Middelburg belooft nog niet te bouwen Zure knoop doorgehakt, kermis gaat niet door 7 THERAPIE POSTTRAUMATISCHE STRESSSTOORNIS Met een grote glimlach arriveert Nele Geudens op het strand van Domburg om te surfen. ,,Het gaat goed met mij", zegt de Antwerpse (41). En dat is bijzonder want ze zit al tijden ziek thuis met een posttraumatische stress- stoornis (ptss). Door het surfen met collega's, een politie vrouw en een brand weerman die ook met die stoornis kampen, lukt het haar weer om te lachen. Dat geldt ook voor Sanne Pijnen burg (32). Zij werkt bij de politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en kampt ook al twee jaar met ptss. Via sociale media ontdekte ze dat een surftherapie kan helpen de stoornis te overwinnen. Oud-politieman Ben Bronsema is de initiatiefnemer van deze the rapie. De Hagenaar (41) moest en kele jaren geleden stoppen als po litieman omdat ook hij te maken kreeg met ptss. Vrienden namen hem vervolgens mee naar Texel om te surfen. Daar ontdekte hij dat die sport, in combinatie met veel praten met begeleiders, een heil zame werking heeft. ,,Tijdens het surfen komt je brein in ruststand en kan je genieten van het mo ment. Je bent overgeleverd aan de kracht van de natuur en op je surf board kan je daarvan genieten." Stichting Surfivor Hij ging vervolgens op onderzoek uit en kwam zo op het spoor van twee Amerikaanse organisaties die surftherapie geven aan veteranen die kampen met ptss. Vanaf dat moment besloot hij zoiets ook in Nederland op te zetten: de stich ting Surfivor. De afgelopen weken volgden twee politievrouwen en brandweerman Ivo van der Hoe ven (Arnhem) die cursus in Dom burg. Bronsema had op meer ge hoopt maar door de relatieve on- Als je ptss hebt, valt alles weg. Dat is heel moeilijk uit te leggen aan mensen die niet bij de politie zitten bekendheid van zijn stichting weet hij dat drie ook al mooi is. ,,Maar volgend jaar worden het er vast en zeker meer." Nele vertelt dat ze goed wordt opgevangen door haar korps. ,,Heb maandelijks gesprekken met een psycholoog." Maar ze mist vooral de gesprekken met collega's en het werk. ,,Als je ptss hebt, valt alles weg. Dat is heel moeilijk uit te leg gen aan mensen die niet bij de po litie zitten." Daarom vindt ze het schitterend om samen met Sanne en brandweerman Ivo van der Hoeven uit Arnhem de cursus te volgen. Ze vertelt hoe ze als wijk agent te maken kreeg met de ge welddadige dood van jonge kinde ren. Dat was voor haar de reden re chercheur familiezaken te worden. ,,Ik wilde dat familiegeweld veran deren. Maar dat lukt je niet, waar door je je verloren voelt." Ze zegt dat bij de Belgische poli tie nog minder aandacht is voor het verwerken van emoties dan bij de Nederlandse collega's. ,,Bij ons wordt daar niet over gepraat." Ze vindt het dan ook hartverwar mend dat ze nu met Ben Bron- sema, met Sanne Pijnenburg, met Ivo van der Hoeven en met psy choloog Manon van der Mast daar wel over kan praten. Dat geldt ook voor Sanne: ,,Ik raad dit iedereen aan. Het is echt onbeschrijflijk dat je samen met lotgenoten dit kan doen." Bronsema is momenteel in over leg met de korpsleiding van de po litie om van die kant ook steun te krijgen voor zijn stichting. Hij vindt dat ptss meer bespreekbaar moet worden en merkt dat het dat nog lang niet is. ,,Maar dat geldt voor heel veel werkgevers." DEN HAAG De gemeente Mid delburg zet voorlopig geen vaart achter de omstreden woning bouw in het dorp Sint Laurens. Ze wacht met de werkzaamheden tot begin volgend jaar. Die toezegging deed de ge meente gisteren bij de Raad van State in Den Haag. Tegenstanders van de woningbouw bij het dorp hadden een spoedzaak aange spannen. Ze vreesden dat de ge meente op korte termijn zou be ginnen met bouwen. Ze wilden daarom dat het bestemmingsplan geschorst werd. De gemeente ver telde tijdens de zitting dat ze nog een ontwikkelaar moet vinden. Léon Maljaars, een van de te- genstanders van de gemeentelijke bouwplannen, verklaarde tijdens de zitting dat nieuwbouw in strijd is met de plannen voor een natuurnetwerk. Hij vreesde dat Middelburg, vanwege haar finan ciële problemen, vaart wil zetten achter de eerste fase van het bouwplan. De Raad van State peilde daarop de bereidheid van de gemeente om de bouwplannen voorlopig op een laag pitje te zetten. In de tus sentijd zou het rechtscollege dan begin volgend jaar een definitieve uitspraak kunnen doen over het bestemmingsplan voor Sint Lau- rens. Na ruggespraak bleek die be reidheid er te zijn. MIDDELBURG Ook deze zomer is er geen kermis in het centrum van Middelburg. De gemeente vindt de ruimte op de Markt te be perkt om anderhalve meter af stand te kunnen garanderen. An dere locaties zijn eveneens te krap. Een domper voor veel mensen, zeker nu het ene na het andere evenement wel doorgaat en ook kermissen vanaf 30 juni weer zijn toegestaan. Wethouder Chris Si mons had het zelf ook liever an ders gezien. ,,We hadden gehoopt dit soort dingen langzamerhand weer te kunnen toestaan, maar het gaat gewoon niet. Je mag één per soon per vierkante meter rekenen. Met die grote attracties kunnen wij die ruimte simpelweg niet ga randeren." Het is een probleem waar veel oude binnensteden mee kampen, zegt Simons. ,,We hebben ook nog gekeken naar Tilburg, waar ze de attracties over meerdere pleinen uitsmeren. Maar die mogelijkheid hebben wij niet. We hebben zelfs nog onderzocht of de kermis niet op een andere plek kan staan, bij voorbeeld Hof van Tange of de Oude Veerseweg, maar dan hiel den we veel te weinig attracties over. De wethouder zegt zijn best te doen om in elk geval wat attrac ties voor kinderen te laten neer zetten. De brocantemarkten gaan in ieder geval wel door. woensdag 16 juni 2021 WA 'Surfen brengt je brein in ruststand' Emile Calon Domburg Het lukt Ivo van der Hoeven, Nele Geudens en Sanne Pijnenburg (vlnr) om op de plank te blijven staan. foto dirkjan gjeltema -Nele Geudens, rechercheur Kies voor betekenisvol vakantiewerk in de zorg! Waarbij je zelf je werkdagen bepaalt. -> vakantiewerkzorgstroom.nl Zorgstroom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35