Strandbrug Nieuwvliet tussen Roompotresort en strand is klaar 'Surfen brengt je brein in ruststand bij ptss' 6 Kort geding garnalenafslag Ter discussie stond of de Holding Zeeuwse Visveilingen de voor Breskens zo belangrijke garnalen- zeef al mag verplaatsen naar Vlis- singen. De verhuizing zou deze week zijn, had de gemeente Sluis vernomen. Sluis wilde daar met het kort geding in Breda een stokje voor steken. Tegen het besluit om de Is de gemeente Sluis niet bezig met een achterhoede gevecht? Bressiaanse visveiling op te doeken loopt immers nog een door Sluis aangespannen rechtszaak in Am sterdam. Binnen zes weken wordt daarin uitspraak verwacht. Is de garnalenzeefvoor die tijd al weg, dan heeft die Amsterdamse zaak helemaal geen zin meer, aldus de gemeente Sluis. Vandaar het kort geding. Heel spoedeisend bleek dit trouwens niet. Vismijndirecteur Foort Lokerse herhaalde wat hij eerder in deze krant zei. ,,We willen de zeef de laatste week van juni naar Vlissingen verplaatsen." Dat gaf bestuursrechter Kok de kans meer tijd te nemen voor een oor deel. Over een week of hooguit eind volgende week volgt haar uitspraak. Wat losse eindjes zitten er wel aan de hele kwestie, bleek in Breda. Zo heeft het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voedsel kwaliteit (LNV) een tijdelijke ont heffing aan de vismijnvestiging in Vlissingen gegeven om garnalen te mogen aanvoeren, terwijl die offi cieel aan individuele vissers moet worden gegeven. Ook was het mi nisterie niet op de hoogte van het conflict tussen de twee aandeel houders van de Holding Zeeuwse Visveilingen, de gemeenten Sluis en Vlissingen. Tijdens een aandeelhoudersver gadering in maart drukte Vlissin- gen als meerderheidsaandeelhou der (65 procent) de beslissing over Breskens tegen de wil van Sluis door. Volgens Sluis kon dit niet, volgens Vlissingen wel. Bedrijfs economische redenen liggen aan de beslissing ten grondslag. De ver lieslijdende Holding kan 130.000 euro op jaarbasis besparen door al les in Vlissingen te concentreren. Een toekomstige samenwerkings- of fusiepartner eist deze concentra tie ook, aldus advocaat Jan Boogaard namens de Holding. Met de vismijn in Urk en United Fish Auctions (veilingen in Stellendam, Scheve- ningen en Colijnsplaat) wordt ge- sproken.Wat de uitspraak ook zal zijn volgende week, het doek voor de vismijn Breskens lijkt gevallen. De holding heeft per 1 juli de huur van het vismijngebouw opgezegd. Bob Maes Nieuwvliet Roompot ontvouwde de eerste plannen voor de brug in 2018. Vanaf Beach Resort Nieuwvliet- Bad moest een zestig meter lange voetgangersbrug komen, over de doorgaande weg en de Zeedijk heen. Een eyecatcher, maar ook om de veiligheid voor gasten van het park en omwonenden te ver beteren. Wie naar het strand aan de Zeedijk wilde, moest een drukke, onoverzichtelijke weg oversteken. Door een voetgangers brug óver de weg aan te leggen, kon dat probleem getackeld wor den. Vanaf het park kon je zo het Het is een mooie, van natuurlijke materialen gemaakte brug en het is goed voor de veiligheid strand op stappen. Het verkeer kon gewoon onder de brug door rijden. De gemeenteraad van Sluis keurde de plannen april 2019 goed. Niet iedereen zat er echter op te wachten. Een omwonende stapte naar de Raad van State om de bouw tegen te houden. De dijk zou erdoor verzwakken en de bouw zou slecht zijn voor de natuur. De Raad van State was niet onder de indruk van die bezwaren. En sinds kort ligt de houten brug er daadwerkelijk. ,,Hij is helemaal klaar en wordt al redelijk goed ge bruikt", zegt Roompot-woord voerder Baptiste van Outryve. ,,Zowel door gasten van ons park als door omwonenden." Volgens hem zijn de eerste reac ties positief. ,,Ze vinden het een mooie brug, want hij is gemaakt van natuurlijke materialen. Maar ook voor de veiligheid is het goed. Je hoeft nu de straat niet meer over te steken wanneer je naar het strand wilt." Emile Calon Domburg Maar dankzij het surfen met colle ga's, die ook met die stoornis kam pen, lukt het haar weer om te la chen. Dat geldt ook voor Sanne Pij nenburg (32). Zij werkt bij de poli tie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en kampt ook al twee jaar met ptss. Via sociale media ontdekte ze dat een surftherapie kan helpen de stoornis te overwinnen. Oud-politieman Ben Bronsema is de initiatiefnemer van deze the rapie. De Hagenaar (41) moest en kele jaren geleden stoppen als poli tieman omdat ook hij te maken kreeg met ptss. Vrienden namen hem vervolgens mee naar Texel om te surfen. Daar ontdekte hij dat die sport, in combinatie met veel pra ten met begeleiders, een heilzame werking heeft. ,,Tijdens het surfen komt je brein in ruststand en kan je genieten van het moment. Je bent overgeleverd aan de kracht van de natuur en op je surfboard kan je daarvan genieten." Hij ging vervolgens op onderzoek uit en kwam zo op het spoor van twee Amerikaanse organisaties die surftherapie geven aan veteranen die kampen met ptss. Vanaf dat moment besloot hij zoiets ook in Nederland op te zetten: de stichting Surfivor. De afgelopen weken volg den twee politievrouwen en brand weerman Ivo van der Hoeven (Arn hem) die cursus in Domburg. Bronsema had op meer gehoopt maar door de relatieve onbekend heid van zijn stichting weet hij dat drie ook al mooi is. ,,Maar volgend jaar worden het er vast en zeker meer." Nele vertelt dat ze goed wordt op gevangen door haar korps. ,,Heb maandelijks gesprekken met een psycholoog." Maar ze mist vooral de gesprekken met collega's en het Ik wilde dat familiegeweld veranderen, maar dat lukt je niet werk. ,,Als je ptss hebt, valt alles weg. Dat is heel moeilijk uit te leg gen aan mensen die niet bij de po litie zitten." Daarom vindt ze het schitterend om de cursus te volgen. Ze vertelt hoe ze als wijkagent te maken kreeg met de gewelddadige dood van jonge kinderen. Dat was voor haar de reden rechercheur fa miliezaken te worden. ,,Ik wilde dat familiegeweld veranderen. Maar dat lukt je niet, waardoor je je ver loren voelt." Ze zegt dat bij de Belgische poli tie nog minder aandacht is voor het verwerken van emoties dan bij de Nederlandse collega's. ,,Bij ons wordt daar niet over gepraat." Sanne: ,,Ik raad dit iedereen aan. Het is echt onbeschrijflijk dat je sa men met lotgenoten dit kan doen." woensdag 16 juni 2021 Doek lijkt te vallen voor Breskens VL Van de brug tussen het resort van Roompot en het strand wordt al gebruik gemaakt. Door voetgan gers en door fietsers. foto kelly thans Het pleit lijkt zo goed als be slecht voor de vismijn in Bres kens, bleek gisteren in de recht bank in Breda. Bestuursrechter G. Kok plaatste een dodelijke vraag richting vertegenwoordi gers van de gemeente Sluis. ,,Bent u niet bezig met een ach terhoedegevecht?" Harmen van der Werf Breda/Breskens -Rechter tegen gemeente Sluis in kort geding Er was best wat om te doen, de strandbrug bij Nieuwvliet. Nu hij klaar is, zijn volgens recreatie- bedrijf Roompot de eerste re acties positief. De brug wordt al door aardig wat gasten van het park en omwonenden gebruikt. -Baptiste van Outryve, woordvoerder Roompot Met een grote glimlach arriveert Nele Geudens op het strand van Domburg om lekker te surfen samen met een collega-politie vrouw en een brandweerman. ,,Het gaat goed met mij", zegt de Antwerpse (41). En dat is bijzon der want ze zit al anderhalf jaar ziek thuis omdat ze te maken heeft met een posttraumatische stressstoornis (ptss). -Nele Geudens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62