s? Helpende overheid Terneuzen krijgt grootste zonnepark van Zeeland food mat kt Buurman Hoe mensen ook over nut en noodzaak denken, over één ding zijn ze het eens: blij als het mondkapje niet meer op hoeft. 2 CORONA VERSOEPELING Commentaar Sabewa krijgt een pluim van de Zeeuwse Ombudsman. De organisatie, die voor acht Zeeuwse gemeenten en het waterschap de belasting int, heeft vorig jaar haar sociale gezicht getoond bij het verlenen van kwijtschelding van lokale lasten. Het gevolg is dat het aantal klachten over Sabewa fors is teruggelopen. Geen klachten wil niet per definitie zeggen dat elke burger krijgt waar die recht op heeft. Veel mensen met lage inkomens lopen broodnodige financiële steun mis. Ze zijn kopschuw ge worden door berichten over boetes en terugvorderingen of ze zijn digitaal onmachtig om zelf een aanvraag in te dienen. On wetendheid kan een rol spelen of schaamte om bij de overheid aan te kloppen. Schaamte die nergens voor nodig is. Gek genoeg hoor je nooit dat iemand zich geneert om staatssteun te vragen voor het betalen van de hypotheekrente. Mensen met een kleine beurs kunnen geen financiële adviseur inhuren die hun wijst op belastingvoordeeltjes of slimme fiscale constructies. Hier ligt een taak voor de overheid om als raadgever op te treden en deze mensen actief te wijzen op hun rechten. Een begripvolle ambtenaar die als taak heeft mensen te helpen en die bijstand ook uit eigen beweging aanbiedt. Een echt loket waar je naar toe kunt gaan als je verdwaalt in de digitale wereld van DigiD's, moeilijke vragen en onbegrijpelijke woorden. Een echt loket waar je naar toe kunt gaan als je verdwaalt in de digitale wereld Dertig hectare groot wordt het 150.000 panelen tellende zonne park. De aanleg en exploitatie zijn door Valuepark Terneuzen, een samenwerkingsverband van Dow en havenbedrijf North Sea Port, gegund aan de in Groningen ge vestigde ontwikkelaar van zonne- parken Gutami. De capaciteit wordt 60 mega- ALMANAK Nu voetbal kijken in de cafés ta boe is, installeerde de vrienden groep zich in de tuin. De tv naar buiten, burgertje op de barbe cue, de ijskast binnen handbe reik. Al snel bleek dat heel de buurt hetzelfde plan had, toen de buurman een luidkoels 'oeeee' door de straat bulderde. watt. Het tot nu toe grootste zon nepark van Zeeland dat in 2018 is opgeleverd rond bedrijventerrein Vlissingen-Oost, heeft een ver mogen van 54,6 megawatt-piek. Nieuwe chemie De Mosselbanken worden dankzij het zonnepark extra aantrekkelijk voor bedrijven die duurzaamheid hoog in het vaandel schrijven, al dus Geerten van Dijk, directeur Valuepark Terneuzen. Gesprek ken zijn al gaande. ,,Het gaat om nieuwe chemie", licht directeur Van Dijk een tipje van de sluier op. De bouw van het park was eerst vorig jaar voorzien. De coronacri sis zorgde voor een vertraagde le vering van zonnepanelen. Raar, dachten de maten, waarom gaat de buurman zo te keer? De bal was niet eens in het spel? Toen bleek dat hun tv een tragere verbinding had dan een deur verder. Toen de buurman juichte terwijl bij hen de keeper de bal nog had, haastten de vrienden zich naar binnen. Vandaag geldt hitteprotocol Nominatie voor Anna de Bruyckere KOEWACHT Modderen voor de kleinsten Wat zijn we blij als dat ellendige mondkapje niet meer op hoeft. Of het nu zo'n wegwerp-ding is, of een zorgvuldig handgemaakte. Als je het op straat vraagt, zijn voor- en tegenstanders het over één ding eens: de vlag mag uit als het kabinet het mondmasker eind juni al in de ban doet. En niet pas in september. ,,Het eerste halfjaar hebben we ook zonder mondkapje gelopen." Echt, je moet stekeblind zijn wil je hem missen. De zuil met desin- fectiemiddel bij de Jumbo aan de Van Doornestraat in Goes. Je hoeft er alleen maar je hand onder te houden. Meer niet. Maar zelfs dat is voor sommigen nog te veel. Ze zien hem wel, maar lopen er straal aan voorbij. Schijt aan. Niemand die er op let. Bijna iedereen Het is dinsdag, even na twaalven. Enkelen schieten snel met een mandje door de super, anderen kui- eren op hun dooie gemak de weke lijkse boodschappen bij elkaar. Hoe dan ook, bijna iedereen draagt een mondkapje. Bijna iedereen. Want ook al is het dragen van een mond- masker verplicht, een enkeling heeft er maling aan. Zo loopt er een man rond zonder mondmasker. Niemand die hem aanspreekt, ook het personeel niet. Zou zijn volle kar de reden zijn? Bij de Albert Heijn aan de West- havendijk, ook in Goes, is het beeld niet anders. Iedereen die naar bin nen gaat, doet hem netjes op. Maar net als bij de Jumbo - heel opval lend - gaat, zodra mensen buiten komen, het kapje gelijk weer af. Als je het de mensen buiten vraagt, hoor je verschillende gelui den. Van: 'ik doe hem op omdat het moet, maar vind het pure onzin'. Tot: 'ik snap waarom ik hem moet dragen, is het niet voor mezelf dan voor een ander'. Hoe ze ook over nut en noodzaak denken, over één ding zijn ze het eens: blij als het mondkapje niet meer op hoeft. Nergens meer. Nooit meer. woensdag 16 juni 2021 Terneuzen krijgt het grootste zonnepark van Zeeland. De bouw ervan op bedrijventerrein Mosselbanken ten westen van chemieconcern Dow is begon nen. Het park moet in november klaar zijn. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Het wordt komende dagen tropisch warm in Zeeland. De temperatu ren lopen vandaag in alle Zeeuwse gemeenten op tot 30 graden. Rijkswa terstaat stelt daarom vanaf 10.00 uur het 'hitte protocol op de weg' in. Gestrande weggebrui kers worden daarbij snel ler geholpen. Bij ieder on geval en pechgeval stuurt Rijkswaterstaat meteen een bergingsauto. Men sen met pech staan daar door niet langer dan nodig in de hitte langs de weg. De berger brengt in zittenden naar een veilige locatie met voorzienin gen, zoals drinkwater. GENT Anna de Bruyckere (foto) uit Serooskerke is geno mineerd voor de debuut prijs van het Poëziecen- trum in Gent. Vorig jaar publiceerde ze haar eer ste dichtbundel Voor per manente bewoning. De andere genomineerden zijn J.V. Neylen met En niet bij machte, Elly Stol wijk (Liefde de vluchtige holte) en Meity Völke (Aan het Licht). Het Poë- ziecentrum is hét kennis- en expertisecentrum voor dichtwerk in Vlaanderen en Nederland. Wie de Poëziedebuutprijs 2021 en een bedrag van 1500 euro wint, wordt zaterdag 21 augustus bekend. De Theetuin in Koe wacht doet mee met de Modderdag. Op woens dag 30 juni kunnen kin deren tot zes jaar er lek ker in de modder spelen. Er is voor de kinderen een scala aan mogelijk heden om eens goed smerig te worden met spelletjes zoals een hin- dernisbaan en een glij- parcours. Ze kunnen modderschilderen en moddertaart bakken en deze vervolgens ook zien te verkopen. Deel name kost 2,50 euro, in clusief drankje en lek kers. De theetuin heeft geen een douche, maar wel een tuinslang. Jeffrey Kutterink Goes 'Schaf dat Iedereen die~ de Jumbo aan de Van Doornestraat in Goes verlaat draagt een mondkapje. fotos marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30