Voor alles wat leeft II Sfeer bij cao-overleg kinderopvang 'steeds grimmiger' Wml, 7 In de kinderopvang gaat gestaakt worden, nadat de verhoudingen tussen onderhandelaars zijn verpest na mislukte video-overleggen. De ruzie draait om werkdruk. Maandagmiddag lag er, voor de buitenstaander plots, een persbe richt van FNV Zorg &Welzijn. Vanaf 23 juni leggen medewerkers in de kinderopvang, peuterspeel zalen en de buitenschoolse op vang het werk neer. Zij voeren ac tie tegen de hoge werkdruk. Ouders werden onaangenaam verrast, maar voor insiders kwam deze stap niet uit de lucht vallen. Sinds maart praten de werkgevers van brancheorganisaties BK en BMK en de FNV al over een nieuwe cao, vertellen betrokke nen. De onderhandelingen liepen, vanwege corona, via beeldbellen. In totaal werd er zes keer uitge breid via Microsoft Teams gespro ken. In het begin naar verluidt nog in goede sfeer, maar de gesprekken verliepen steeds stroever. Gebrek aan persoonlijk contact brak de onderhandelaars op. ,,Het werd steeds grimmiger, omdat er ge woon niet naar ons werd geluis terd'', vertelt een vakbondsbron. ,,Dan ga je op een bepaald mo ment in zo'n beeldvergadering uit een ander vaatje tappen.'' Vanuit de werkgevers valt te horen dat het vooral op het thema werkdruk 'hard tegen hard' ging. Zelfs een marathonsessie, tijdens de laatste onderhandelingspoging, liep op niets uit. Net als de informele ge sprekken op afstand daarna. George van Houtem (HCG On derhandelingsinstituut) begeleidt onderhandelingen, geeft er trai ningen in en schrijft er boeken over. „Fysiek contact is enorm be langrijk", vertelt hij. ,,We denken vaak dat we heel rationeel zijn als we onderhandelen, maar die ge sprekken zijn ook emotioneel ge laden. Er sluimeren op onderdelen conflicten. Met zulke emoties moet je dealen en dat kan alleen via menselijk contact. Dan wen je aan elkaar, ga je elkaar vertrouwen en ontwikkel je empathie. Die 'olie' mis je bij een beeldscherm.'' Ultimatum En toen lag er op 7 juni ineens een ultimatum. 95 procent van de FNV-leden die werkzaam zijn in de sector Kinderopvang had tegen het cao-eindbod van de werkge vers gestemd, luidde de medede ling. Als de werkgevers niet vóór afgelopen maandagmiddag ak koord zouden gaan met de eisen voor 'een fatsoenlijke cao', konden acties volgen. Het ultimatum kwam als een mokerslag aan bij de werkgevers. Daar was nooit uitdrukkelijk over gerept tijdens de videobijeenkom sten, al werd in de loop van het proces wel met 'acties' gedreigd. Intern ontstaat de vraag hoeveel FNV-leden het eindbod nou daad werkelijk hebben weggestemd. Online gaan verhalen dat het slechts zou gaan om 75 activisti sche leden, maar dat ontkent een FNV-woordvoerder. ,,Het was na tuurlijk wel een representatief aantal.'' Ze wil niet laten weten Er werd niet naar ons geluisterd. Dan ga je uit een ander vaatje tappen om hoeveel leden het wél ging. ,,Vanwege onze onderhandelings positie.'' De zegsvrouw kan ook niet aangeven hoeveel leden van FNV Zorg Welzijn überhaupt werken in de kinderopvang. ,,Uit concurrentieoverwegingen.'' Verbaasd De werkgevers van BK en BMK zijn ervan overtuigd dat zij een goed eindbod hebben gedaan. Bestuurslid Rogier Vegter van de Brancheorganisatie Kinderopvang: ,,Wij snappen niet dat er stakingen komen en zijn verbaasd over de re actie van de FNV.'' Er ligt nu een pakket op tafel om de werkdruk te verlichten en een toezegging te praten over regel druk. Toch noemt Debbie van Lei den, bestuurder FNV Kinderop vang, het eindbod 'onaf'. ,,Werk- drukverlichting wordt op de lange baan geschoven en over regeldruk willen ze in gesprek met het mi nisterie van Sociale Zaken en de GGD. Nou, dan is het over vijfjaar een keer geregeld. Het zijn gemiste kansen.'' Volgens haar staat er 'he laas' geen fysiek gesprek gepland vóór de stakingen. Vegter benadrukt dat alle eisen van de FNV zijn besproken. ,,Maar we kunnen geen dingen oplossen die bij Sociale Zaken en de GGD liggen. Ja, die gesprekken nemen tijd in beslag en dat is lastig. Maar daar kunnen de werkgevers helaas niks aan doen. Dan kun je niet tij dens onderhandelingen roepen: 'Jullie doen er maar wat aan!' Wat is dat dan waard? We willen hand in hand staan en niet rug tegen rug. Dan moeten de eisen wel rea listisch zijn.'' Het bod van werkge vers is een loonstijging van 3 pro cent plus een eenmalige uitkering van 0,5 procent. IN QUARANTAINE DAG 459 Ik heb tijdens de pandemie vooral over groen gelézen en stortte me dus de afgelopen dagen met volle over gave op de woestenij rond ons vakantie huis in Duitsland. De slag om de heer schappij van het gebied duurde onge veer anderhalve dag. Dieptepunt was het verzaken van de grastrimmer. Mis schien herkent u dat. Ik heb zo'n trim mer aan een steel, niks luxueus aan. Er worden er per jaar tienduizenden van verkocht. Maar op zeker moment bleek dat ik toch niet goed had opgelet bij de uitleg van de verkoper over het verwis selen van de nylondraadjes. Het was een idiot-proof systeem, had-ie nog verteld. Nou, niet dus. De buurman moest uit komst bieden. Enfin, hoogtepunt van de veldslag was mijn eenzame, zes uren durende heroïsche strijd tegen de distels. Nou heb ik uit m'n groenboeken heus wel opgepikt dat onkruid een zeer subjectief begrip is. Alles heeft een functie in de tuin en het kleine zoemende goed waartussen je werkt is vooral gebaat bij diversiteit. Maar wanneer de bijna manshoge distels het zicht op werkelijk al het andere groeiend goed ontnemen, mag je volgens mij ingrijpen. Dik inge pakt en met stevige tuinhandschoenen aan won ik uiteindelijk de strijd. Ik betreurde mijn goedertierenheid tegen de brandnetels. Nu prikken beide armen Maar zo'n totaal overwoekerde tuin is het gevaarlijkst wanneer je denkt dat je wel klaar bent voor vandaag. Eind van de middag had ik toch eens gegoogeld wat het nut van distels is. Zeeeer nuttig, las ik. De onaanzienlijke bloempjes ge ven nectar voor ongeveer alles wat leeft en kleiner is dan 2 millimeter. Schuld bewust over de brute moord op de on schuldige stekelingen had ik daarna al lerlei brandnetels ongemoeid gelaten. (Brandnetels zijn heeeeel goed voor vlinders). Toen ik evenwel begin van de avond in relax-modus (korte broek, T-shirt) een inspectierondje door de tuin liep, zag ik in de bessenstruik (Jam!) strengen kleefkruid die er echt uit moesten. Toen betreurde ik mijn goedertierenheid tegen de brandnetels wel. Nu branden en prikken beide armen al een paar uur. Maar ik troost me met de woorden van lezeres Thera Heems kerk (80), een strijder voor de genees kracht van de brandnetel. Die schreef me onlangs: 'Ik loop al jaren driemaal in de week een uur achter een rolstoel door het Schollebos. En evenzoveel keer laat ik me prikken. Een soort onderhouds beurt. Alle helse artrosepijnen in beide duimen en rechterschouder zijn al jaren verleden tijd.' woensdag 16 juni 2021 GO Ouders moeten volgende week rekening houden met estafettestakingen in de kinderopvang. foto hh/anp Hoe beeldbellen tot stakingen kan leiden Edwin van der Aa Den Haag - Onderhandelaar van de vakbond Frank H. - - jfl Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7