Angst voor import Delta-variant na examenfeestjes Verdediaen bakertiUy Tot en met eind februari is de gerestaureerde Gouden Koets, mét slavernij- paneel, een museumstuk in Amsterdam. Maar wat dan? Historici buitelen over elkaar heen. Hoe gaan we om met een rijtuig zo vol verleden? 4 GOUDEN KOETS TOEKOMST ,,Het grote risico is dat deze van examenfeestjes teruggekeerde jon geren de Delta-variant verder gaan verspreiden in Nederland'', aldus het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Het roept alle jongeren die terugkeren uit Portugal en Spanje op een pcr- test te laten doen. Arts infectieziek- tebestrijding Rosa Joosten doet via Instagram een oproep: 'Ik snap dat je wilt feesten, maar houd je dan ook echt aan de maatregelen en laat je testen.' Uit nieuwe cijfers blijkt dat in één week tijd 205 jongeren tussen de 15 en 19 jaar positief getest zijn op het coronavirus na een bezoek aan Spanje of Portugal. In de weken er voor ging het om twee, drie en zes gevallen. RIVM-zegsman Coen Be rends: „Gezien de periode en de leeftijd gaan wij ervan uit dat dit jongeren zijn die na het examen feestjes zijn gaan vieren in Portugal en Spanje, en net teruggekomen zijn.'' Volgens het RIVM is er 'een redelijke kans' dat die jongeren be smet zijn met de Delta-variant, 'omdat in die gebieden ook veel va kantievierende Britse jongeren zijn'. Naast verschillende grotere clus ters zijn er ook losse besmettingen in Nederland gesignaleerd, waarbij géén link met het buitenland is, be vestigen bronnen tegenover deze krant. ,,Je ziet clusters met de In diase variant in Nederland'', zegt viroloog Marion Koopmans, die verbonden is aan het Erasmus MC in Rotterdam. ,,Maar ook in Neder land zelf komt verspreiding van deze virusvariant voor.'' Meerdere GGD'en, zoals in de regio Rotterdam en rond Nijmegen, heb ben clusters van de Delta-variant aangetroffen. ,,Zij komen zeker niet altijd bij reizigers uit'', weet Koop mans, die een belangrijke rol speelt bij het onderzoek naar de herkomst van virussen. ,,Laten we ook de hand in eigen boezem steken.'' De GGD Rotterdam bevestigt dat de Indiase variant opkomt. ,,Tot nu toe is er geen sterke link met het buitenland'', zegt woordvoerder Mariëlle Cock. ,,Het zijn ook men sen die het virus thuis of op het werk opliepen. Dit is een signaal dat die variant zich ook in Nederland verspreidt." De GGD benadrukt dat het van belang is dat zoveel moge lijk mensen hun tweede prik halen, omdat dan de bescherming beter is. Snel Bert Mulder, arts-microbioloog van het Nijmeegse CWZ, vreest dat het RIVM geen goed beeld heeft van hoe snel de Delta-variant in Nederland oprukt. Hij vond dat nu al 9 procent van de door hem in Gelderland onderzochte corona monsters sterk verdacht was voor deze variant. ,,Dat was vorige week 5 procent. Ik vermoed dat over vijf weken de meerderheid Delta-vari ant zal zijn. En dat het daarna snel boven de 90 procent zal uitkomen, net als in Engeland nu.'' Groot-Brittannië heeft geplande versoepelingen van coronamaatre gelen vier weken uitgesteld van wege de Delta-variant. Volgens Koopmans moet Nederland goed opletten. ,,Wat daar gebeurt, willen wij niet.'' Wij helpen ondernemend Nederland nu de keuzes te maken voor morgen. Kijk op bakertilly.nl Kunstenaar Ruben La Cruz - die al in 1990 als eerste protesteerde - weet het antwoord: ,,Laat de schoolkinderen lessen over sla vernij leren die hun ouders niet kregen.'' Hij studeerde aan de Vrije Aca demie in Den Haag, Ruben La Cruz, afkomstig van Curasao. Hij had zo veel gehoord over Prins jesdag in zijn nieuwe woonplaats - of zoals hij zelf noemt: Koffer tjesdag. Op dinsdag 15 september 1987 stond hij langs de dranghek ken in het centrum van de Hof stad, om de rijtoer van toenmalig koningin Beatrix en prins Claus in de Gouden Koets met eigen ogen te kunnen aanschouwen. Bijna 34 jaar later zegt La Cruz: ,,Ik kwam om de koningin te zien, maar ik zag alleen dat slavenpa- neel op de koets. Het raakte me zo hard, zoals mijn volk werd weg gezet als tweederangsmensen.'' La Cruz doelt op verreweg het meest besproken onderdeel van de net gerestaureerde Gouden Koets, die de komende maanden een museumstuk wordt. Koning Willem-Alexander opent morgen een expositie rond de Gouden Koets in het Amsterdam Museum, waar het rijtuig nu in een glazen kast op de binnen plaats staat. Eén van de doelen van het museum is om een plaats te geven aan de maatschappelijke discussie over de toekomst van de koets, die dus vooral omstreden is vanwege het zogeheten slavenpa- neel. Kunstschilder Nicolaas van der Waay, die eind 19de eeuw vier panelen van de koets beschilder de, liet aan de linkerkant van het rijtuig 'de Hollandsche maagd' op een troon geschenken van knie lende bewoners van de toenma lige Nederlandse koloniën in ont vangst nemen. La Cruz, al decennialang beel- dend kunstenaar: ,,Ik wilde pro testeren tegen die koets, maar ik wist dat de aanvraag van een ver gunning lastig zou worden. Daar om besloot ik op het Zomercarna val van 1990 in Rotterdam over te gaan tot een ludieke actie, door de Gouden Koets na te bouwen in karton.'' Daarop schreef La Cruz onder meer: Gouden Eeuw Negers Eeuw en Geef ons ons goud terug. Symbool Protesten tegen de Gouden Koets als symbool van de monarchie zijn er al sinds de bouw aan het einde van de 19de eeuw, maar de actie van La Cruz was als eerste gericht tegen het paneel 'Hulde der Koloniën'. Twintig jaar later schreven de toenmalige Kamerle den Mariko Peters (GroenLinks) en Harry van Bommel (SP) dat het paneel van de koets af gehaald zou moeten worden, waar de De koets is een speelbal van de huidige identiteitsstrijd geworden Oranjes niets voor voelden. ,,We restaureren hem zoals hij was'', zei koning Willem-Alexander vorig jaar tegen de pers, bij de zo merse fotosessie bij paleis Huis ten Bosch. ,,Want het is een deel van ons cultureel erfgoed in Ne derland. Dus we gaan nog niet de geschiedenis herschrijven bij de restauratie. En zodra de restaura tie afgerond is, zien we verder wel.'' Dat moment is nu dus geko men. Tot en met februari 2022 is de Gouden Koets in elk geval een museumstuk in Amsterdam. Maar dan? Stapt het koningspaar op Prinsjesdag 2022, 35 jaar na de kennismaking van La Cruz met het slavernijpaneel, weer in de Gouden Koets, op weg naar het uitspreken van de Troonrede? La Cruz zou er niet mee kun nen leven. ,,We geven bewoners van Curasao een paspoort van het Koninkrijk der Nederlanden, maar dan zouden die burgers wel op zo'n vernederende manier worden afgebeeld op de koets van hun koning? Veel beter is het om 'm straks over te brengen naar het Mauritshuis in Den Haag en daar permanent tentoon te stellen. Zo dat de Nederlandse schooljeugd lessen over slavernij kan leren die hun ouders nooit kregen. Het Mauritshuis is echt de geschikte plek.'' Naamgever en kunstliefhebber Johan Maurits handelde zelf in slaven voor eigen gewin, bleek twee jaar geleden. ,,De koets is een speelbal van de huidige identiteitsstrijd gewor- woensdag 16 juni 2021 GO De Delta-variant van het corona virus - ook wel Indiase variant genoemd - verspreidt zich ook in Nederland. GGD'en en het RIVM onderzoeken ruim twee honderd jongeren tussen 15 en 19 jaar die positief testten op corona na een bezoek aan Spanje en Portugal. Marcia Nieuwenhuis Eric Reijnen Rutten Den Haag Viroloog Marion Koopmans. FOTO ANP ■scoren? Pijn voor de een Jeroen Schmale Amsterdam -JSÊi H Prinsjesdag 2015: koningin Maxima zwaait vanuit de Gou den Koets naar het publiek dat niets wil missen van de rijtoer in Den Haag. foto pim ras - Piet Emmer, slavernijkenner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4