et aaat om sast wm I«|| lil ■r IHH fl 2 Maarten Stekelenburg beleeft een prachtige herfst van STEKELENBURGS ORANJE-CIJFERS EK VOETBAL Let vandaag op: Teemu Pukki HUGO BORST Terwijl zijn ploeggenoten uit de WK-finale 2010 vanaf de sofa naar dit EK kijken, staat Maarten Stekelenburg (38) weer onder de lat. ,,Als iemand voor dit seizoen had gezegd dat ik eerste keeper op het EK zou zijn, had ik hem uitgelachen." Israël Column af. Tijdens de EK-wedstrijd Hongarije-Por- tugal las ik op Teletekst dat in het Hongaarse parle ment zojuist een wet was aangenomen die homo fobie verder aanwakkert. Films en boeken die in strijd zijn met de heteroseksuele moraal worden verboden. Ik zag de Hongaarse voetbalsupporters die steeds floten als Ronaldo aan de bal was als medeplichti gen van Victor Orbdns valse koers. Een beetje onre delijk, want ze zullen vast niet allemaal op deze griezelige nationalist hebben gestemd. Dat het Por tugese doelpunt viel via het been van een speler ge naamd Ortón stemde me tevreden. Die Ortón ver oorzaakte ook nog een penalty. Mooi zo. De uitge floten Ronaldo verzilverde de strafschop en veran derde de voetbalgeschiedenis. We zijn vijf dagen op weg. Ik heb het, pendelend tussen Hilversum (tv), Amsterdam (podcast) en Rotterdam (schrijven), prima naar mijn zin. Ik merk dat ik steeds partij kies. Ik ben voor de een en tegen de ander. Zo kijk ik voetbalwedstrijden. Ik ben dus tegen de Hongaren, voor Ronaldo ('Coca Cola, bah'), tegen Zwitserland (alleen goede zakmessen), voor Engeland (1966 is lang geleden), tegen Rusland (Poe- tin), voor Frankrijk (Kanté), 1 voor Italië (weemoed, ik be- IK ben alS leefde er in 1990 het WK), en- een kind zo zovoort. Mijn voorkeuren zijn kinderachtig of ongrijpbaar. blij dat ik in Het heeft met sympathie te Nederland m^- Ofantipfth\e- br. Ik ben als een kind zo blij mag wonen dat ik in Nederland mag wo nen (hier mag alles), maar een chauvinist ben ik niet. Ik zat voor het EK een beetje met Oranje in mijn maag. Wat voelde ik primair? Nou, dat we er na Louis van Gaal en Ronald Koe man niet bepaald op vooruit zijn gegaan. Het voet bal stroopte, terwijl iedereen wist: het kan heus be ter. Er ontstond een schijndiscussie. Het ging over het systeem. Een van de beste trainers van de 20ste eeuw schamperde ooit. 'Tactiek? Wat nou tactiek? Tactiek ist der Rinus, der Willem und der Coentje.' Ernst Hap- pel had het over Rinus Israel, Willem van Hanegem en Coen Moulijn. Het gaat om de poppetjes, zei de man die twee keer de Europa Cup I won. MIKOS GOUKA Zeist i Die zweefduik richting bovenhoek in 2010 die de poging van Brazili aan Kald onschadelijk maakte. Het moet de periode zijn ge weest waarop Maarten Stekelen burg letterlijk en figuurlijk zijn allerhoogste niveau als keeper aantikte. Zondag schoot Andrei Jarmolenko van Oekraïne een soortgelijke bal richting de krui sing, dit keer die aan de rechter kant van de keeper. Onhoudbaar uiteraard en dus 2-1. Maar leek die bal van Kakd destijds ook niet on mogelijk te stoppen? Is Stekelenburg dan nog net zo goed als toen in 2010? Was hij elf jaar geleden misschien toch nog net iets dichterbij de bal gekomen? De doelman denkt van niet. ,,Je kunt dat schot van zondag echt niet vergelijken met elf jaar gele den in Brazilië. Ik ben sinds dat WK wel rustiger geworden. Ik heb meer ervaring, ben elf jaar ouder. En ik heb alles een keer meege maakt, dat is een voordeel. Ik voel me fysiek ook nog altijd prima." Het is Stekelenburg (38) zoals we hem kennen. Vriendelijk, in nemend bijna, maar eigenlijk nooit van plan om echt het achterste van zijn tong te laten zien. Het onderwerp als de ballen van Kakd en Jarmolenko en de ge lijkenissen of juist verschillen leende zich daar misschien ook niet helemaal voor. Maar toch. Wil Oranje écht ver kunnen reiken dit EK, dan heeft bondscoach Frank de Boer de sterke Stekelenburg uit 2010 nodig. Oudste spelers Oranje Nu net niet Nederland-Oekraïne bewees dat ook. Vrij naar Happel ging het om der Stefan, der Gini und der Denzel. De Vrij en Wijnaldum deden het op erva ring en klasse, Dumfries 'stierde' op karakter, vier pakj es druivensuiker en heldenmoed. De wedstrijd rook erg naar de jaren '50 en ver diende een Polygoon-stem. Aan Frank de Boer heb ik nauwelijks gedacht. Hopelijk gaan we tegen Oostenrijk op deze ouderwetse voet verder. Voetbal hoort aanste kelijk te zijn, een feest. We willen geen systeem, geen tactiek, geen statistieken. De trai ner moet in de rust de thee aanreiken. Meer niet. woensdag 16 juni 2021 GO Dat Finland debuteert op een EK heeft het land vooral te danken aan één man: Teemu Pukki (31). De spits scoorde in zeven van de tien EK-kwalificatieduels en maakte tien van de zestien goals. Pukki, die met zijn treffers Norwich City aan promotie naar de Premier '.eague hielp, wil Finland vandaag naar de zege op Rusland leiden. De tweede wedstrijd van Oranje staat onder leiding van de Israëlische scheids rechter Orel Grinfeeld. De lol van het zicht op een uitverkocht sta dion in Boedapest was er bij mij al snel Ik zie dit als beloning na prima jaar' *0- @MikosGouka téSL Het debuut van Stekelenburg in Oranje is bijna zeventien jaar geleden. Op 3 september 2004 viel hij halverwege de oe fenwedstrijd tegen Liechtenstein (3-0) in. Enkele andere spelers uit dat elftal: Roy Makaay, André Ooijer, Dirk Kuyt, Pierre van Hooijdonk, Romano Den- neboom en Dave van den Bergh. s Voor Stekelen burg was het duel met A Oekraïne het twaalfde op een eindtoernooi met Neder land. Hij was in 2010 (WK) en 2012 (EK) ook eerste keeper. Op het EK van 2008 speelde hij de laatste groepswedstrijd, tegen Roemenië. In 2006 (WK) was hij reserve. Hij staat nu op zestig duels in Oranje. ■Af Sander Boschker (39, 224 dagen) in 2010 tegen Ghana Maarten Stekelenburg (38, 264 dagen) in 2021 tegen Oekraïne Piet Kraak (38, 263 dagen) in 1959 tegen Noorwegen \4* Een jaar na de WK-finale van 2010 vertrok Stekelenburg bij Ajax. Hij speelde na die wedstrijd in Zuid-Afrika nog 142 competitiewedstrijden namens een club, waaron der twaalf afgelopen seizoen voor Ajax. Het schot van An drei Jarmolenko (2-1) had veel weg van dat van de Braziliaan Kaka in de kwartfinale van het WK in 2010. Eén verschil: Ste kelenburg keerde het schot elf jaar geleden net wel. ïjfIq ,~rr>•■ET.!'?"-'1'-"- Maarten Stekelenburg tijdens de training van het Neder lands elftal in Zeist. Achter hem Tim Krul, van wie hij de concurrentie strijd won. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46