7 Altijd explosiegevaar bij Oostenrijker Marko Arnautovic (32) UEFA doet onderzoek naar racistische uitspraken Marko Arnautovic had zondag niet veel minuten nodig om de boel in brand te zetten. Erik ten Hag en Fred Rutten probeerden bij FC Twente het Oostenrijkse enfant terrible te temmen. Rutten: „Om hem fysiek en mentaal uit te dagen lieten we Marko in de extra trainingen op de donderdagmiddagen vaak tegen Douglas spelen. Dat waren gewel dige gevechten tussen twee jon gens van de straat: eentje uit Sao Paulo en de ander uit Wenen." Marktwaarde Het had niet veel gescheeld of Arnautovic had bij Feyenoord ge speeld. Ten Hag: „Fred was net vertrokken en in die tussenlig gende fase lag het technisch beleid op mijn bordje. De leiding van de club was akkoord met Feyenoord voor een bedrag van 1.2 miljoen en dat vonden ze veel geld voor een reserve. Ik was het daar niet mee eens. Vervolgens kwam Steve McClaren en na zijn presentatie zat ik bij hem in de auto. 'Is die jongen goed', vroeg hij. Ik zei: hij is de beste. Waarop Steve ant woordde: dan gaat de deal niet door. Schoorvoetend moest de lei ding terug naar Feyenoord. Een jaar later was zijn marktwaarde elf miljoen euro." Maar ach, wat is lastig? Sommige mensen roepen nou eenmaal wat meer weerstand op Zondagavond in het duel met Noord-Macedonië zagen de twee Twentse trainers alles samenko men bij Arnautovic. Eerst toonde hij bij de goal zijn klasse, gevolgd door die onnavolgbare uitbarsting. Ten Hag en Rutten hebben een zwak voor de aanvaller. „Marko is geen slecht mens", aldus Rutten. „Hij heeft een klein hartje. Als ik een jonge speler aanpakte, was hij de eerste die het voor diegene op nam." En Ten Hag: „Hij heeft een ge weldig ego, maar is enorm sociaal voor zijn directe omgeving. Hij kan de mensen het bloed onder de nagels vandaan halen, maar tege lijkertijd kun je niet heel kwaad op hem worden. Ik weet nog toen hij die auto tegen de muur reed. Wie gaat dat betalen, vroeg Fred. Ikke, zei Marko. Hij nam zijn verant woordelijkheid. Dat tekent zijn karakter. Nu verdient hij genoeg, maar toen moest hij dat nog op af betaling doen." rige Arnautovic net opgehaald toen de puber tegenover hem met een na aankomst in Nederland zei: 'Ik word de beste van de wereld, beter dan Ibrahimovic.' „Als hij zijn emoties beter onder controle had kunnen houden, was hij een spits geweest voor de absolute top", zegt Ten Hag vijftien jaar la ter. Recalcitrante puber Ten Hag en Rutten vochten in die jaren bij FC Twente heel wat ge- vechtjes uit met de recalcitrante puber. „Maar ach, wat is lastig? Sommige mensen roepen nou eenmaal wat meer weerstand op. Niet iedereen is hetzelfde en hij was net iets anders dan de meeste anderen", aldus Rutten. „Je moest hem soms even op de plaats zet ten." Zo verbood Ten Hag als hoofd opleidingen de toenmalige trainer van de jeugd Arnautovic op te stel len in een uitwedstrijd bij Feye- noord terwijl de titel lonkte, om dat hij weer eens wat bij de hak ken had gehad. „Ik weet nog dat Fred hem in de finale van de nacompetitie tegen Ajax liet warmlopen na rust", zegt Ten Hag. „Hij riep hem na een paar minuten weer naar de bank en zo ging dat de gehele tweede helft door. Hij zette hem in een onder linge partij van elf tegen elf ook wel eens reserve en dan was-ie woest. Maar twee dagen later STRENGSTE STRAF rik ten Hag zat zondag avond hoofdschuddend toe te kijken toen zijn voormalige pupil na zijn treffer tegen Noord-Ma- cedonië helemaal flipte. „Marco jongen, wat doe je nou dan weer?", zo vroeg de trainer van Ajax zich vertwijfeld af. Iets verderop in Overdinkel dacht Fred Rutten het zelfde. „Als Marco vindt dat hem onrecht wordt aangedaan, wordt hij kwaad. Dan is het explosiege vaar nooit ver weg", weet de oe- fenmeester. „En blijkbaar vond hij dat hij in de basis had moeten staan." Marco Arnautovic is een bijzon der kind, zegt Ten Hag. Bij FC Twente reed hij zonder rijbewijs een auto aan gort omdat hij een muurtje in een tuin over het hoofd zag. Bij Inter scheurde hij rond in de Bentley van ploeggenoot Samuel Eto'o en toen hij na een uitstapje terugkeerde r> op de parkeerplaats v*-, bleek de auto gestolen te zijn. Bij Werder Bremen riep hij in een in terview dat hij geen vriendin zoekt, omdat alle vrouwen achter hem aanlopen. Vanaf dat moment noemden de fans de man met de Gucci-tasjes 'Arrogantovic'. „Hij is een uitstekende speler, maar hij heeft de mentaliteit van een kind", vond zijn trainer bij Inter, José Mourinho. Onlangs meldde hij zich in een goud gespoten sport wagen in het trainings kamp van Oostenrijk. Zijn voormalige zaak waarnemer Rob Groe ner zal de treinreis van Schiphol naar En schede nooit vergeten. Groener had de 16-ja- woensdag 16 juni 2021 GO 'Hij heeft een geweldig ego, maar is een lieve j ongen' stond hij in de basis." - Fred Rutten (58) Leon ten Voorde Enschede SKOPJI De tuchtcommissie van de Europese voetbalbond UEFA gaat onderzoek doen naar het gedrag van de Oostenrijker Marko Arnautovic tijdens de groepswedstrijd tegen Noord- Macedonië. De voetbalbond van Noord-Macedonië had bij de UEFA om een straf gevraagd omdat Arnautovic nogal uitge sproken zou hebben gejuicht na zijn doelpunt en daarbij zijn te genstander Ezgjan Alioski zou hebben beledigd en racistische uitspraken zou hebben gedaan over diens Albanese roots. De Oostenrijker van Servische af komst sprak dit tegen. ,,Ik ben geen racist en zal het ook nooit zijn", zei Arnautovic. Maar de bond liet het er niet bij zitten en stuurde een officiële brief aan de UEFA 'waarin we de strengste straf vragen voor de Oostenrijkse international. Ieder een is altijd tegen nationalisme, discriminatie en alle andere vor men van belediging, die niet pas sen bij de waarden van het voet bal, waar we allemaal voor zeg gen te staan', meldde de bond. Die liet weten altijd op te zullen komen voor de belangen van de Noord-Macedonische internatio nals. Het duel eindigde zondag met 3-1 in het voordeel van Oostenrijk. Morgenavond staat Arnautovic tegenover Oranje. Marko Arnautovic juicht nogal uitgesproken na zijn doelpunt voor Oostenrijk tegen Noord- Macedonië. FOTO DANIEL MIHAILESCU/AFP Een nog jonge Arnau tovic in 2009 in het shirt van FC Twente. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51