Ze heeft rustig gewacht tot zijn overlijden Èk 21 Waarvan akte Verzekerd 'Ik deel mijn vrienden in groepen in: techneuten, inruimers en sjouwers. En vergeet vooral de cateringgroep niet' 2. Zelf doen met een beetje inhuur Ondanks al haar ervaring en een groot netwerk liep het bij de laatste verhuizing van Heeren toch anders: „Vanwege de coronaregels kon ik maar twee vrienden vragen en moest ik voor het eerst een verhuisbedrijf inschakelen. Ik heb toen met Google gezocht naar verhuisoffertes. Alles bij elkaar was ik zo'n 700 euro aan de verhuiswagen kwijt en 80 euro aan dozen. Met catering en klusmateriaal heeft die verhuizing me 1000 euro gekost.'' Op websites als verhuizenkunje- zelf.nl of budgetverhuizer.nl kun je precies aangeven wat je zelf kunt doen en waar je hulp bij inhuurt. Zo kun je de kosten in de hand houden. Een aanrader is ook de Verhuisofferte Hulp, die de Consumentenbond heeft opgericht om de markt transpa ranter te maken. Die inventariseert in een paar stappen hoe je verhuizing eruitziet en biedt dan offertes aan. De prijzen voor het huren van een verhuisbus of bakwagen lopen uit een van 25 tot 150 euro per dag. Vraag dus bij meerdere verhuurbedrijven een prijs op. Om je een idee te geven: Hertz vraagt voor de grootste bestel bus per dag 120 euro (weekend 150, week 600 euro), Bo-rent vraagt voor de grootste 100 euro per dag. Maar de prijs varieert bij de meeste bedrijven sterk door het aantal vrij te rijden kilometers, de hoogte van het eigen risico, het soort verzekeringsdekking (alleen WA of allrisk), de huurperi- ode en of je bijkomende zaken als spanbanden nodig hebt. Jongeren tot 25 jaar betalen soms een toeslag. Als je spullen erin passen en je niet te vaak over een lange afstand heen en weer hoeft, kun je ook een aan hangwagen oftewel een boedelbak overwegen. Die is goedkoper dan een bus. De huurprijzen variëren van 20 tot 39 euro per dag en zijn afhankelijk van het formaat en het laadvermo gen. Afhankelijk van je woonsituatie kan een ladderlift ook erg handig zijn. Dat scheelt soms heel veel trap penlopen, met alle fysieke belasting en kans op ongelukjes van dien. Re ken voor zo'n verhuislift op ongeveer 100 tot 215 euro per dag, afhankelijk van de grootte en lengte. Wat ook handig kan zijn, is een katrol met touw (bijvoorbeeld bij de Gamma voor 25 euro per dag) om zware spul len naar binnen te takelen. 3. Lekker alles laten doen De meest luxe optie is natuurlijk om de hele verhuizing uit te besteden. Kies je daarbij ook voor zekerheid, neem dan een bedrijf in de arm dat is aangesloten bij de brancheorganisa tie Erkende Verhuizers. Veel zorg wordt je dan uit handen genomen, de verhuizing verloopt doorgaans soe pel en eventuele brokken zijn voor rekening van de verhuizer. Een niet-erkende verhuizer is vaak goed koper, maar let dan wel goed op de voorwaarden en wat bij de prijs wel of niet is inbegrepen. Check sowieso altijd de verzekering van een bedrijf en of het de verplichte Eurovergun ning van de Niwo (Nationale en Internationale Wegvervoer Organi satie) heeft. Volgens Erkende Verhuizers ligt de gemiddelde prijs van een verhuizing tussen de 1500 en 2000 euro. Hoe meer je laat verhuizen en hoe meer je laat doen door verhuizers, hoe meer je uiteraard betaalt. Zo kun je het ver huisbedrijf alles laten inpakken. Dat zorgt dan ook voor de speciale gar derobedozen en andere materialen. Ook demonteren de verhuizers kas ten en andere zware meubelstukken. Dat kost je zo'n 750 tot 1000 euro ex tra, zegt directeur Shan Morshedian (32) van erkend verhuisbedrijf Draag kracht uit Zoetermeer: ,,Bij ons krijg je een persoonlijke movemanager aangewezen, die zorgt dat alles goed verloopt. Voor de verhuizing zelf zet ten we vier of vijf mensen in en een vrachtwagen met liftje.'' Je kunt een verhuisbedrijf ook nog laten uitpakken en inrichten, waar overigens 90 procent van de mensen niet voor kiest. Dat kost circa 600 euro. Goed om te weten: het weekend en het einde van de maand zijn de meest gewilde en dus duurste verhuismo- menten. Verhuis indien mogelijk alvast kleine spullen, dat scheelt veel tijd. Zorg ook voor een ruime par keerplek voor de verhuiswagen. Als die de straat afsluit voor doorgaand verkeer, is het verstandig - en in sommige gemeenten verplicht - een vergunning aan te vragen. ijnheer zit op zijn praatstoel, zijn zwijgzame echtgenote loopt gedien stig heen en weer om koffie in te schenken. Ik zit aan de keukentafel in de woning van een ouder echtpaar dat mij heeft gevraagd hun beider testament op te maken. Omdat ze slecht ter been zijn, is het voor hen een hele toer om naar mijn kantoor te komen. Dus heb ik aangeboden hen thuis te bezoeken. Ze hebben geen kinderen, weinig vrienden en nooit veel opgehad met familie. Daarom willen ze, vertelt mijnheer, na hun dood hun huis en spaar geld aan een goed doel schenken: het Koningin Wilhelmina Fonds. ,,Ja toch, To?'', roept hij naar zijn vrouw, die aan het aanrecht het tweede kopje koffie inschenkt. ,,Dat willen we toch?'' Dit is zo'n moment waarop ik extra alert ben. Want de ervaring heeft me geleerd dat de echtge noot in dit soort traditionele relaties vaak het woord voert en dan meteen maar voor zijn vrouw spreekt. Maar een testament is heel persoonlijk en het is belangrijk dat zij ook echt wil wat hij voorstelt. Omdat ze met haar rug naar me toe staat en ik haar gezicht niet kan zien, wacht ik tot ze weer aan tafel zit. Ik moet zeker weten dat dit haar wens is. Wil ze dit, vraag ik? ,,Ja hoor, da's goed'', zegt ze. Prima dan. Ik noteer hun wensen - ze benoe men elkaar tot erfgenaam - en neem afscheid. Of hun hele nalatenschap naar het KWF mag? 'Ja hoor, da's goed', zegt ze Een paar jaar later be treedt de echtgenote mijn kantoor. Haar man is over leden, vertelt ze, en ze heeft een verklaring van erfrecht nodig. Ik condo leer haar, beloof dat het in orde komt en vraag of ik nog iets voor haar kan doen. O ja, daarvoor is ze ook gekomen, schiet haar te binnen: ze wil haar testament aanpassen. Want het klopt dat ze indertijd heeft gezegd dat ze ook wilde dat haar nalatenschap naar KWF Kankerbestrijding zou gaan, maar eigenlijk was ze het daar helemaal niet mee eens. Zij wil dat haar nalatenschap, inclusief het erfdeel van haar man, ten goede komt aan de dierenopvang bij haar in de regio. ,,Die doen zulk mooi werk.'' Waarom heeft ze dat toen niet gezegd, vraag ik. ,,Ik vond dat moeilijk'', zegt ze. Dat strookt met mijn ervaring dat echtparen zich vaak niet eerlijk tegen elkaar uitspreken als het om zulke gevoelige zaken gaat. Bovendien: ,,Hij kon altijd zo door- drammen en ik had geen zin in ruzie.'' Dus heeft ze, in de veronderstelling dat zij hem toch wel zou overleven, geduldig gewacht tot zijn overlijden om haar testament aan te passen aan haar wensen. Ze gunt het KWF zelfs geen klein legaat om nog enigszins aan zijn laatste wil tege moet te komen. Oef. GO WOENSDAG 16 JUNI 2021 MARIA HEEREN Tijdens een verhuizing is je inboedel kwetsbaar. Krassen of deuken die je zelf veroor zaakt, worden niet vergoed door je inboedelverzekering. Veroorzaakt een vriend de schade, dan kan hij een beroep doen op de vriendendienstclau sule van zijn aansprakelijkheids verzekering. De inboedelverze kering keert wel uit als je spullen van het gereedschap om te hij sen vallen, of door een ongeval met het voertuig waarin de spul len worden vervoerd. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21