ze wil maar zeggen: titel of niet, ze is óók een meisje van 19 jaar oud. In de nieuwste vtwonen lekker mixen to the max: strak, romantisch en industrieel door elkaar, volop DIY ideeën, 1001 tinten wit voor binnen en buiten en 6x binnenkijken in huizen met pit. Inclusief extra bijlage met 8x terugblikken op de tv make-overs. Nu in de winkel of bestel zonder verzendkosten op Lossebladen.nl/vtwonen donderdag 17 juni 2021 Nederlandse IS-gangers kun nen niet in het buitenland worden berecht voor hun mis daden. Dat hebben Buiten landse Zaken en het OM laten weten aan de Tweede Kamer. Hanneke Keultjes Den Haag Gravinfluencer Eloise is ook gewoon een meisje van 19 Hanneke van Houwelingen Amsterdam Gravin Eloise onthult ook enkele familierecepten. foto esmée franken STRAK. ROMANTISCH ÉN INDUSTRIEEL! vtwonen MIX A MIX TO THE MAX VAKANTIEWERK IIMH W|f DURFT? DIY tuintafel. TI\TF\ WIT ■/'binnenkijken in lamp en muurletters voor binnen en bullen C7X hulzen met pit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13