JONG IN TERNEUZEN 'Van tin heb je nooit genoeg' 10 ZEELAND Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Martijn de Koeyer (17) uit Terneuzen. ,,Was het maar zo'n feest. Ik zit on dertussen alweer bijna 16 maan den thuis en ga ook nu nog niet naar school toe. Mijn moeder heeft een ernstige vorm van posttrau matische dystrofie en ook last van spastische aanvallen. Door haar kwetsbare gezondheid zou het op lopen van corona een enorm risico voor haar zijn. Als gezin zitten we daarom al sinds het begin van de coronacrisis thuis. Ook mijn vader werkt al die tijd vanuit huis." ,,Je raakt er op den duur een soort van gewend aan, maar het is erg pittig. De enige keer dat ik buiten kom is als ik een rondje ga lopen langs het water, vlak bij ons huis. Boodschappen worden aan huis bezorgd en familie en vrienden hebben we al die tijd niet kunnen zien. Ik merk aan mezelf dat ik meer moeite heb met sociale in teractie dan voorheen. Niet zo gek ook natuurlijk. Toen we met zijn allen nog in een zware lockdown zaten, was het wat dat betreft wel makkelijker. We zaten allemaal meer in hetzelfde schuitje. Nu is het bijvoorbeeld zo dat ik als enige online de les volg, terwijl mijn klasgenoten in het lokaal zitten." ,,Absoluut, gelukkig hebben we de Lezers helpen lezers Hij heeft geen alledaagse hobby. Rob de Jong is gepensioneerd en houdt zich op zijn hobbywerk plaats bezig met het smelten van telefoon en de computer om con tacten te onderhouden. Al merk ik dat het wel minder is dan normaal. Logisch ook, als mensen jou 16 maanden niet zien. Het deed me dan ook goed dat een vriend van me laatst met mijn verjaardag aan de deur stond met cadeaus. Geluk kig heeft mijn moeder haar eerste prik al gekregen en krijgt ze bin nenkort haar tweede. Ik hoop dus over een weekje of drie eindelijk weer echt naar buiten te kunnen." ,,Met mijn vrienden naar de McDonald's, haha! Verder gaan we met ons gezin nog een weekje op vakantie. Ook ga ik met een vriend een week bij ons in de tuin kam- metalen en vervolgens het gieten van vloeibaar metaal. ,,Het is echt een aanrader om te doen, hartstikke leuk", zegt de Vlissinger opgetogen. ,,Ik ben me aan het bekwamen in het omgaan met zandvormen. Met speciaal gietzand kun je bijzondere afdrukken maken. Dat wordt nog mooier met gesmolten tin. Ik smelt tin door te verwarmen op een elek trisch plaatje. De vloeibare tin giet ik daarna ook in de zandvormen, op die manier heb ik al een vorm van een Zeeuwse knop gemaakt." Om zijn hobby uit te oefenen kon De Jong begin dit jaar de nodige ex tra tin gebruiken. Vandaar zijn op roep, waarin hij op zoek ging naar tinnen voorwerpen. ,,Het aantal re acties verbaasde me enorm. Ik ben peren. Daar kijk ik ontzettend naar uit, gewoon iedereen weer echt zien. Ik heb me goed kunnen be zighouden met school, drummen en gamen, maar ik heb er genoeg doorheen gezeten. Je hebt ook veel meer irritaties dan normaal, als je constant op elkaars lip zit." ,,Absoluut! Als ik het over kon doen, zou ik precies hetzelfde heb- door heel Walcheren en de Beve- landen gereden om ladingen op te halen. Allemaal vriendelijke men sen waarbij ik soms twee voorwer pen ophaalde, andere keren kreeg ik een hele doos met tinnen voorwer pen mee. Mensen waren vooral blij dat ze er van af waren. Ik heb veel siervoorwerpen opgehaald, onder meer oude maatbekers, kannen, schalen, asbakken en kandelaars. Een kringloopwinkel in de buurt heeft zelfs tinnen voorwerpen apart gehouden voor me. Ik heb heel wat kilo's tin opgehaald, maar eigenlijk heb je voor deze hobby nooit genoeg." Het lijkt eenvoudig, voorwerp verwarmen en tin overhouden, klaar is kees. Maar zo simpel is het ben gedaan. Natuurlijk is het las tig, maar de gezondheid van mijn moeder gaat boven alles. Ik ben dan ook echt opgelucht dat ze ein delijk ingeënt is. Ik vind het wel ergens een beetje spannend om straks weer terug te gaan naar het 'normale' leven, het zal toch weer even wennen zijn." ,,Om te beginnen moet ik probe- niet. ,,De tinnen voorwerpen wor den vaak gemengd met verschil lende materialen, zoals kobalt of zink. Dit dient ter versteviging, een kannetje van 100 procent tin zou je zo kunnen verfrommelen. Om zui ver tin te verkrijgen verwarm ik het voorwerp. Tin is een zwaar materi- ren over te gaan naar vwo 6. Mijn schoolprestaties hebben echt gele den onder corona, dus het wordt nog spannend. Maar dat komt he lemaal goed hoor. Als ik mijn vwo afrond wil ik rechten gaan stude ren in Tilburg. Uiteindelijk is het mijn droom om officier van justi tie te worden. Het lijkt me prach tig om criminelen de straf te kun nen geven die ze verdienen en zo mijn steentje bij te dragen aan de maatschappij." aal en zinkt hierbij naar de bodem. Het vuil is het overige materiaal en dat gaat drijven. Als ik dat eruit schep hou ik vrijwel zuiver tin over en kan ik met het vloeibare metaal aan de slag. Naast de Zeeuwse knop hoop ik nog vele nieuwe vormen te kunnen gieten." woensdag 16 juni 2021 'Uiteindelijk is het mijn droom om officier van justitie te worden' M Martijn de Koeyer weet de Otheense Kreek in Ter- neuzen - in zijn achtertuin - te waarderen. FOTO CAMILE SCHEL- STRAETE Bas Dingenouts Martijn, jij moet vast blij zijn dat je af en toe weer lekker naar school toe kunt gaan? Jeetje, dat is wat zeg! Houd je het nog een beetje vol na zo'n lange tijd? Heb je nog wel veel contact met klasgenoten en vrienden? Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Vandaag: Rob de Jong uit Vlissingen die op zoek ging naar zo veel mogelijk tinnen voorwerpen. Hans Puik Martijn de Koeyer Terneuzen Geboren: 05-06-2004 Woont met: vader Henk en moeder Chantal Huisdieren: twee katten en drie konijnen School: vwo 5 van Lodewijk College in Terneuzen Hobby's: gamen, drummen Bijbaantje: nee Verliefd: nee Wat is het eerste dat je gaat doen als het zover is? Maar, alles voor het goede doel hè? Tot slot, wat gaat de toekomst jou brengen? M Rob de Jong heeft als hobby tin gieten. Zo maakt hij onder meer Zeeuwse knopen van tin. FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38