'Kippenvel toen ik Eriksen zo zag liggen' ®NM- *ts4,,2 ^4, j Alleen Jaap Stam had ooit meer intercepties in één duel van Nederlands elftal 5 Stefan de Vrij nam bij de EK-start zijn reputatie van beste verdediger van de Serie A mee naar Oranje. Tegen Oekraïne had hij twaalf intercepties, alleen Jaap Stam had er ooit meer in één EK-duel (veertien). ,,Het is mijn taak. Maar natuurlijk voelt het goed als dat lukt.'' $0 @m_wijffelsAD MAARTEN WIJFFELS Hfsae* M. Zondagavond appte iemand na de wedstrijd tegen Oekraïne: 'De Vrij. Dat voor z'n man komen. Deed hij al vanaf wedstijd 1 als jonkie bij Feyen- oord'. En inderdaad, op YouTube staat een compilatiefilmpje uit die periode. Met onder meer een wedstrijd tegen Heracles, waarin een piepjonge De Vrij slim voor zijn man komt, de bal verovert en ermee oprukt tot helemaal bij het vijandelijke doel. Het lijkt wel een beetje op hoe het zondag ook ging tegen Oekraïne, bij zijn meest in het oog springende actie van de avond, een balverovering in de 70ste minuut, met de spits van Oe kraïne die kansloos achterbleef. De UEFA koos Denzel Dumfries als man van de wedstrijd. Voor de fijn proever was De Vrij de beste. Soeve rein verdedigen. Constant anticiperen. Nauwelijks op een fout te betrappen onder grote druk. Én na Jaap Stam nu de Oranje-speler met de meeste inter cepties ooit tijdens een wedstrijd op een EK. ,,Het is mijn taak", zei de Vrij giste ren nuchter bij een vraag over de specifieke kunst van dat voor-de-man komen. „Natuurlijk voelt het goed als dat lukt. Alleen: we hebben ook twee tegengoals gekregen en dat is toch een smetje op de verdediging." september 2014 en zomer 2018, toen Nederland een EK en een WK misliep. In 2014 koos de FIFA hem als 22-jarig Feyenoord-talent tot beste verdediger van het WK in Brazilië. Maar zondag kwam pas zijn meest indruk wekkende interland sindsdien, als 29- jarige. Tussen oktober 2018 en oktober 2020 speelde De Vrij zelfs niet één minuut in Oranje. Dat was in de fase van de wederopbouw onder Ronald Koeman, toen De Ligt juist als een komeet omhoog schoot. Morgen, bij het tweede EK-duel met Oostenrijk, wordt het interessant. ,,Ik weet niet of ik De Ligt zomaar weer zou opstellen als hij fit is'', zei Marco van Basten maandagavond bij de NOS. ,,Jurriën Timber maakt nu een goede, rustige indruk naast De Vrij.'' De Ligt traint na zijn liesklachten weer voluit mee. Benieuwd wat bondscoach Frank de Boer doet. TEAMGENOOT In Nederland is zijn status bij het grote publiek nog niet wat die in Italië is. Willem van Hanegem stipte het laatst nog fijntjes aan: 'De Vrij is gewoon de beste verdediger in de Serie A en één van de allerbeste verdedigers ter we reld. Maar de eerste over wie het in Nederland altijd gaat is Matthijs de Ligt. Terwijl De Vrij al een lange peri ode duidelijk beter is. Alleen lijkt het wel of veel mensen het niet willen zien'. Wat ook meespeelt in de beeld vorming: De Vrij miste nogal eens een interland door blessures de afgelopen jaren. En zijn meeste duels in Oranje speelde hij in de donkere tijd tussen Lachend: ,,Ik heb het bewust over een smet-je, hè." Eén van die twaalf bal veroveringen sprong er dus uit. Er is een aardige beeldstrip van te maken. 70ste minuut: Oranje staat achterin één-op-één bij een lange bal op spits Ro man Jaremtsjoek. De Vrij houdt eerst afstand, maar als hij ziet dat de Oekraïner de bal niet meteen onder controle krijgt, duikt hij erbovenop. Ja remtsjoek probeert open te draaien, maar De Vrij heeft zijn linkerbeen al uitgeschoven en verovert de bal. Het publiek brult luid en inspireert De Vrij om meteen door te rennen. Met bal en al naar de rechterflank, om een aanval op te zetten. Dit EK is De Vrij meer dan al leen verdediger. De erfenis van Virgil van Dijk ligt op zj bord. Niet de gebles seerde aanvoerder, maar De Vrij is nu de regelaar achterin in woensdag 16 juni 2021 GO De Vrij: verdediger voor absolute fijnproevers Stefan de Vrij zet spits Roman Jaremtsjoek van de bal. foto pim ras ZEIST Het drama met Christian Eriksen maakte ook diepe in druk op Stefan de Vrij, ploeg genoot van de Deen bij Interna- zionale. ,,Ik zat met kippenvel te kijken, het was tien minuten doodstil. Ik heb hem laatst nog gesproken en nu een appje gestuurd. Maar logischerwijs kwam er nog geen reactie. Ge lukkig gaat het goed met hem." Anders dan Daley Blind twijfelde De Vrij zondag niet om met Oranje te spelen tegen Oe kraïne. „Maar ook ik had moeite met slapen. Je denkt er toch steeds aan. Het was een heel andere voorbereiding dan an dere keren." Ja? Laat je je eigen prestatie daar door overschaduwen, in een eerste EK-wedstrijd die je wint? 3-5-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49