A fJÊ ZeelandJazz On Air neemt voorbeeld aan Matthijs: 'goeie muziek, vlotte interviews' Winstgevend jaar voor ZLM Verzekeringen 8 ZEELAND Programmeur Maurits Portier heeft voor ZeelandJazz On Air een voorbeeld genomen aan televisie programma's als Matthijs gaat door, VPRO On Stage en Later with Jools Holland. ,,Ik wil die snelheid van Matthijs erin. Goeie muziek, vlotte interviews, die bij ons gedaan worden door Steffen Brinkhaus. Zes bands die elk ongeveer een kwartier spelen, zodat je een pro gramma krijgt van twee uur. Net als bij On Stage zijn de bands el- kaars publiek. En het heeft hope lijk ook wel de sfeer van Later with Jools Holland." Dat hij zulke namen durft te noemen, geeft aan hoe hoog de ambities zijn. ,,Ik wil laten zien dat we hier iets bijzonders kun nen. We staan niet met een handycam en een telefoontje even iets op te nemen." Het festi val is gratis te volgen, op een avond - daar is op gelet - dat het Nederlands elftal niet speelt. ,,Wij worden gesubsidieerd door de provincie en de gemeenten Middelburg en Terneuzen. On line is er geen verdienmodel te verzinnen, dus waarom dan niet HET PROGRAMMA: ZEELAND JAZZ Ik wil laten zien dat we hier iets bijzonders kunnen Zoals elk jaar formeert een uit Zeeland afkomstige muzikant het Zeeland Jazz Ensemble. Dit jaar is dat saxofonist Paul van der Feen (zie foto boven aan het artikel), die met saxo fonisten Jan Menu, Yoran Aarssen, hammondspeler Arno Krijger, bassist Clemens van der Feen en drummer Je roen Vrolijk een jazzversie van het Zeeuwse volkslied en stuk ken van John Scofield en Ge orge Duke gaat vertolken. Steffen Morrison speelt soul in de traditie van Donny Hatha way, Teddy Pendergrass en Otis Redding. Hij is een ge liefde gast in radio- en tv-pro- gramma's en timmert inmid dels ook buiten Nederland aan de weg. The Preacher Men, het trio van de van onder meer The New Cool Collective en The Plocto- nes bekende saxofonist Efraïm Trujillo, brengt een ode aan de blues uit de zuidelijks staten van Amerika. Het tijdschrift Jazzism noemt de groep een nieuw supertrio. gratis? Het is meteen een grote promo voor volgend jaar. We heb ben wel even overwogen om het festival naar september te ver plaatsen, maar dan wil iedereen al. Wij gaan gewoon volgend jaar weer knallen in Middelburg en Terneuzen." Met een staalkaart van wat er in de Nederlandse jazzscene ge- The Quartet kan zeker een su- pergroep worden genoemd, met Nederlands bekendste saxofonist Benjamin Herman en drumlegende Han Bennink in de gelederen. Ze geven een draai aan de ingenieuze com posities van overleden pianist en componist Misha Mengel berg, met wie Bennink en Gle- rum decennialang het roem ruchte ICP Orkest vormden. Het New Rotterdam Jazz Or chestra werkt samen met de voormalige Rotterdamse stadsdichter Derek Otte en ac cordeonist Simone Bottasso, waardoor een bijzondere mix ontstaat van jazz, spoken word en meeslepende accordeon klanken. Het avontuurlijke New Conrad Miller Trio mixt latin, neo soul, funk, fusion en jazz tot een swingende zomerse cocktail. ZeelandJazz On Air is zaterdag vanaf 20 uur gratis te volgen op zeelandjazz.nl en later nog te rug te kijken. beurt, net als nu bij de online edi tie. Die heeft één groot voordeel: publiek kan vanuit de hele wereld meekijken. Portier: ,,Wij hebben alle Nederlandse jazzplatformen geïnformeerd, de bands hebben links gedeeld op hun websites en sociale media. Ik heb zelfs vrien den in Frankrijk erop geatten deerd.'' KUSTVERSTERKING ZEEUWSE DIJKEN De ingrijpende dijkversterking die Hansweert wacht, is nog maar het begin. Tot 2050 moet een groot aantal Zeeuwse dijken, opnieuw, op de schop. De totale kosten worden geraamd op zo'n anderhalf miljard euro. 'Dit is een gigantische opgave' Philipp Keller, dagelijks bestuur der van waterschap Scheldestro- men, kan het niet genoeg bena drukken: ,,Onze dijken zijn op dit moment veilig. Het is niet zo dat die morgen in elkaar kunnen stor ten." Maar om klaar te zijn voor klimaatverandering en zeespiegel stijging is het wel nodig om tijdig maatregelen te nemen. En dus zijn de normen voor de dijken flink aangescherpt. De kans op overlijden door een overstro ming moet overal kleiner worden dan 1 op 100.000 per jaar. ,,De lat ligt extreem hoog, maar daar moe ten we wel naartoe", zegt Keller. ,,Op dit moment ligt de lat zeker niet slecht, maar volgens de nieuwe normering te laag." Nieuwe normen Daar weten ze in Hansweert alles van. Daar wordt al sinds 2017 een ingrijpende versterking voorbe reid, omdat de dijk niet aan de nieuwe eisen voldoet. Ter hoogte van het dorp moet deze enkele meters hoger worden en daardoor ook aanzienlijk breder, met alle gevolgen van dien. Het definitieve ontwerp is net gereed. De enorme klus, die pakweg 100 miljoen euro gaat kosten, moet eind volgend ag,'#-*'---- jaar beginnen en in 2025 klaar zijn. Bij Hansweert gaat het om een traject van 5 kilometer. Het Zeeuwse waterschap beheert in totaal 424 kilometer aan buiten dijken. Die moeten in 2050 vol doen aan de nieuwe normen. Het lijkt een onmogelijke opdracht. Toch gaat Keller ervan uit dat het haalbaar is. ,,De systematiek is dat we met de zwaarste opgave begin nen." ,,Hansweert is een megaproject, Goes ZLM Verzekeringen heeft vorig jaar goed geboerd. De in Goes geves tigde onderneming maakte het af gelopen jaar ruim 25 miljoen euro winst. Klanten krijgen - evenals vo rig jaar - tien procent van hun be taalde verzekeringspremie terug. 2020 was - ook in tijden van co rona - een in financieel opzicht uit stekend jaar. In 2019 waren de hoge beleggingsopbrengsten de belang rijkste oorzaak van het positieve re sultaat. Vorig jaar kreeg de ZLM fors min der autoschades, omdat er door co rona veel minder werd gereden, meer thuis werd gewerkt en wel licht heeft ook de verlaging van de maximumsnelheid een rol ge speeld. Het aantal autoschades daalde met twintig procent. ZLM voegt de winst normaal ge sproken toe aan het eigen vermo gen. Verzekeraars hebben altijd een spaarpot nodig als het een keertje tegenzit met het het vergoeden van schades. Volgens directeur M.C. Schroevers staat de verzekerings maatschappij er financieel goed voor. Reden om de klanten een deel van de premie terug te geven. Voor de elfde maal op rij be landde de Zeeuwse verzekeraar op plek 1 wat betreft klanttevreden heid. woensdag 16 juni 2021 GO Saxofonist Paul van der Feen formeerde het Zeeland Jazz Ensemble. foto zeeland jazz Voor ZeelandJazz komen de versoepelingen van de corona maatregelen net te laat. Dat weerhoudt het festival er niet van komende zaterdag flink uit te pakken. Tien camera's en een kraan zijn gehuurd om de met muzikanten gevulde schouwburg van Middelburg bij muziekliefhebbers in de huiska mer te brengen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Maurits Portier, programmeur Ensemble soul van Steffen Morrison dampende blues van The Preacher Men ...The Quartet eert jazzle gende muziek en tekst van het Rotterdam Jazz Orchestra... en avontuur van New Con rad Miller Trio ZeelandJazz On Air is zater dag vanaf 20 uur gratis te volgen op zeelandjazz.nl en later nog terug te kijken. 'Het gaat om Rolf Bosboom Middelburg De dijk bij Hansweert voldoet niet meer aan de aangescherpte eisen en wordt aangepakt. FOTO JAN BOS Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36