'Goed gesprek' leidt nog niet tot doorbraak Verkoop campers gaat door het dak 8 NIEUWS ^Grahams FORMATIE INFORMATEUR VAKANTIE RAGE Campers waren nog nooit zo in trek in ons land. Steeds meer horeca bedrijven springen in op deze trend en verzorgen speciale camperdiners. Wij nemen de proef op de som en stappen voor het eerst achter het stuur van een huisje op wielen van 7 meter. Het is wel krap. Wopke Hoekstra schiet er zelf van in de lach. De CDA-leider vertelt na afloop van een gesprek onder lei ding van informateur Hamer dat hij een 'heel goed gesprek' had, over 'de inhoud'. Voor de zoveelste keer. Ook uit de mond van D66'er Sigrid Kaag klinken dezelfde teksten. ,,Ik kan deze quiz wel afmaken'', grapt ze tegen journalisten. Net als maandag waren er weer gesprekken, weer in duo's. En net als maandag mocht CDA-leider Wopke Hoekstra twee keer aan schuiven - nu één keer met VVD- voorman Mark Rutte en één keer met D66-leider Kaag. Zij zaten voor het eerst sinds het vertrek van Ka merlid Pieter Omtzigt uit het CDA tegenover Hoekstra. De CDA'er wekte maandag nog de indruk vooral druk te zijn met de crisis in zijn partij. Toch had hij tijd om naar informateur Hamer te gaan. ,,Het is natuurlijk een kwestie van combineren.'' Hoekstra vond het 'volstrekt logisch' te komen als hij wordt gevraagd, tenzij je al zegt niet te willen meepraten. Maar wat wil Hoekstra dan wel? Dat vragen de linkse partijen zich nog altijd af. Vóór de verkiezingen wilde hij nog breed draagvlak en niet optellen tot 76 zetels. Daarna wilde hij met JA21 of Volt, maar die partijen zijn niet genoeg om een meerderheidskabinet te vormen nu Omtzigt heeft aangekondigd uit de fractie te stappen. Met PvdA én GroenLinks wil hij niet omdat de verschillen groot zijn en beide par tijen 'getalsmatig' niet nodig zijn. En GroenLinks kwalificeerde hij ook nog als instabiel. Bij de partij van Jesse Klaver klinkt nu al vilein dat er 'nog meer reden' is met het linkse duo een formatiepoging te ondernemen. Als het CDA onverhoopt nóg meer zetels kwijtraakt, zou de regerings coalitie dan toch genoeg zetels be houden. ,,Dat zorgt voor nog meer stabiliteit en betrouwbaarheid." Maar VVD'er Rutte blijft het CDA een betrouwbare partij vin den, zei hij. Maar 'analyseren' waarom hij vasthoudt aan dit oor deel, ook al lijkt de partij in diepe crisis, da^r had hij geen behoefte aan. ,,Deze gesprekken zijn nodig om vooruit te komen." 3 Linkse partijen vragen zich af wat CDA-leider Wopke Hoekstra dan wel wil Bij andere partijen klinkt dat deze aftastende fase van de formatie maar eens afgelopen moet zijn. Ha mer schreef begin deze week nog aan de Tweede Kamer dat ze meer tijd nodig heeft - niemand weet hoe lang. Desnoods, klinkt het bij D66, komt er een tussenverslag waarin Hamer zegt dat ze op de in houd overeenkomsten met partijen ziet. Ze zou dan een combinatie van partijen kunnen suggereren die aan onderhandelingen beginnen. Eind van de week komt Hamer met meer duidelijkheid, verwach ten meerdere partijen. Rond de kringen van Hamer zelf wordt dat 'nog niet verwacht'. Ook Kaag ziet nog geen witte rook, al wordt er 'binnenskamers heel hard gewerkt'. Als een journalist aan de D66-lei- der vraagt of dit de dag van de door braak is, klinkt het droogjes: ,,Nee, het is dinsdag.'' Advertentie 'Ook klaar met hormoonzalf tegen eczeem?' Holland Barrett Dat blijkt uit cijfers van brancheorgani satie Bovag. Nederland herbergt nog al tijd veel meer caravans (418.468 exem plaren) dan campers (150.254), maar camperaars zijn met een opmars bezig. ,,De verkoopcijfers van zowel nieuwe als gebruikte campers zijn tijdens de eerste vijf maanden van dit jaar als een raket omhooggeschoten. Tussen januari en mei pluste de verkoop met gemiddeld 60 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar'', zegt Bovag-woord- voerder Paul de Waal. De verkoop van caravans laat ook een flinke groeispurt zien. Tussen januari en mei werden 30 procent meer nieuwe en gebruikte exemplaren verkocht dan vo rig jaar. ,,Toch blijven deze cijfers achter bij de campers. Die tendens is al jaren zichtbaar, maar de verschillen worden groter'', ziet De Waal. Volgens hem heeft de populariteit vooral met de vergrijzing te maken. ,,We zien meer senioren die financieel gezien wat te makken hebben en een nieuwe camper kunnen betalen. Hiermee kopen ze een stukje vrijheid en kunnen ze voor langere tijd, het liefst buiten het zomer seizoen, op pad. Zeker in de coronatijd blijken campers ideale vakantievoertui gen. Je bent zo weer weg als het niet be valt of het aantal besmettingen neemt toe. Met een caravan doe je dat minder snel.'' Bij Bovag zien ze ook dat de doelgroep niet louter uit senioren bestaat. ,,Vooral jonge gezinnen of jonge stellen hebben veel interesse in gebruikte kampeer auto's. Die trend lijkt in een stroomver snelling terecht te zijn gekomen. Als een dealer een gebruikte camper heeft staan, is-ie zo weg. Dat geldt trouwens ook voor nieuwe voertuigen, de wachttijden lopen op. Het is dan ook niet gek dat ook camperverhuurbedrijven al maanden goede zaken doen.'' Het verhaal van De Waal wordt beves tigd door NKC, de grootste camperclub van Europa. ,,Ook wij zien dat het cam- perpubliek breder wordt. En dat de markt voor met name tweedehands campers enorm is. Een nieuwe camper begint met een prijs van 50.000 euro, niet iedereen kan dat betalen'', aldus NKC-woordvoerder Rosanne Vriend. Ze meldt dat het aantal camperlocaties in tien jaar tijd behoorlijk is toegeno men: van 628 in 2011 naar 2365 locaties in et één vloeiende beweging haalt Roderick Aalbers de afvalcassette van het chemisch toilet uit de camper. Om vervolgens een handvat en wieltjes uit te schuiven, zo dat de inhoud van het wc'tje als een soort trolley kan worden ver voerd. ,,Lijk ik niet op een volleerd KLM-stewar- dess? Zo loop je toch een stuk comfortabeler naar de afvoerplek?'' De toon is gezet. Roderick ver huurt ons - mijn dochter Nynke en ik - een cam per voor twee dagen. Nooit eerder zijn we met een huis op wielen op pad geweest. Kamperen doen we in een tent of, toen de kinderen klein waren, in een stacaravan. Lekker makkelijk en ook geen gehannes met poep en pies. Maar toch, we zijn nieuwsgierig gewor den. Zeker sinds corona lijkt het alsof de halve we reld een camper huurt, koopt of deelt. Mijn zus en haar gezin huren komende zomervakantie voor het tweede jaar drie weken lang een camper. Ze vinden het geweldig. 'Het gevoel van vrijheid, dat je overal naartoe kan', is bijna altijd de eerste zin die camperaars uitspreken als je ze vraagt waarom ze met dit voertuig op pad gaan. Met maar twee dagen voor de boeg is het niet eerlijk vergelijken, toch hopen we op z'n minst een flintertje van dat vrijheidsgevoel te kunnen ervaren. Voor dummies Roderick weet wat voor vlees hij in de kuip heeft. Hij overhandigt ons een blauwe map met op schrift 'Campers voor dummies'. Met uitleg over de luifel, kachel, gasflessen, elektriciteit, fietsen rek, toilet, douche en keukenblok. Die blauwe map is onze tijdelijke bijbel en anders bellen we Rode rick. Of zijn mede-eigenaren Barbara Gauw en Ro nald van Bruchem. Met z'n drieën runnen ze sinds afgelopen oktober De Camper Club in Bussum. ,,Ons bedrijf is ontstaan door corona. Barbara en ik organiseren voornamelijk camperreizen naar Ca nada, maar dat ligt al bijna anderhalfjaar op z'n gat. Ronald heet ook de nodige ervaring in de reis wereld en al brainstormend kwamen we op het idee om samen vijftien campers te verhuren. Geen slechte gok, mensen weten ons te vinden.'' 80 procent van hun klanten heeft geen enkele camperervaring, dat stelt me enigszins gerust. Want met een lengte van 7 meter, een breedte van 2 meter 30 en een hoogte van bijna 3 meter conclu deert Nynke dat onze Adria/Fiat 'best een bak beest is'. Gelukkig wel een bakbeest mét automaat. Ik oefen een paar keer op het parkeerterrein van De Camper Club, ben blij met de achteruitkijkca- mera en m'n dochter als navigator/geruststeller/ woensdag 16 juni 2021 GO Informateur Mariëtte Hamer zegt dat ze 'gestaag' vorderin gen maakt, maar meldt tegelij kertijd dat ze langer tijd nodig heeft. Sommige partijen denken dat ze eind deze week toch met 'iets' zal moeten komen, andere constateren pessimistisch dat de formatie 'muurvast' zit. Hanneke Keultjes Peter Winterman Den Haag Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème", C+ Crème", Psorias Crème", maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème" en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' natural alternatives Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'. "Dit is een medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Het klopt: echt De verkoop van campers en cara vans in Nederland neemt een enorme vlucht. Nooit eerder telde ons land zoveel kampeervoertuigen. Op 1 juni stonden er 568.722 gere gistreerd. Dat zijn er 17.500 meer dan anderhalf jaar geleden. Sanne Schelfaut Bunnik 2021. Sanne Schelfaut Bussum/Geijsteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8