Verrassina 22 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Zangeres Barbara Pravi heeft geen traan gelaten om het verlies van de tweestrijd om de songfestivalzege. Haar chanson 'Voila' beklimt de Europese hitlijsten. „Dit was voor mij de best mogelijke uitkomst.'' Astrid had al jarenlang last van een stalker en zou daar in 1994 over praten op tv, bij Paul Witteman, in zijn toenmalige programma De Ronde van Witteman. Kort voor de uitzending had de redactie een onaangename verrassing voor haar: ze hadden de stalker ook uitgenodigd. Want alleen haar kant van het verhaal was te eenzijdig. ,,Hij moet ook zijn zegje kunnen doen.'' De beelden zijn tamelijk bizar. Astrid heeft net geëmotioneerd verteld hoe de betreffende man haar al jarenlang lastigvalt. Zodra de man - op het oog een brave kantoorklerk - vanuit een andere studio aan het woord komt, wendt ze haar hoofd af en schermt met haar hand haar ogen af om hem maar niet te hoeven zien. Witteman interviewt hem op een terloopse toon, alsof het hier niet om een stalker gaat maar om een man die voor de 24ste keer de Avondvierdaagse heeft gelopen. ,,Is ze een obsessie voor u?'' Nee, obses sie zou de man het toch niet noemen. Het publiek lacht. Ja, dat is 1994, zou je zeggen. Dat zouden tv-redac- ties nu nooit meer doen. Toch? Dat niet wellicht, maar als de 2Doc Jij bent van mij (waar bovenstaand fragment van Astrid ook in zat) afgelopen maandag één ding duidelijk maakte, is het dat slachtoffers van stalking anno 2021 nog steeds vaak in de kou staan en niet serieus worden genomen. Neem de huivering wekkende zaken van Laura en Humeyra, die recent door hun stalkers werden vermoord. De wet uit 2000 schiet tekort. Politiemensen ne men de aangiftes niet serieus genoeg, of raden het doen van aangifte zelfs af. Zelfs als het bewijs met ca mera's is vastgelegd, kan een dader toch nog worden vrijgesproken. En als het slachtoffer een BN'er betreft, zoals gitarist Harry Sacksioni - die in de documen taire vertelde hoe hij veertig jaar lang door dezelfde vrouw is lastiggevallen - wordt er door de instanties al snel gezegd 'dat hoort er nu eenmaal bij als je met je kop op tv komt'. Het is natuurlijk niet voor niets dat de afgelopen ja ren tv-programma's als Gestalkt of Zeeman con fronteert: Stalkers ontstonden. Als politie of justitie niet optreedt of kan optreden, ruiken tv-makers hun kans. Wel vraag ik me af of die programma's de beeld vorming rond stalking zoveel goed doen. Als me een ding is bijgebleven van het programma van Thijs Zee man, is het dat de zaken die hij onder de loep nam, vaak minder eenduidig waren dan ze op het eerste ge zicht leken. Slachtoffers kunnen aan het einde van de aflevering zomaar ineens daders blijken te zijn; of an dersom. Met Astrid is het overigens goed gekomen, bleek uit de documentaire. Haar stalker heeft vastgezeten, kreeg een contactverbod en moest verhuizen. En nóg een winstpunt sinds 1994: de man zat dit keer niet stiekem in een andere studio op haar te wachten. Quote van de dag Ik ga 'm lezen. Tenminste, als zijn kinderen dat toelaten Abbring in vijfde reeks Dolly Dots in theaters Jazeker, Barbara Pravi heeft ook meegekregen dat er twee landen waren die haar songfesti- val-eindscore maximaal hebben gestut. Alleen Nederland en Spanje gaven haar chanson Voila de dubbele douze points: zowel de vakjury als publiek zetten Frank rijk bovenaan hun stemlijstjes. In de strijd om de eindzege in Rot terdam was het te weinig: Pravi eindigde achter de Italiaanse roc kers van Maneskin als tweede. Een maand na het festival in Ahoy blijkt er echter niets verlo ren voor Pravi, die met haar Voila in diverse Europese landen de top tien van de hitlijsten haalde en er nog steeds stijgt in de lijsten van meest gedraaide nummers op de radio. In het oog van die vrolijke storm is Pravi (28) gewoon thuis in Parijs aan het werk, zo blijkt als de beeldverbinding tot stand is ge bracht. ,,Dit zijn de Saint Germain Studio's'', zegt ze vanuit een lege kantine. ,,Ik heb na het Songfesti val een week gebruikt om te sla pen en mijn familie te zien. Toen - Bettina Holwerda kijkt uit naar de biografie over haar man Jim Bakkum, die hij zelf schreef. woensdag 16 juni 2021 GO TELEVISIE Janine Abbring presenteert voor het vijfde seizoen op rij het interview programma Zo mergasten. Vanaf 18 juli gaat zij weer met gasten in gesprek over hun ideale tv- avond, maakte de VPRO giste ren bekend. MUZIEK De comeback tournee van de Dolly Dots start dit najaar. An gela Groothui zen, Patty Zomer, Esther Oosterbeek, Anita Heilker en Angéla Kramers geven van 28 september tot 13 februari tien tallen theater concerten. <ir. Stefan Raatgever Barbara Pravi zingt 'Voila' op het Eurovisie Songfestival 2021. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22