II 4 Danny Makkelie (38) fluit vandaag al zijn tweede wedstrijd op dit toernooi Vijfde eindtoernooi voor Kuipers EK VOETBAL Danny Makkelie maakt razendsnel carrière. Na de EK- openingswedstrijd Turkije - Italië fluit hij vanmiddag ook Finland - Rusland in Sint-Petersburg. Hoe is zijn opmars te verklaren? ,,Met zijn houding dwingt hij res pect af bij voetballers", stelt Jol. ,,Danny weet wat er speelt en voelt voetballers goed aan. Verlost van dat knellende politie-uniform staat hij als het ware tussen die jongens in." Belangrijke pluspunten Volgens Dick van Egmond zijn er echter meer redenen waarom Mak kelie, net als Kuipers, zo gewaar deerd wordt door de UEFA. ,,Danny is altijd al een scheidsrechter ge weest met leiderschapskwalitei ten", zegt de scheidsrechtersbaas van de KNVB. ,,Maar in de loop der jaren zijn daar ook twee andere be langrijke pluspunten bij gekomen. Dat zijn senioriteit en ervaring, passend bij het ouder worden. Daarmee is Danny nóg completer geworden. En dat is mooi om te zien. Want het spreekt voor zich dat we trots zijn dat we als Nederland twee scheidsrechtersteams aan het EK hebben mogen leveren." Mede afhankelijk van de resulta ten van het Nederlands elftal is de kans groot dat Kuipers en Makkelie ook in het vervolg van het toernooi nog de nodige duels zullen fluiten. Jol zou het in elk geval wel weten: ,,Danny heeft de vorm, de goede leeftijd en komt heel zelfverzekerd en gemotiveerd over. Als ik het voor het zeggen zou hebben bij de UEFA, zou hij voor mij de ideale kandidaat zijn om de EK-finale te fluiten." EERSTE DUEL Het was een typerend beeld, vorige week, tijdens een uitzending van het Jeugdjournaal. Toen Danny Makkelie tijdens een interviewses sie met kinderen de vraag kreeg wie volgens hem de beste scheids rechter ter wereld is, wees hij reso luut naar de man in de tuinstoel naast hem: Bjorn Kuipers. ,,Als je kijkt naar welke wedstrijden er achter zijn naam staan, dan heeft Bjorn de grootste erelijst van ieder een", zei de 38-jarige Dordtenaar, die het fluiten combineert met een baan als wijkagent. Grote voorbeeld Het is zoals de voetbalwereld Mak- kelie inmiddels kent. Waar hij ook verschijnt, overal prijst de arbiter de kwaliteiten van zijn ervaren vakge noot uit Oldenzaal. In die zin heeft het wel iets pikants dat debutant Makkelie vanmiddag met Finland - Rusland al zijn tweede EK-wed- strijd leidt, terwijl zijn grote voor beeld morgen pas voor het eerst aan de beurt is. Hoewel het een niet per se met het ander te maken heeft, is wel duidelijk dat Makkelie er bij de UEFA uitstekend op staat. ,,En dat is ook volkomen terecht", stelt voor malig arbiter Dick Jol. ,,Danny is de laatste jaren volop getest en voor al die testen is hij met vlag en wimpel geslaagd." Jol doelt onder meer op de Eu ropa League-finale Sevilla - Inter in 2020 en recent Real Madrid - Chel sea, de halve finale van de Champi ons League. Zoals Makkelie volgens hem eveneens alle lof verdient voor zijn optreden in het openingsduel van dit EK, Turkije - Italië. Die wed strijd stond zo'n beetje symbool voor de razende ontwikkeling die hij heeft doorgemaakt, zegt Jol. ,,Tot een jaar of twee, drie geleden wilde Danny heeft de vorm, de goede leeftijd en komt heel zelfverzekerd en gemotiveerd over Danny nog weleens te strak en streng de spelregels hanteren. Nu verstaat hij bijna altijd de kunst om, zoals bij die vermeende strafschop- pen tijdens Turkije - Italië, ook eens mét te fluiten. Dat siert hem. De principiële politieagent die hij lang was op het veld, is nu een begrip volle en aanraakbare spelleider.'' Dat laatste kwam misschien nog wel het meest treffend tot uiting voorafgaand aan het restant van de Champions League-wedstrijd Paris Saint-Germain - Basaksehir in de cember vorig jaar. Het duel was een dag eerder gestaakt vanwege racis tisch taalgebruik van de vierde offi cial. In de middencirkel knielden de spelers van beide clubs als state ment tegen racisme en Makkelie knielde gedecideerd met ze mee. woensdag 16 juni 2021 DENNIS VAN BERGEN Rotterdams A 'Ideale arbiter voor EK-finale' @dennisvanbergen - Dick Jol, oud-scheidsrechter KOPENHAGEN Bjorn Kuipers (48) komt morgen voor het eerst in actie als scheidsrechter op het EK. In Kopenhagen leidt hij het duel tussen Denemarken en België (18.00 uur). De Denen komen voor het eerst in actie sinds het drama rond Christian Eriksen. Het is Kuipers' vijfde eindtoer nooi. Hij was eerder actief op de EK's van 2012, 2016 en de WK's van 2014 en 2018. Ook floot hij een Champions League-finale en twee Europa League-finales. Kuipers had aanvankelijk in ge dachten om vorig jaar te stoppen met EK's en WK's. Toen het EK met een jaar werd verplaatst vanwege de coronacrisis, stelde hij zijn beslissing uit. ,,En ik zeg nu niets meer daarover. Ik zie wel wanneer het stopt. Ik voel me nog hartstikke fit.'' De arbiter wordt in Kopenhagen geassisteerd door Sander van Roekel en Erwin Zeinstra. De Zweed Andreas Ekberg fungeert als vierde official. Pol van Boekel is videoscheidsrechter. Bjorn Kuipers in actie op het EK van 2016, waar hij onder meer de wedstrijd Duitsland - Polen floot. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48