Buitenzwembad werd van wens werkelijkheid Rozen blijven in de Zeeuwse Oase 6 Voorzitter Museumhaven Marcel Modde Zierikzee Het is ongetwijfeld één van de meest fotogenieke locaties in de monumentenstad. Met de museale schepen en het poortencomplex als decor, lijkt het alsof de tijd even stil staat. Een mooi plaatje dat ook hoognodig een beetje moet wor den opgepoetst, weet het stich tingsbestuur. ,,We willen na de re novatie meer gastschepen naar Zierikzee halen'', zegt Verwest. ,,We hebben al verschillende con tacten. Maar zo lang niemand zeker weet hoe en wanneer de boel nu wordt aangepakt, kunnen we daar niet mee verder. Misschien ligt de Oude Haven straks wel een hele tijd droog." Alles ligt stil Ook de samenwerking met Mon- dragon is in de wacht gezet. Het hotel wil historische boottochtjes aanbieden vanuit de Museumha ven pal voor de deur. Verwest: ,,Voor ons hartstikke leuk om zo meer toeristen op de steiger te krij gen. Maar alles ligt stil. Ik ben bang dat dit nog twee jaar gaat duren. En daar heeft niemand wat aan." De stichting is deels afhankelijk van de inkomsten uit liggelden van gast- schepen en bezoekers. Die bron le vert nu niks op. De Museumhaven heeft moeite met de manier waarop de bewo- nerscommissie zich opstelt in de discussie over het restauratieplan van de gemeente. Dat begon met verzet tegen de voorgenomen kap en vervanging van de meeste bo men aan de Oude Haven. Nader hand had die werkgroep berekend dat de renovatie minder ingrijpend kon worden uitgevoerd dan de be doeling was. Zo bleven niet alleen de bomen gespaard, maar zou er ook minder risico bestaan op ver zakkingen en scheurvorming van de huizen rondom. Verwest neemt in een brief aan de gemeente afstand van de indruk die de commissie wekt, namens alle bewoners en belanghebben den te spreken. Slechts 33 van de 100 adressen die volgens de ge meente direct te maken hebben met de renovatie zijn bij het bewo nersinitiatief aangesloten. ,,Een minderheid dus", voert Verwest aan, ,,kaapt nu de discussie over de plannen." En daarbij draait het naar zijn idee niet meer strikt om de noodzakelijke versterking van de kademuren, maar vooral om be houd van de bomen. Veelzeggend is volgens Verwest dat de Museumhaven, al ruim 25 jaar pachter van de Oude Haven, niet wordt betrokken bij het over leg. Voorzitter Jan Geluk van de be wonerscommissie zegt dat de stichting wel degelijk tot twee keer toe is uitgenodigd aan te schuiven, maar daar niet op is ingegaan. ,,Dan plaats je jezelf buiten de discussie", vindt Geluk. „Lariekoek", reageert Verwest op die uitleg. ,,Die eerste uitnodiging kwam 16 december. Een dag eerder had de bewonerscommissie alle stukken naar het college gestuurd en was de pap al gestort. Wat moe ten wij daar dan nog doen?" De 100 adressen die de gemeente aanvankelijk als uitgangspunt had genomen, was volgens Geluk niet realistisch, omdat ook de verderop liggende zijstraatjes waren meege teld. ,,Wij zijn uitgegaan van 50 adressen en dan is 33 wel degelijk de meerderheid." "I""'- r1 Opa Jan van der Graaf, slager aan de Melkmarkt in Zierikzee, was degene die in 1956 het lapje grond aan de Maireweg kocht. Toenter tijd een verwilderde boomgaard, waar de slager nieuw leven inblies. Toen hij zijn slagersmes nood gedwongen aan de wilgen moest hangen (hij had de ziekte ms), ging hij het fruit in. ,,En langzaam aan is die boomgaard camping ge worden, omdat steeds meer men sen vroegen of ze er mochten overnachten", vertelt huidig eige naar Jan-Kees van der Graaf. Jan-Kees (35) is de derde genera tie Van der Graaf die de scepter over de camping zwaait. Een cam ping met bijna 600 plaatsen, die samen een bonte mix aan over- In De Zeeuwse Oase in Kats is het bloemenseizoen losgebarsten. Nu de buitentemperatuur zomerse waarden aangeeft, komen de ro zenknoppen achter elkaar uit. Rood, roze, enkelbloemig wit of klimmend tot de hemel. Je kan het niet zo gek bedenken of het staat in bloei. De parkeerplaats bij de Zeeuwse Oase (bij veel mensen beter be kend als de Zeeuwse Rozentuin) staat een eind vol. Allemaal kopers die op zoek zijn naar een roos voor nachtingsmogelijkheden bieden. Van eenvoudige kampeerplaatsen met alleen elektra tot plaatsen met privésanitair en van glampinglod- ges tot stacaravans. Ginsterveld (ginster is Zeeuws voor brem) is een groene, kind vriendelijke camping die precies tussen strand en het dorp Haam stede in ligt. En daarmee populair Het is een cliché, maar het is gewoon leuk om bezig te zijn met mensen die vakantie vieren is, óók bij mensen die op Schou- wen-Duiveland wonen. ,,We heb ben een tijdje mensen gehad die hier hemelsbreed maar 500 meter vandaan wonen. Maar die vonden het gewoon fijn om hier te zijn. Kinderen kunnen hier volop spe len en je bent er lekker uit. Je zit hier gelijk in een vakantiesfeer." Meer dan ooit, nu gasten sinds in de tuin of die inspiratie op ko men doen. Sinds december vorig jaar zijn zakenpartners Maud van de Wiel en Bart Veldman eigenaar van het complex even buiten Kats. Veel is bij het oude gebleven in het 25 jaar oude bedrijf, maar er zijn ook opmerkelijke veranderingen, zoals de naam. ,,We hebben inder daad gekozen voor een andere naam", vertelt Van de Wiel. De Zeeuwse Rozentuin dekte volgens haar de lading niet meer. ,,Het voelt zoveel rijker. Eigenlijk is het een oase", vertelt ze. ,,En we willen ook meer doen." Van de Wiel mag dan wel praten kort op een bedje bij het buiten zwembad kunnen neerploffen. Dat bad was een wens die met stip bovenaan stond bij alle camping- gasten die de afgelopen jaren een enquête invulden. De coronatijd werd aangegrepen om het buiten bad aan te leggen. Zo duurzaam mogelijk, door gebruikmaking van onder meer een warmtepompin stallatie. Het chloor wordt zelf ge produceerd met zoutelektrolyse. ,,We zijn écht hartstikke trots." Het waren Jan-Kees zijn vader en oom die ooit als eerste cam pinghouders een zwembad lieten aanleggen. De boomgaard van weleer, waar opa een stukje vrij- maaide als iemand er z'n tent wilde opzetten, breidde in de loop der jaren uit en kreeg ook steeds meer voorzieningen. Ook Jan-Kees en zijn team bar sten van de toekomstplannen. ,,Ie- dereen heeft ideeën om het hier nóg mooier en beter te maken." En tegelijkertijd te genieten van wat er al is. ,,Het is een cliché, maar het is gewoon leuk om bezig te zijn met mensen die vakantie vieren. En het die mensen naar de zin te maken. De gastvrijheidsbranche vind ik echt heel leuk." over veranderingen, wie van rozen houdt heeft niets te vrezen. Het zijn en blijven nog steeds de rozen die de sfeer bepalen. ,,Het is onge looflijk hé, wat geuren kunnen doen", vertelt Van de Wiel terwijl ze een bloem pakt om te laten rui ken. Maar, afgezien van een wat na tuurlijker beheer van de tuin, is de meest opmerkelijke verandering tot nu toe is wel de komst van vijf ecocabines. Vijf kleine, heel bij zonder vormgegeven huisjes waarvan één van spiegelend mate riaal. ,,We wilden iets bieden waar mensen kunnen blijven slapen. woensdag 16 juni 2021 'Commissie kaapt kade in discussie' Jan-Kees van der Graaf en partner Nathalie Jansen van Galen bij het nieuwe buitenbad. Op de ach tergrond het binnenzwembad, dat in 1988 werd geopend en in 2000 volledig gerenoveerd. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Voorzitter Jaap Verwest van de Museumhaven Zeeland houdt z'n hart vast. Als gemeente en omwonenden het niet snel eens kunnen worden over het restau ratieplan voor de kademuren van de Oude Haven, gaat dat geld kosten. ,,Dat is dan slecht voor ons, maar zeker ook niet goed voor de uitstraling van Zie- rikzee." Zijn stichting verschilt bovendien van mening met de bewonerscommissie over de aanpak van de kade en vindt dat een kleine groep deze discussie heeft 'gekaapt'. - ARCHIEFFOTO DIRK-JAN GJELTEMA Pionieren was het destijds. Fa milie Van der Graaf van cam ping Ginsterveld in Nieuw- Haamstede liet ooit als eerste op Schouwen-Duiveland een binnenzwembad op de camping bouwen. Nu ligt er een gloed nieuw buitenbad naast. De derde generatie is aan de bak. Esme Soesman Nieuw-Haamstede Melita Lanting Kats - Jan-Kees van der Graaf, eigenaar Ginsterveld De Tolerant vaart uit de Zierikzeese museumhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57