Een grappig avontuur van de jonge Donald Duck Shop.DonaldDuck.nl te Koop» Eneco gaat vergroening radicaal versnellen ECONOMIE 19 SCHOLING ARBEIDSMARKT Oorspronkelijk wilde Eneco pas in 2050 geen CO2 meer uitstoten. Dat is nu dus vijftien jaar naar voren ge haald. ,,Dat moet, omdat we anders de opwarming van de aarde niet onder de 1,5 graad Celsius houden'', aldus Eneco-topman As Tempel man. De topman denkt dat de tijd rijp is voor deze radicale stap. Niet al leen de eigen uitstoot van het broeikasgas bij Eneco moet naar nul, ook dat bij de klanten. Dat be tekent dat er straks alleen nog duurzame stroom wordt geleverd en 'groen' gas, zoals groene water stof. Ook moeten zo'n 300.000 hui zen extra op een warmtenet wor den aangesloten. »In totaal gaat Eneco 2 miljard euro investeren in extra maatregelen ,,Om het doel te bereiken moet er een radicale elektrificatie plaatsvin den'', zegt Tempelman. Eneco zal de verkoop van aardgas uitfaseren. In 2035 zal het bedrijf alleen nog groen gas leveren. Daarnaast moet er meer ingezet worden op duurzame warmte. Dat kan met de warmtenetten, maar ook wordt gedacht aan geothermie. In totaal zal Eneco de komende ja ren twee miljard euro investeren in maatregelen. Eneco is al langer een koploper als het om schone energie gaat. Voor particuliere klanten is de stroom al 100 procent duurzaam. De komende jaren wil het energie bedrijf de gasgestookte energiecen trales ombouwen om ze geschikt te maken voor groen gas. Daarnaast voert het de productie van zonne- en windenergie op. Werknemers laten miljarden euro's liggen. Het gaat om geld waarmee ze hun inzetbaarheid kunnen vergroten en zich in hun vak kunnen verbeteren. Het grootste deel van het geld dat is bedoeld om de duurzame inzet baarheid te verbeteren en de ar- beidsmarktwaarde van werkne mers te verhogen, wordt niet be steed. Dat blijkt uit onderzoek van werkgeversvereniging AWVN. Het gaat om de zogenoemde Persoonlijke Ontwikkel Budget ten (POB). Die budgetten, gemid deld 668 euro per jaar, kunnen werknemers inzetten voor ont wikkeling en voor verbetering van hun vitaliteit. Gebruik kan varië ren van de aanschaf van sport schoenen, de inzet van een loop baancoach tot een opleiding om een heel ander vak te leren. In 159 cao's, die voor 2,2 miljoen werkenden gelden, zijn afspraken gemaakt over een POB. Dat is dus voor zo'n 40 procent van de wer kenden die onder een cao vallen. In totaal is in de loop van de tijd hiervoor 3,2 miljard euro beschik baar gesteld. Daarvan is maar 1,2 miljard gebruikt, schat Laurens Harteveld, hoofdeconoom bij AWVN en betrokken bij het on derzoek. ,,Onbekend maakt onbemind is zeker van toepassing. Er zijn heel veel regelingen voor scholing en ontwikkeling. We zien dat in be drijven waar het management het gebruik van een POB actief pro pageert, meer gebruik ervan wordt gemaakt. Daarnaast gaan we uit van het eigen initiatief van de werknemer. We denken dat een werknemer die vitaal wil blijven en zich wil ontwikkelen, het best in zichzelf kan investe ren. Maar zelf initiatief nemen doet niet iedereen. Sommige werknemers moeten een duwtje krijgen.'' ,,Wij denken van wel. Vroeger had je alleen scholing, dat was functiegericht. Later is dat ver breed naar bedrijfsgerelateerd. En nu gaat het om vitaliteit. Het gaat om een bredere zingeving. Er is meer aandacht voor zachte doel stellingen, het welzijn en het ge luk van de werknemer staat cen traal. Dan praat je over bijvoor beeld een coach om mensen te helpen afvallen of minder te drinken. Een werkgever kan niet tegen zijn werknemer zeggen 'jij moet afvallen'. Maar een coach aanbieden kan wel. Een ander ge- bruikt het weer voor een loop baanscan, of wil advies voor een betere balans tussen werk en privé. Waaraan het precies wordt besteed, houden bedrijven heel slecht bij. Dat verbaasde me wel. Het is onbekend waarvoor het POB allemaal gebruikt wordt. Zelf initiatief nemen doet niet iedereen, sommigen moeten een duwtje krijgen Het POB kent een lappendeken aan bestedingsmogelijkheden. Opvallend is de mogelijkheid om een ander vak te leren. Zo zijn er werknemers die een cursus yoga- leraar doen op kosten van de baas. ,,Dat lijkt raar, maar waar het om gaat is de tevredenheid van de werknemer. Als iemand aangeeft dat die liever iets buiten het be drijf gaat doen, kun je ervoor kie zen dat niet te vergoeden. Dan loop je het risico met een gefrus treerde werknemer te komen zit ten. Als je iemand zijn passie laat volgen, heb je juist een gemoti veerde medewerker. Ook als die na een paar jaren vertrekt. Beter tevreden vertrekken dan gefrus treerd blijven.'' ,,Veel werkgevers willen mee doen. Bedrijven en sectoren die nog niet meedoen, zijn zich niet altijd bewust van het POB. Maar soms hebben ze ook geen geld of zeggen ze 'we hebben al veel re gelingen'. Bedrijven die het wel hebben, zijn enthousiast en advi seren andere werkgevers het ook in te voeren. Ook de vakbonden vinden het steeds belangrijker.'' ADVERTENTIE metro op hou woensdag 16 juni 2021 GO Energiebedrijf Eneco wil al in 2035 klimaatneutraal zijn. Dat betekent onder andere dat klan ten van Eneco straks geen aard gas meer krijgen. Peet Vogels Rotterdam Werknemers laten geld voor ontplooiing onbenut Peet Vogels Den Haag Waarom is er zo weinig animo voor gebruik van POB's? Het karakter van scholing is verschoven van functiegerichtheid naar zingeving. foto getty images Is er überhaupt behoefte aan? - Laurens Harteveld, econoom Welke werkgever betaalt er nu een opleiding voor een werkne mer die vervolgens weg is en voor zichzelf begint? In de meerderheid van de cao's is nog geen POB opgenomen. Zitten werkgevers er eigenlijk wel op te wachten? Club Donald Duck boek en andere uitgaven van Disney zijn verkrijgbaar bij boekhandels, supermarkten of via vaN san PeCHVOSSL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19