c* Sabewa laat meer sociaal gezicht zien rond verzoeken om kwijtschelding Al K. uit Kapelle verdacht van executie SS Syrische asielzoeker voor de rechter om rol in burgeroorlog >v I %£■'-? GOES Als ze aan komen rijden over de A58, als ze gaan winkelen, als ze lekker op het strand zitten; overal worden toeristen straks welkom geheten met vlaggen, banners en borden. Daarop komt de van Bl0f bekende tekst 'Blij dat je hier bent' te staan, en de Duitse variant 'Froh dass du hier bist'. Het idee komt van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) en is omarmd door elf andere ondernemersverenigingen in Zeeland. ,,We hebben het wel een beetje gehad met corona", legt Ronald Saaman van OOG uit. We zeiden hier: 'Jongens, wat doen we post-corona? Wat willen we toeristen meegeven als ze nu naar Zeeland komen?' We gaan ze welkom heten, op ledschermen, op de stoomtram, op strandtenten en op zadelhoesjes bij fietsverhuurbedrijven. Daarom komt een link te staan naar zeeland.com, zodat ze fietsroutes kunnen downloaden." Ondernemers in Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Hulst, Sluis, Zierikzee, Domburg, Kapelle en Wemeldinge doen mee aan de actie die begin juli begint. Het provinciebestuur is enthousiast over de samenwerking en steunt de promotiecampagne met 20.000 euro. Sabewa int de belastingen namens waterschap Scheldestromen en acht Zeeuwse gemeenten: Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Reimerswaal, Sluis, Terneuzen en Tholen. De dienst was jarenlang koploper als het ging om klachten bij de Zeeuwse Om budsman. Maar vorig jaar was er sprake van een omslag. Het aantal klachten liep terug van 67 in 2019 naar 28 in 2020. De conclusie van de Zeeuwse Ombudsman is dat het 'gewoon beter gaat'. ,,Sabewa beoor deelt verzoeken om kwijtschelding niet meer vanuit het oogpunt 'mag iemand kwijtschelding krijgen', maar 'kan iemand kwijtschelding krijgen'. Deze veranderde mindset heeft een positieve uitwerking op het aantal klachten gehad", is in het jaarverslag van de Zeeuwse Om budsman te lezen. Toeslagenaffaire ,,Het lijkt wel of Sabewa vooruit heeft gelopen op de conclusies in het rapport over de toeslagenaf faire", zegt ombudsman Gertjan van der Brugge (foto). In dat ge ruchtmakende rapport Ongekend Onrecht over de toeslagenaffaire concludeerde de ondervra- gingscom- missie van de Tweede Kamer dat grondbegin selen van de rechtsstaat waren geschonden. Van der Brugge: ,,Dat roept dan de vraag op: komt dit ook voor bij Zeeuwse overheden? We kennen wel individuele schrij nende gevallen. Maar we hebben niet gezien dat in Zeeland structu reel de beginselen van de rechts staat geschonden worden. Maar zeg nooit 'nooit'. We moeten alert blij ven." Door de afname van het aantal klachten over Sabewa, nam ook het totaal af. Jaren schommelde dat aantal rond de 250, vorig jaar waren het er 206. ,,Maar cijfers zeggen niet alles", aldus Van der Brugge. Het aantal ingewikkelde klachten neemt toe. Dat komt met name door klachten op het gebied van het Het lijkt wel of Sabewa vooruit heeft gelopen op de conclusies in het rapport over de toeslagenaffaire - Gertjan van der Brugge, Zeeuwse Ombudsman sociaal domein waar onder meer de Wmo en de j eugdzorg onder vallen. Over de coronamaatregelen zijn nauwelijks klachten binnengeko men. In het jaarverslag meldt de ombudsman wel een opmerkelijk voorval dat een echtpaar uit Gel derland overkwam in de periode dat het voor toeristen verboden was in Zeeland te overnachten. Het stel werkte tijdelijk in de zorg in Zee land en woonde een halfjaar op een woonboot. 's Avonds kregen ze be zoek van een boa en een politie agent. Ondanks hun verklaring dat ze geen toeristen waren en de be vestiging van hun verhaal door de havenmeester, gingen de echtelie den toch op de bon. De ombuds man heeft de klacht doorgezet naar de politie. ZEELAND2 1% I woensdag 16 juni 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 FOTO STEVEN SCHRAVESANDE Minder klachten bij ombudsman De 'Zeeuwse' belastinginner Sa bewa laat een meer sociaal ge zicht zien. Daardoor kreeg de Zeeuwse Ombudsman vorig jaar aanzienlijk minder klachten over kwijtschelding van lokale belas tingen en heffingen. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29