Petitie tegen industrie op camping Het is nog steeds de Zeeuwse Rozentuin, maar dan rijker Leerlingen De Rieburch maken indruk met plan voor skatebaan 6 Inwoners Yerseke zijn boos De Pree kwam 25 jaar geleden in 'het Poldertje' wonen. Ze heeft sinds dien de leefbaarheid in de buurt achteruit zien gaan. Verschillende woningen worden verhuurd aan ar beidsmigranten of toeristen. Men sen die geen binding hebben met de buurt. ,,Het is een achterstands wijkje aan het worden. De vuilte staat heel hoog in sommige tuintjes, overal ligt zwerfafval. We hebben meerdere keren het parkeerpro bleem aangekaart, waar niks aan wordt gedaan. Het wordt alleen maar drukker nu de helft van de parkeerplekken op de haven zijn verdwenen. In vergelijking met an dere wijken stelt het speeltuintje niks voor. En als ze nu ook de cam ping nog weghalen, zijn we het groen helemaal kwijt." Stank van schelpen En dat terwijl jaren geleden nog het idee was om de grote bedrijven te verplaatsen naar de Olzendepolder en juist van de hele Burenpolder een woongebied te maken. Maar volgens de gemeente is dat te duur. De Pree vindt dat echter nog steeds een veel beter plan. ,,Wij hebben hier stank overlast als er schelpen gekookt wor den, we kunnen de uien ruiken in de loodsen. Ook horen we vaak een vervelende hoge pieptoon." En ook al spreekt wethouder Both nadruk kelijk over 'lichte industrie' op de plek van de camping, De Pree denkt dat de leefbaarheid er niet op voor uitgaat. ,,Nog meer verkeer over de Havendijk en door de wijk. En de kruising waar de kinderen overheen moeten om naar school te gaan, is sinds de situatie is veranderd levens gevaarlijk geworden." Als ze nu ook de camping nog weghalen, zijn we het groen helemaal kwijt Met een online petitie hoopt De Pree het tij te keren en te voorko men dat de camping verdwijnt. ,,Ik ben van plan om ook nog in de wijk een papieren versie te verspreiden of het via de middenstand in het dorp aan te bieden." De petitie is tot nu toe 130 keer ondertekend. Op een door PvdA- raadslid Marjolein Sinke aange zwengelde discussie over het plan op Facebook laat vrijwel iedereen zich negatief uit over het plan. Men sen zien liever de camping behou den en pleiten voor meer (sociale) woningbouw in de wijk. De gemeenteraad van Reimers- waal vergadert volgende week over het vestigen van het voorkeursrecht op de camping. Dat is een eerste stap naar het aankopen van de 2,5 hectare. De Christenunie heeft eer der laten weten niets in het plan te zien. De parkeerplaats bij de Zeeuwse Oase (bij veel mensen beter bekend als de Zeeuwse Rozentuin) staat een eind vol. Allemaal kopers die op zoek zijn naar een roos voor in de tuin of die inspiratie op komen doen. Sinds december vorig jaar zijn zakenpartners Maud van de Wiel en Bart Veldman eigenaar van het complex even buiten Kats. Veel is bij het oude gebleven in het 25 jaar oude bedrijf, maar er zijn ook opmerkelijke veranderingen, zoals de naam. ,,We hebben inderdaad gekozen voor een andere naam", vertelt Van de Wiel. De Zeeuwse Rozentuin dekte volgens haar de lading niet meer. ,,Het voelt zoveel rijker. Eigenlijk is het een oase", vertelt ze. ,,En we willen ook meer doen." Van de Wiel mag dan wel praten over veranderingen, wie van rozen houdt heeft niets te vrezen. Het zijn en blijven nog steeds de rozen die de sfeer bepalen. In uitbundige per ken of juist strak in het gelid. On derhouden door het personeel dat gewoon mee is gegaan naar de nieuwe eigenaren. ,,Het is onge looflijk hé, wat geuren kunnen doen", vertelt Van de Wiel terwijl ze een bloem pakt om te laten rui ken. ,,En die witte bloemen daar, Het voelt zoveel rijker. Eigenlijk is het een oase dat is ook een roos die helemaal in de boom groeit." Op een deel van de paden en langs de randen is een kleine, sub tiele verandering zichtbaar. Van de Wiel en Veldman laten de natuur meer zijn gang gaan. Bloeiende grassen, brandnetels of boterbloe men worden niet overal meer weg gehaald. Twee oude paardenweitjes zijn zelfs helemaal met een wilde bloemenmengsel ingezaaid. ,,Dat is erg goed voor de biodiversiteit", vertelt Van de Wiel. Eco cabines Maar de opmerkelijkste verande ring tot nu toe is wel de komst van vijf eco cabines. Vijfkleine, heel bij zonder vormgegeven huisjes waar van één van spiegelend materiaal. ,,We wilden iets bieden waar men sen kunnen blijven slapen. We zit ten in de kleinschalige zakelijke evenementen en we zijn ook trouwlocatie. Wat is er dan mooier om dan na afloop hier te blijven sla pen en wakker te worden met dit geluid." Van de Wiel wijst naar bo ven waar de vogels uitbundig zin gen. De huisjes zijn ook los te huur voor een nachtje of weekje Kats. Van de Wiel en Veldman hebben nog meer plannen, zoals af en toe een klein optreden in het amfi theatertje op het terrein. ,,Maar dan moet corona wel helemaal voorbij zijn." Heel groep 6 is er al een maand of twee mee bezig: handteke ningen verzamelen die de aan leg van een skatebaan onder steunen. Bijna achthonderd overhandigde een kleine dele gatie van de klas er gisteren aan wethouder Frank Hommel, ondersteund door zelfge- maakte borden, een leus ('Ska ten is feesten!) en een heus plan. Eva Stoutjesdijk ,,We begonnen met de actie omdat de skatebaan in Scher- penisse te klein, te moeilijk en te vies is. Dat is niet fijn", legt Eva Stoutjesdijk uit. Zij was de grondlegger van het plan en kreeg snel, en veel bijval van haar klasgenoten. De leerlinge nam de skatebaan op de Bergse Plaat als voorbeeld. ,,Die vin den we heel erg leuk. Er moet genoeg ruimte zijn zodat zowel de ervaren als de minder erva ren skaters plezier hebben op de baan. We weten dat de baan in Bergen op Zoom 140.000 euro kostte, maar we zijn al be- zig met sponsors en donateurs om zelf ook een beetje geld te regelen." Een paar mogelijke locaties hebben ze ook al in ge dachten: in het nieuwe park in de wijk West of bij de nieuwe Haestinge. Eva: ,,En als dat niet kan, is er nog wel een leeg trap veldje." Hommel was er van onder de indruk, gaf hij toe. Niet alleen van alle energie en enthousi asme, maar ook over het feit dat de leerlingen al nadachten over het achterliggende plan. ,,Ik be loof niet dat de skatebaan er komt", zei Hommel. ,,Want onze baas gaat over de centjes en dat is de gemeenteraad." Wel gaat zei hij toe het te be spreken met zijn medebe stuurders. woensdag 16 juni 2021 Het nieuws dat de gemeente Rei- merswaal camping Zon en Zee wil omvormen tot industriege bied valt niet goed in Yerseke. Vooral bewoners van de aan grenzende woonwijk in de Buren- polder zijn niet te spreken over het plan. Ze vrezen meer stank, lawaai en zwaar verkeer. ,,Wij zijn hier allemaal verbolgen", zegt Colinda de Pree. Ze is een petitie begonnen om de gemeente op andere gedachten te brengen. Joeri Wisse Yerseke - Colinda de Pree, initiatiefneemster petitie In De Zeeuwse Oase in Kats is het bloemenseizoen losgebar sten. Nu de buitentemperatuur zomerse waarden aangeeft, komen de rozenknoppen ach ter elkaar uit. Rood, roze, enkel- bloemig wit of klimmend tot de hemel. Je kan het niet zo gek bedenken of het staat in bloei. Melita Lanting Kats - Maud van de Wiel, mede-eigenaar Zeeuwse Oase Het scheelde maar weinig of ze waren op hun skate boards de Thoolse raads zaal binnen gerold. Leerlin gen van basisschool De Rie- burch wilden gisteren maar wat graag laten merken dat ze een skatebaan willen in hun dorp Sint-Maartensdijk. Michiel Bouwman Sint-Maartensdijk Maud van de Wiel en Bart Veldman bij het spiegelende huisje. foto marcelle davidse LE [M5R. 1 Basisschoolleerlingen van OBS De Rieburch. Vlnr. Lisa Boom, Bo Smits, Sadie Pfaff, Lise Groot, Eva Stoutjesdijk, Ilvy (zusje van Sophie), wethouder Frank Hommel, Charly (zusje van Bo), Dina Ismail, Rens Potappel, Hugo Bijnagte en Sophie de Wolf. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60