Lieve lieveheersbeestjes D 9 OPNIEUW OP DE SCHOP omdat het dorp direct achter de dijk ligt én omdat we hebben afge sproken dat er geen huizen mogen wijken." Dat vergt kostbare oplos- singen, innovatieve technieken en veel overleg met alle betrokken partijen. Daardoor is de dijkver sterking ook een leerproces. De komende jaren verwacht het wa terschap profijt te hebben van de ervaringen die in Hansweert wor den opgedaan. Het is nog de vraag hoeveel kilo meter aan Zeeuwse dijken uitein delijk moet worden aangepakt. Scheldestromen is volop bezig met het beoordelen van alle trajec ten. Dat proces moet eind volgend jaar klaar zijn. De afgelopen maan den is er extra vaart achter gezet. Keller denkt dat bij 'een derde tot de helft' van de dijken wat moet gebeuren. ,,Dat is een eerste inschatting, want nog niet alle wa terkeringen zijn getoetst." De aan pak van de dijk zal per locatie sterk verschillen, onder meer afhanke lijk van wat zich erachter bevindt. ,,We verwachten een aantal zwaartepunten, maar dat bete kent niet dat die net zo zwaar zul len worden als Hansweert." De kosten zijn hoe dan ook enorm. Een ruwe schatting komt voorlopig uit op anderhalf miljard euro. ,,Dat kan eronder liggen, maar ook richting de twee miljard gaan. Het gaat om een behoorlijke bandbreedte. In elk geval is dit een gigantische opgave voor ons als waterschap en voor Zeeland." De regel is dat het be trokken wa terschap tien Zeeland is de frontlinie voor zeespiegelstijging en klimaatverandering —Philipp Keller, bestuurder waterschap Scheldestromen procent van de kosten zelf moet opbrengen. De rest betalen het Rijk en de andere waterschappen. Maar ook tien procent is een enorme aanslag op het budget van Scheldestromen, zeker in een pro vincie met veel dijken en weinig inwoners om de waterschapsbe lasting over te verdelen. Keller laat daarom geen kans on benut om in het land aandacht te vragen voor deze 'misverhouding'. ,,Zeeland is nu eenmaal de frontli nie voor zeespiegelstijging en kli maatverandering. We willen dat men meer rekening houdt met onze situatie en verwachten steun waar nodig." De risico's zijn ook groot, zoals alle onzekerheid rond de stikstof- problematiek. Een ander knelpunt is de natuurwetgeving, vindt Kel ler. De Natura 2000-regels laten nauwelijks ruimte om buitendijks te versterken, in combinatie met natuurontwikkeling elders. Dat betekent dat de versterking aan de landzijde moet plaatsvinden, wat duurder is. ,,Plus dat je dan ook niets voor de natuur kunt doen. Dat is een gemiste kans." In 2050 moeten de dijken klaar zijn voor klimaatscenario's die in 2100 worden verwacht. Die wor den regelmatig aangepast. Het is de bedoeling daarop te blijven in spelen, zegt Keller. Tegelijkertijd kunnen dijken niet onbeperkt worden versterkt en zijn er dus ook andere oplossingen nodig. Dan gaat het vooral om het inrich ten van brede kunstzones, die het water geleidelijk opvangen en af remmen. ,,Daar denken we nu al over na", aldus Keller. ,,We willen per ge bied concepten ontwikkelen die vooral in Zeeland heel goed wer ken. Ik denk dat we veel verschil lende oplossingen nodig hebben. Daarvoor is breed onderzoek no dig. We blijven zoeken en leren tot we zeker weten: dit zijn de goede oplossingen." Het waterschap krijgt regelmatig suggesties, zoals recent het voor stel om wisselpolders in te richten. ,,Daar zitten goede elementen in, maar de manier waarop het werd gepresenteerd, viel ons wat rauw op het dak. Waar wij moeite mee hebben is als partijen van buiten nu al denken te weten: dit is dé op lossing voor de volgende honderd jaar. Dat doet geen recht aan onze rol, aan Zeeland en aan de Zeeu wen." Eilandje ,,Dit is een superbelangrijk thema, waarschijnlijk hét thema van Zee land", zegt Keller. ,,Het gaat om de toekomst van de provincie. Als we niets doen, blijft er maar een ei landje en uiteindelijk niets over. Maar in vergelijking met andere grote opgaven, zoals woningbouw en energietransitie, is dit mis schien niet het meest urgent. Ex tra woningen moeten er binnen vijf jaar staan. Wij hebben nog wat meer tijd om hier goed over na te denken. Maar we moeten dat wel doen." NATUURJOURNAAL it lieveheersbeestje heeft zeven stippen. Die heet het zevenstippelig lieve heersbeestje'. 'Kijk en deze heeft maar twee stippen; die heet het tweestippelig lieveheersbeestje. Dus jullie snappen misschien hoe een lieveheersbeestje met 22 stip pen heet'? Nou dat snapten ze ze ker wel; de leerlingen uit de on- derbouwgroep 'de Speurders' van de JL de Jongeschool in Zierikzee. Maar toen was daar ineens het Aziatisch lieveheersbeestje die roet in het eten gooide bij ons mooie woordspelletje. We hadden een buitenles over bijtjes, maar ja, in je schepnet vliegen natuurlijk ook andere beestjes en die lieve heersbeestjes vielen erg in de smaak bij Rosa en haar klasgeno ten. Reden genoeg om het er hier nog even over te hebben. In Nederland leven ongeveer 60 soorten lieveheersbeestjes. Ze zijn nogal geliefd, want ze zien er niet alleen leuk uit, maar verreweg de meeste soorten zijn ook heel erg nuttig. Het zijn verdelgers van bladluizen, meeldauw en mijten en daar is boer en burger blij mee. Overigens hebben al die zestig soorten net weer een andere ma nier van leven en dat is mooi te zien aan de hand van twee zeld zame soorten die op Schouwen voorkomen. Ze leven allebei in de Schouwse duinen. Eerst is er het bosmierlieve heersbeestje, een soort die in de buurt van de nesten van rode bos mieren leeft. Dat zijn van die mie ren die enorme mierenhopen kunnen maken, waar duizenden mieren door elkaar krioelen. Die vallen bijna elk levend wezen dat in de buurt komt aan, om het als prooi te verorberen. Maar gek ge noeg laten ze het bosmierlieve heersbeestje met rust, terwijl an dere lieveheersbeestjes wel aange vallen worden. Dat levert natuur lijk enorm concurrentievoordeel op! Nog zo'n buitenbeentje is het heggenranklieveheersbeestje. Die leeft op de heggenrank; een aan onze komkommer verwante klim plant die veel in de duinen voor komt. In tegenstelling tot vrijwel al zijn inheemse familieleden is dat heggenranklieveheersbeestje een vegetariër, die uitsluitend leeft van het bladmoes van de heg- genrank. Het is geweldig leuk om gericht op zoek te gaan naar dit soort zeld- zame beesten. Door hun bijzon dere levenswijze kun je heel ge richt zoeken, zodat een zoektocht een behoorlijke kans van slagen heeft. Leuk natuurlijk om te doen met een groep volwassenen, maar dat haalt het niet bij een speur tocht met kleuters. Dat zijn niet alleen speurneuzen eerste klas (die koppetjes zitten tenslotte nog dicht bij de grond) maar ze staan ook zo heerlijk open voor alles wat de natuur te bieden heeft! r-ummmr woensdag 16 juni 2021 GO de toekomst van de provincie' M Inwoners van Hansweert kregen vorig jaar juli op de dijk uitleg over de komende versterking. FOTO JOHAN VAN DER Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse M Een heggen- ranklieveheers- beestje. FOTO CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37