Er valt veel te kiezen in prijzen en diensten Geen airco, toch lagere gevoelstemperatuur GOEIE KOOP €400 <iÊ X 1 4UH Torenhoge prijzen of niet, huizen gaan als warme broodjes over de toonbank. Met welke kosten moet je als koper of huurder rekening houden als het moment daar is om in je nieuwe huis te trekken? Tijdelijke opslag Dozen 20 VENTILATOREN ntF, Jp V z 1 €120 Dyson AM07 Test. Dyson). Honeywell HSF600BE €85 Duux Whisper 'yJ#' - ferhuizen is stressen, ofje nu van je studentenkamer naar een huurflatje ver huist of van een villa naar een appartement. Uit een onderzoekje van de website verhui- zenkunjezelf.nl blijkt dat meer dan de helft van de ondervraagden het achteraf bezien meer werk vond dan gedacht. Ze begonnen te laat met inpakken of schakelden te weinig hulp in. Begin dus minimaal twee maan den van tevoren met de voorberei dingen, adviseren ervaren verhui zers. Daarnaast kan goed uitzoek werk je veel geld schelen. Tegen woordig zijn er online diverse hulp middelen te vinden om uit te reke nen wat een verhuizing, afhankelijk van je wensen, ongeveer kost en om prijzen te vergelijken. 1. Doe-het-zelfverhuizing Er is een verhuizing voor elk budget. De goedkoopste manier is natuurlijk om het helemaal zelf te doen. Nou ja, te regelen. Want bij een lowbudget verhuizing moet je het van je vrien den hebben, zeker van die ene die een bedrijfsbusje heeft dat je gratis kunt inzetten. Je kosten bestaan dan uit een paar tientjes voor de benzine, eten en drinken voor de verhuisploeg en klusmateriaal. Maria Heeren uit Zaltbommel mag zich inmiddels een expert in low- budgetverhuizen noemen. Vorig jaar is deze 'stadsnomade', zoals ze zich zelf gekscherend noemt, voor de zes tiende keer in haar leven verhuisd. ,,Ik deel mijn vrienden in verschil lende groepen in: techneuten, inrui- mers en sjouwers. En vergeet vooral de cateringgroep niet, dat is de smeerolie van een soepele verhui zing. Ik schat nauwkeurig in wie ik op welke job zet, want niet iedereen kan bijvoorbeeld even goed kasten inruimen. Daar heb je organisatie talenten met ruimtelijk inzicht voor nodig.'' Belangrijk is dat je zelf alles al hebt gesorteerd en ingepakt op het mo ment dat je gaat verhuizen. Heeren: ,,Elke verhuizing is weer een goed moment om dingen weg te gooien. Hoe ouder ik word, hoe meer ik daar het belang van inzie. Weggooien wat je niet meer nodig hebt, is heerlijk en verheffend. Het wordt zwaar onder schat wat dat met de mentale ge zondheid doet.'' Als je niet zeker weet hoeveel ver huisdozen je nodig hebt, kun je bij veel verhuizers op internet een gratis calculator gebruiken om het aantal kuub aan verhuisgoed uit te rekenen. ,,Je hebt altijd meer dozen nodig dan je denkt'', zegt Heeren. ,,Wat ik bij voorbeeld verkeerd had ingeschat, was de hoeveelheid troep in de ber ging.'' Als je liever geen verhuisdozen huurt of koopt (zie kader), kun je ste vige fruitdozen sparen uit de super markt, maar vraag ook rond bij vrien den of ze dozen te leen hebben. Voor de verhuizing zelf gebruikt Heeren een kleurensysteem met eti ketten om op de dozen te plakken: ,,Bij de ingang van mijn nieuwe huis hang ik een plattegrond, elke ruimte heeft een andere kleur. Zo weten de sjouwers precies waar ze de dozen uit de verhuiswagen moeten neerzetten. Werkt als een trein.'' WOENSDAG 16 JUNI 2021 GO De eerste warme dagen heb ben we al achter de rug en we krijgen er vast nog vele. Als het kwik straks continu de 30 graden of hoger aan tikt, zal half Nederland weer stad en land afzoeken naar een goede ventilator. Die jaarlijkse schaarste kun je dus maar beter voor zijn, als je jezelf op wat verkoeling wilt trakteren. Met de nadruk op 'wat', want anders dan bij een airco is het effect van een ventilator gering. Het kan een graad of 3 op de ge voelstemperatuur schelen, maar echt koelen doet zo'n apparaat niet. Aangenaam voelt het wel. Een ventilator is ook veel energiezuiniger in gebruik dan een airco, mo bieler en stukken goedkoper. De Consumentenbond on derwierp elf staande model len (in hoogte verstelbaar) en zeven torenventilatoren (compacter) aan een blaas- test. We selecteren er drie. S n O Beste uit de O De prijs (en dan is dit nog O Geen bewe- een goedkope gende bladen, dus veilig voor (kinder)vin- gers. O Fraai design. O Vrij geluid- loos. O Solide. O Beste Koop blaasstanden. volgens de Consumen- O Je stoot hem tenbond. iets te makke- i O Levert goede lijk om. prestaties. O Produceert weinig geluid. O Aangename luchtstroom dankzij de vijf O Hoeft niet ties en geluid. direct naast stopcontact O Strafpunten dankzij snoer voor veilig- van bijna 2,5 heid. Een (kin- meter. der)vinger kan O Groot verschil overal door tussen zachte de tralies van en harde de korf. stand. O Hoogste rap- portcijfers voor presta- Vlekkeloos verhuizen MIRJAM VAN ZELST Verhuisdozen zijn bij diverse winkel ketens te koop. Bij een test in deze krant in februari 2020 kwamen de dozen van Ikea als beste uit de bus: heel stevig, comfor tabele handvatten om te tillen en een scherpe prijs (€1,49). Wel zijn ze aan de grote kant, dus pas op dat je ze niet te zwaar maakt. Ook de dozen van Praxis (grote en kleine maat, vanaf €2,39) scoorden goed, met dozen van de Action als goedkoop alter natief (€0,98). Soms kan het nodig zijn om huisraad tijde lijk op te slaan. Ook hier zijn vrienden en familie de goedkoop ste optie: wie heeft er plek? Een andere optie is ruimte huren in een loods, schuur of gara gebox van een particu lier of boer. Leg dan wel goed afspraken over prijs, aansprake lijkheid en opzegter mijn vast. Soms kan een woningbouwcor poratie met een leeg staande garage uit komst bieden. Neem je een verhuisbedrijf in de arm, dan biedt dat wel- licht ook een mogelijk heid voor tijdelijke opslag. Daarnaast kun je te recht bij een inboedel- opslagbedrijf. Een ruimte van ongeveer 24 kubieke meter (goed voor de inboedel van een tweekamerap partement) kost vol- gens de Consumenten bond gemiddeld zo'n 125 euro per maand. Een flinke opslagunit (circa 42 m3) kost gemiddeld 200 euro per maand. Daar komen nog een malige kosten zoals administratiekosten of toegangskosten bij. c Voor meer testresultaten: Consumentenbond.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20