Juichcane Fauna4Life wil naar rechter om jacht op hazen Eind augustus alleen nog vaccinatielocatie Goes 2 JAN VAN DAMME V Column Ik heb mijn juichcape om ge knoopt. Niet die oranje van de Snollebollekes met de leeuwen kop. Mijn juichmantel is effen en kleurt mee met de seizoenen. Hij golft ridderlijk. Ik zie de tegenlig gers op mijn wandelpad kijken. Ivanhoe, denken ze, of Thierry la Fronde. Misschien Zorro, maar die droeg een masker. Rechts van me, met de Lange Jan op de achtergrond, staan de koeien tot aan hun schoften in de boter bloemen. Als een schilder dit tafe reel op het doek had gezet, dan had je al gauw gedacht 'mag het een onsje minder'. Dit is echt. Een wei van het Zeeuws Landschap met goed gevulde drinkpoelen. En een werkelijk aan alle kanten uitwaai erende gele bloemenzee. De koeien staan er net als ik een beetje beduusd naar te kijken. Met hun zwartwit steken ze mooi af. Ze zullen toch wel hun gras kun- Links, richting Gapinge, is de win tertarwe van kleur aan het ver schieten. Elk jaar toch weer een wonder. Als donkergroene sprie ten overleven de tarweplantjes vorst, stormen en slagregens. Komt de temperatuur eindelijk op peil, dan maken ze een groeispurt. Voor je het weet staan ze wiegend naar je te lonken met een com plete, goed gevulde aar op hun kop. Wie verzint zoiets? Hun groen heeft de afgelopen dagen een wittige glans gekregen. Nog een paar weken, dan kleuren ze onze wereld geel. Ik ga even in gesprek met de mais. Zo'n dertig centimeter hoog staan de planten in het gelid te wappe ren. Ze hebben flink wat ruimte op het veld, de grijs gekleurde aarde tussen de rijen is goed zicht baar. Zeker een meter groei heb ben ze nog te gaan. Er moeten ook maiskolven worden gevormd. Groeizaam weer, lispelen ze. Maar een buitje zou beslist geen kwaad kunnen. Mijn cape kan af. Het is hooitijd. Achter onze tuin ligt een gemaaid weitje er vergeeld bij. Zomer. Ein delijk. De koeien staan tot aan hun schoften in de boterbloemen DE STELLING Vandaag: Meteen weg met die mondkapjes! Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Eén miljoen voor vernieuwing in de landbouw Vermiste Sanne (16) weer terecht TERNEUZEN Komst Zorghuis voor de Toekomst Tot half december vorig jaar mocht in Zeeland op hazen worden ge schoten die door een afrastering kwamen en landbouwgewassen dreigden te vernielen. Sinds de haas op de rode lijst is gezet van soorten die uit Nederland zijn verdwenen of dreigen te verdwijnen, mag dat niet meer. Het dagelijks provincie bestuur besloot de oude situatie aan te houden door boeren een ont heffing te verlenen. Dreiging Eind maart tekende de stichting Fauna4Life daar bezwaar tegen aan. De adviescommissie bezwaar schriften van de provincie gaf haar gelijk. Een concrete dreiging van schade was niet aan te tonen en dus is een ontheffing niet strikt nood zakelijk. Het provinciebestuur legt dat oordeel naast zich neer. ,,We heb ben wel degelijk aanwijzingen dat er concrete schade is door de haas", zegt gedeputeerde Anita Pijpelink. Volgens haar gaat het om slechts tien tot twintig hazen boven op de duizenden die landelijk nog steeds door jagers mogen worden gedood. Het provinciebestuur heeft helemaal geen aandacht besteed aan alternatieven ,,Er zijn helemaal geen cijfers van de schade", werpt secretaris Pau line de Jong van Fauna4Life tegen. ,,We moeten afgaan op wat grond eigenaren zelf zeggen. Het provin ciebestuur heeft helemaal geen aandacht besteed aan alternatieven voor het doodschieten van hazen. Het dier staat niet voor niets op de rode lijst." De Jong denkt dat Fauna4Life kansrijk is bij de rechtbank. In augustus zijn zoveel mensen ge vaccineerd dat de GGD Zeeland de vaccinatielocaties in Zierikzee, Middelburg en Terneuzen kan slui ten. Alleen Goes blijft dan nog open. Tegelijk kijkt de GGD of er tijde lijke (mobiele) vaccinatieposten kunnen worden ingericht als dat nodig blijkt te zijn. Dit gebeurt in overleg met de gemeenten. Er worden nu zo'n 35.000 men sen per week gevaccineerd. Na juni zal dat aantal afnemen omdat dan de meeste Zeeuwen al ten minste één prik hebben gekregen. Vanaf begin augustus is het niet meer no dig alle vier de grootschalige prik- locaties open te houden. Op 8 au gustus sluit de locatie Zierikzee, op 15 augustus Middelburg en op 22 augustus Terneuzen. Voor de vacci natiestraat in de Zeelandhallen in Goes is nog geen exacte sluitings datum bepaald. Kleinschalig ,,De vaccinatiecampagne komt daarmee vanaf half augustus in een nieuwe fase. Van grootschalig en veel prikken tegelijkertijd, naar kleinschalig en daar waar nodig", aldus de GGD Zeeland. L Pv EXPERTS: TV VAN &E TOEKOMST WORtiT ^-BELEVINS woensdag 16 juni 2021 Juicht! nen vinden tussen zo veel bloe menweelde? Juicht nogmaals! Driewerf juicht! Uitgejuicht. Reageer op pzc.nl Gisteren: Kwallen zijn prachtige dieren 1204 reacties MIDDELBURG Een eerste informatie sessie trok zeventig geïn teresseerden. Er is dus veel belangstelling voor de 1 miljoen euro aan Eu ropese subsidie (POP3) die de provincie beschik baar stelt voor platte landsontwikkeling. Van 28 juni tot en met 1 oktober kan een aan vraag worden ingediend voor de regeling Samen werking voor Innovatie. Er kunnen projectvoor stellen worden ingediend die klaar zijn om in prak tijk te worden gebracht. Ze moeten bijdragen aan een duurzame landbouw en biodiversiteit. ZUIDZANDE De 16-jarige Sanne uit Zuidzande die twee weken lang werd vermist, is sinds gisteren weer te recht. Ze werd gevonden in Sittard en verkeert in goede gezondheid. Zij woont in Zuidzande bij haar vader en gaat regel matig naar haar moeder in Heerlen. Kort na een bezoek aan haar moeder, verdween ze. Ze werd voor het laatst gezien op het station van Heerlen. Familie van Sanne vreesde dat ze in handen van loverboys was geval len. ,,De betrokkenheid van anderen wordt nog nader onderzocht", aldus een politiewoordvoerder. In Terneuzen komt een Zorghuis voor de Toe komst. Daar worden technologische ontwik kelingen in de etalage gezet die kunnen bijdra gen aan een betere zorg. Zeeuwen die zorg nodig hebben en mantelzor- gers kunnen er hun vraag kwijt, bedrijven en onderwijsinstellingen kunnen er nieuwe din gen aanbieden. Het pro ject is onderdeel van de regiodeal die Zeeland met het Rijk sloot voor Zeeuws-Vlaanderen. De provincie steekt 75.000 euro in het huis en ver dubbelt daarmee het be drag uit Den Haag. Tegen het advies van de eigen bezwarencommissie in verleent het dagelijks provinciebestuur boeren toestemming om op hazen te schieten, ook al staan die sinds kort op een lijst van diersoorten die uit Nederland dreigen te verdwijnen. De stich ting Fauna4Life wil naar de rechter stappen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Pauline de Jong, Fauna4Life Boeren mogen van het dagelijks provinciebestuur op hazen schie ten. FOTO JAAP DE BOEREN Theo Giele Goes ..•■•«.«H'W.im», yHv, 1'tVhW, Tvfi v: 'i| -jv FORMULE T VOOR TAAN TOCH MAAR OP t>E OUtsE TV KIJKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2