Recordman Ronaldo slaat op valreep toe 8 EK VOETBAL Haatberichten na Bergs misser Morgen wacht het tweede groepsduel, tegen Met de reanimatie van teamgenoot Christian Eriksen nog op het netvlies, probeert het Deense elftal zich mentaal bijeen te rapen om nog iets van dit EK te maken. Maar kan dat wel? En hoe dan? ,,Dit leer je niet op de trainerscursus." Het record van de Iraanse oud international Ali Daei (109 goals) kwam daarmee opnieuw scherper in zicht. Wél zette de 36-jarige Portugees alvast drie andere re cords op zijn naam: hij is de eerste speler met vijf EK-deelnames, troefde met duel nummer 39 Bas- tian Schweinsteiger (38) af en is nu all-time topscorer op het Euro pees kampioenschap, met in to taal elf goals. Dat record moest hij tot gisteren nog delen met Michel Platini. ,,Het belangrijkste is dat we hebben gewonnen", zei Ro naldo in een poging om bescheiden te blijven. ,Het was voor ons een moeilijke wed strijd tegen een ploeg die sterk verdedigde. We hebben niettemin drie doelpunten kunnen maken. Ik ben mijn team dank baar dat ik er daarvan twee voor mijn rekening kon nemen.'' De Zweedse voetbalbond is van plan aangifte te doen we gens haatberichten jegens spits Marcus Berg. De aanval ler werd na het 0-0 gelijkspel tegen Spanje onheus beje gend op sociale media. Hoofd beveiliging Martin Fredman van de bond zei te gen de Zweedse televisiezen der SVT Sport dat het wordt gemeld bij de politie. De 34- jarige Berg, voormalig speler van FC Groningen en pSv, kreeg commentaar omdat hij maandagavond in Sevilla een grote kans onbenut had gela ten. De socialemediakanalen van Zweden waren eerder al het doelwit van haatberich- ten, nadat bekend was gewor den dat Dejan Kulusevski po sitief had getest op het coro navirus. Hij werd ervan be schuldigd dat hij het virus mee de bubbel in had geno men na een diner met vrien den. Verratti bijna wedstrijdfit EK is voorbij voor Zjirkov Ramsdale nu derde keeper JOHAN INAN Applaus een slechtere afloop is weg. En Eriksen wil niet dat Denemarken zich terugtrekt, lijkt me." De Denen trainen inmiddels weer volop. De avond en de dag na het uitvallen van Eriksen gingen spelers individueel en collectief in gesprek met ingehuurde sportpsy- chologen, weet Tobiasen. „Iedereen verwerkt het op zijn manier. Ge sprekken helpen om het een plek te geven. Het goede nieuws geeft po sitieve energie. Overdag blijft het spoken in j e hoofd, maar op het veld kun je de focus wel beter verleg gen." ,,Eén ding is zeker: the show must go on", zegt S0ren Lerby, de voor malige topspeler van onder meer Ajax, PSV en het Deense elftal. ,,Dit is alleen niet iets dat je op de trai nerscursus leert. Een blessure of rode kaart, ja, maar dit is bizar en exceptioneel. Dat het weer goed gaat met Eriksen, is fijn en helpt ook om de focus weer op het toer nooi te krijgen." Hoe moet Hjulmand de uitzon derlijke situatie managen om het ticket voor de achtste finale niet verder uit het zicht te verliezen na de nederlaag tegen de Finnen? Jans: ,,Belangrijk is dat je bepaald werk overlaat aan specialisten en ver trouwt op de artsen. Dat geldt ook voor de gezondheid van spelers. Die Dat gisteren opnieuw bleek dat Eriksen goed herstelt in het zieken huis in Kopenhagen, had ook een positief effect op het humeur van zijn teamgenoten, zag bondscoach Kasper Hjulmand. ,,De afgelopen 24 uur waren goed voor de groep. We zijn weer aan de slag gegaan op het trainingsveld en er waren la chende gezichten te zien bij de spe lers." De coach weet ook wat aan die glimlachjes en opluchting vooraf ging. Het verdriet, de vrees en mis schien wel een trauma om Eriksen, die zaterdag tegen Finland na een hartstilstand met succes werd ge reanimeerd op het veld. De impact is zo groot dat Hjul- mand nog niet kon zeggen of alle spelers die zaterdagavond huilden, baden en een cordon om Eriksen vormden, morgen inzetbaar zijn te gen België. ,,Het is nog te vroeg om te zeggen of elke speler mentaal be reid zal zijn te spelen. En het is oké als een speler aangeeft emotioneel niet klaar te zijn." Ole Tobiasen, voormalig Ajacied en Deens international, verwacht niet dat de mentale nasleep spelers aan de kant zal houden. ,,Dat hij ge lukkig weer gezond is, geeft energie om vooruit te kijken. Dat betekent niet dat het er niet in heeft gehakt bij sommige spelers. Aanvoerder Simon Kjaer is een goede vriend van Christian. Ik denk dat alle spe lers een beter gevoel hebben nu ze hem hebben gesproken." Niet wegstoppen Beangstigende taferelen in een halve week verdrijven, gaat moei lijk, stelt Twente-trainer Ron Jans. ,,Je moet dit ook niet willen probe ren weg te stoppen. Dat hij weer bij is, maakt het makkelijker om de draad op te pakken. De vrees voor woensdag 16 juni 2021 GO Hongarije J Portugal BOEDAPEST Titelhouder Por tugal beleefde een moeizame EK-start. Hongarije mocht in de volle Puskas Arena lang hopen op een stunt, maar re cordman Cristiano Ronaldo brak uit eindelijk het ver zet: 0-3. Voor Ronaldo (foto), die aan zijn vijfde EK begon, kwam de teller na een produc tieve slotfase uit eindelijk op 106 in terlandgoals. Vanaf elf meter zorgde hij in de 87ste mi nuut voor de 0-2, vlak na de ope ningstreffer van Raphaël Guer- reiro. In de extra tijd omspeelde Ronaldo de Hongaarse doelman en bracht de eindstand op 0-3. Hongarije - Portugal 0-3 84. Guerreiro 0-1, 87. Ronaldo (pen.) 0-2, 90+2. Ronaldo (pen.) 0-3. Toeschouwers: 55.662. Scheidsrechter: Qakir (Tur). Geel: Nego, Orban (Hongarije), Dias (Portugal). Hongarije: Gulacsi; Lovrencsics, Botka, Orban, At. Szalai, Fiola (88. K. Varga); Klein- heisler (78. Sigér), Nagy (90+3. R. Varga), Schafer (66. Nego), Sallai (77. Schön); Ad. Szalai. Portugal: Patricio; Semedo, Pepe, Dias, Guerreiro; Pereira, Fernandes (89. Mou- tinho), Carvalho (81. Sanches); Bernardo Silva (71. Rafa Silva), Ronaldo, Jota (81. André Silva). ZWEDEN ITALIË De Italiaanse bondscoach Ro berto Mancini hoopt dat hij in de tweede groepswedstrijd, vanavond in Rome tegen Zwitserland, kan beschikken over Marco Verratti. De middenvelder van Paris Saint-Ger main is zo goed als hersteld van een knieblessure. ,,We bekijken morgen of hij op de bank kan beginnen'', aldus Mancini. RUSLAND Rusland kan tijdens het EK geen beroep meer doen op Joeri Zjirkov (37). De er varen verdediger liep in de eerste wedstrijd van de Russen tegen Bel gië een dijbeen blessure op. ENGELAND Dean Henderson maakt vanwege een heupblessure niet langer deel uit van de EK-selectie van Engeland. De doel man van Manches ter United wordt vervangen door Aaron Ramsdale, de 23-jarige keeper van Sheffield Uni ted. In de eerste wedstrijd van Enge land, tegen Kroatië (1-0), stond Jordan Pickford onder de lat. Hoe moeten de R'dam/Kopenhagen De Deense fans gaan mor gen tegen België tijdens de tiende minuut klappen voor hun num mer 10, Christian Eriksen. Geëmotioneerd vormden de spelers zaterdagavond een cordon rond Christian Eriksen tijdens diens reanimatie. foto afp $0 @JohanInan De Deense selectie trainde gis teren in voor bereiding op de wedstrijd tegen België. FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52