Hulst: Geen zorgen om PFAS-uitstoot 5 Syrische asielzoeker uit Kapelle voor de rechter om rol in burgeroorlog Een bebloede en geboeide man, in gescheurde kleren, loopt met gebo gen hoofd richting de rivier de Eu- fraat in Syrië. Hij wordt gefilmd. ,,Met Gods hulp is de luitenant-ko lonel Qussai Mahmoud Al Ali, van de zeventiende Divisie, die burgers bombardeerde, aangehouden", zegt een stem op de video. De geboeide man biedt geld aan, in ruil voor zijn vrijheid. ,,Het is voor mij geen cent waard, dat is geen bloeddruppel van de kinderen die vermoord zijn in Deir ez-Zor of elders, waard", zegt een andere man in de video. Daarna verschijnen er geweren in beeld. ,,Begin maar", zegt iemand. Er klinken schoten en de gevangen genomen luitenant-kolonel van het Syrische regeringsleger valt in de ri vier om daar bewegingsloos te blij ven liggen. In de Syrische burgeroorlog zijn sinds 2011 honderdduizenden do den gevallen: militairen én burgers. Ze zijn omgekomen op het slagveld, maar ook koelbloedig vermoord, ge bombardeerd, opgeblazen bij zelf moordaanslagen of doodgemarteld. Ik was niet de leider, we waren gelijken In dat grote verhaal van totale, bloe derige waanzin zal de executie van één gevangen genomen officier la ter hooguit een voetnoot zijn. Toch heeft Nederland fors inge zet om de man te vervolgen die vol- gens justitie de dader is van de exe cutie die op de video te zien is. Ne derland kan ook misdaden in oor logen ver van hier berechten, als de verdachte zich in Nederland be vindt. Alles om straffeloosheid te voorkomen, stelt justitie. Na een tip vanuit Duitsland werd via afgetapte telefoongesprekken, inzet van een undercoveragent en het verhoren van tientallen Syriërs bewijs opge bouwd tegen Ahmad al K. (49). Al K. vroeg in 2014 asiel aan in Nederland en kwam uiteindelijk met zijn vrouw en zeven kinderen in Kapelle terecht. Hij deed er vrij willigerswerk bij de voetbalclub en reed op de buurtbus. In 2019 werd hij opgepakt: de voetbalvader zou in Syrië, onder de strijdnaam Abu Khuder, een bataljon hebben geleid dat uiteindelijk onderdeel uit maakte van de terroristische orga nisatie Jabhat al-Nusra. Oorlogsmisdrijf Ook zou Al K. in juli 2012 in de regio Deir ez-Zor de luitenant-kolonel van het Syrische regeringsleger hebben geëxecuteerd, nadat de man al gevangen was genomen. Dat geldt als een oorlogsmisdrijf waar een lange gevangenisstraf op kan volgen. Volgens justitie is Al K. de man die in de hierboven beschre ven YouTubevideo spreekt over de vermoorde kinderen. Op een an dere video, die niet online staat, is volgens het Openbaar Ministerie te zien dat Al K. een van de mannen is die schiet. Er is inmiddels al een tiental Sy rische asielzoekers in Nederland voor de rechter gekomen vanwege betrokkenheid bij de oorlog in hun land. Al K. is wel de eerste die zelf iemand zou hebben geëxecuteerd. De video's waarop de executie te zien is, worden pas morgen in de rechtbank getoond. Gisteren ging het over de rol van Al K. in de bur geroorlog. Al K. zat zelf 20 jaar in het Syri sche leger, maar deserteerde aan het begin van de burgeroorlog vanwege de gruwelijkheden van het Assad- regime. ,,Soldaten verkrachtten vrouwen, schoten de mannen dood en roofden huizen leeg." Hij stelt dat het bataljon waarbij hij zich daarna aansloot bestond uit andere gedeserteerde soldaten. ,,Ik was niet de leider, we waren gelijken." Ook maakte het bataljon volgens hem geen onderdeel uit van het ji- hadistische Jabhat al-Nusra, maar van het seculiere Vrije Syrische le ger. Over de executie van de krijgs gevangen kolonel zei hij eerder dat hij dat niet heeft gedaan. Hij wilde juist de kolonel proberen te ruilen tegen zijn twee broers, die in een gevangenis van Assad zaten. De zaak tegen Al K. gaat morgen verder. De strafeis zal op 2 juli worden uitgesproken. PFAS is een stof die vermoedelijk kankerverwekkend is. Eenmaal in het milieu breken ze nooit meer af. Volgens de gemeente Hulst was al langer bekend dat de 3M-fabriek in Zwijndrecht, ten westen van Ant- werpen, PFAS uit heeft gestoten. ,,Het gaat over een vervuiling uit een bron in het verleden van de 3M- fabriek. Zoals heel gebruikelijk worden rondom dergelijke bron nen verhoogde waarden PFAS ge vonden, net als in Nederland bij Dupont in Dordrecht", aldus een woordvoerder van de gemeente Hulst. In verband met de aanleg van de Oosterweelverbinding, een noor delijke rondweg om Antwerpen, zijn metingen verricht. Onder meer bij een school en sportvelden op de Linkeroever is meer PFAS aangetroffen dan wenselijk wordt geacht. De Stad Antwerpen gaat be woners op de Linkeroever onder zoeken op verhoogde waardes in hun bloed, werd gisteren bekend. De gemeente Zwijndrecht laat met spoed in een straal van 2 kilometer rond de 3M-fabriek nieuwe mon sters nemen. Het Vlaamse agentschap voor Zorg en Gezondheid heeft voor- Over het algemeen waait de wind niet vanuit Antwerpen naarons zorgsmaatregelen aangekondigd. Het raadt mensen in een straal van 5 kilometer rond de 3M-fabriek aan geen eieren van eigen kippen te eten en ook voorzichtig te zijn met groenten uit eigen moestuin. Mo gelijk worden deze zones nog ver ruimd. Het Vlaams parlement wijdt woensdag 16 juni een debat aan de kwestie. Nieuw-Namen is de dichtstbij zijnde Nederlandse plaats, hemels breed 14 kilometer ten noordwes ten van de fabriek. De gemeente Hulst heeft geen aanwijzingen dat Nieuw-Namen of een ander deel van haar grondgebied in bijzondere mate verontreinigd is met PFAS. 'Uit ons onderzoek blijkt dat er feitelijk in de bodem van Hulst geen probleem is. Dit komt omdat wij een gunstige ligging hebben wat betreft de windrichting; over het algemeen waait de wind niet vanuit Antwerpen naar ons. Dit is gunstig omdat PFAS vooral via uit stoot door de lucht is verspreid. Dat verklaart waarom wij weinig meten in onze bodem. De PFAS-kwaliteit van onze bodem is vastgelegd in onze bodemkwaliteitskaart voor de landbodem van Zeeuws-Vlaan- deren. Deze is in 2020 nog vastge steld door de gemeente Hulst', al dus de gemeente in een verklaring. Vragen GroenLinks De Zeeuwse statenfractie van GroenLinks heeft Gedeputeerde Staten (GS) vragen gesteld over de kwestie. De partij vraagt onder meer of PFAS in de Westerschelde über haupt wordt gemeten. Ook wil ze dat er een verhoogde controle op lo zingen komt en dat het onderwater leven continu wordt gemonitord. >4'/ .Ml /C - tb tl 4 dyy'VL' 2>0Z,l woensdag 16 juni 2021 GO Al K. verdacht van executie Het is alweer ruim twee jaar ge leden dat Kapelle werd opge schrikt door de aanhouding van Ahmad Al K., een Syrische ter reurverdachte die in Zeeland onder de radar was verdwenen. Gisteren verscheen hij voor de rechtbank in Rotterdam. Hij wordt verdacht van de executie van een al gevangengenomen militair. Cyril Rosman Rotterdam Rechtbanktekening van verdachte Ahmad Al K. beeld anp - Ahmad Al K. over zijn bataljon De gemeente Hulst maakt zich geen zorgen om de PFAS-ver- vuiling die in en om Antwerpen tot veel onrust heeft geleid. In 2019 zijn bij metingen slechts hele lage gehaltes PFAS aange troffen. ,,Dit wordt als 'normaal' beoordeeld. Of in de volksmond: Ons buitengebied is schoon voor wat PFAS betreft", stelt de gemeente Hulst. Theo Giele Hulst - Gemeente Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33