Eerst gesprek over seksueel wangedrag EUWS 11 Advies: geef medewerker meer bevoegdheid PvdA: geen toeslag eerste klas voor zwangere vrouw www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 €269, Asielzoekerscentra gaan gebukt onder 'overlastgevende' asielzoekers, mannen uit veilige landen die nauwelijks kans maken om hier te blijven. Ze vertonen asociaal en crimineel gedrag. De Inspectie Justitie en Veiligheid trok al eerder aan de bel over de zo genoemde overlastgevende asiel zoekers. Uit een gisteren versche nen vervolgonderzoek blijkt dat de overlastgevers nauwelijks te corri geren zijn. Dat lukt alleen in speci ale opvanglocaties. Het probleem wordt vooral ver oorzaakt door jonge mannen uit Marokko, Algerije, Libië en Tunesië. Die landen staan te boek als veilig, waardoor de kans dat zij asiel krij gen, klein is. Ook omdat de Inspec tie constateert dat ze in hun land niet worden vervolgd, vanwege hun geloof of politieke overtuiging. De speciale centra voor overlast gevers zijn echter zeer schaars: voor meerderjarigen is er maar één plek, in Hoogeveen. Daar hebben mede werkers meer sanctiemogelijkhe den dan in gewone opvangcentra en mogen boa's (buitengewoon op sporingsambtenaren) ook fysiek ingrijpen. Minderjarigen worden op speciale locaties begeleid door voogdijinstelling Nidos. Voorwaarden Als asielzoekers voor problemen zorgen, kunnen zij niet meteen naar zo'n speciale opvang. Daar zijn juridische voorwaarden aan ver bonden, waar het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) met handen en voeten aan is geboden. De Inspectie Justitie en Veilig heid stelt vast dat het COA de groep probleemasielzoekers niet aan kan: ,,Deze moeilijke werksituatie zorgt voor demotivatie bij medewer kers van het COA en de politie en een hoog ziekteverzuim bij met name het COA." Hierdoor raakt de aanpak van de groep overlastgevers nog meer in het gedrang. Overlastgevers moeten liefst zo kort mogelijk in asielcentra blijven Al eerder werd afgesproken om de asielaanvragen van de overlastge vers met voorrang te behandelen, zodat zij maar zo kort mogelijk in de asielzoekerscentra hoeven te blijven. Maar dat gebeurt lang niet altijd. En zelfs als het wél gebeurt, lukt uitzetten vaak niet. De landen waar de overlastgevende asielzoe kers vandaan komen, verstrekken vaak geen reisdocument. In andere gevallen verdwijnen overlastgevers in de illegaliteit. De Inspectie adviseert staatsse- cretaris Ankie Broekers-Knol van Justitie en Veiligheid om te kijken of COA-medewerkers meer be voegdheden en opleiding moeten krijgen om beter in staat te zijn de overlast aan te pakken. Ook wil de Inspectie dat de staatssecretaris kijkt of binnen de EU strafrechte lijke informatie over overlastgevers gedeeld kan worden. De migranten leiden vaak een zwervend leven binnen Europa en belanden dan ook in de criminaliteit. Als in ons land eerder bekend is dat de man nen een strafblad hebben, kan het COA-personeel hun gedrag vooraf al beter inschatten en aanpakken. Verpest Vluchtelingenwerk Nederland laat in een reactie weten de zorgen uit rapport te herkennen en te delen: „Vluchtelingen in asielzoekerscen tra hebben hier ook veel last van. Het is vaak een klein groepje over lastgevers dat het voor een heel AZC verpest. Dit is ook funest voor het draagvlak voor asielzoekerscen tra. Het is ontzettend triest dat een relatief kleine groep overlastgevers het steeds weer verpest voor men sen die op de vlucht zijn voor oor log of vervolging." Zeventien instellingen die opko men voor vrouwenrechten stuur den gisteren een brandbrief aan het presidium, het dagelijks be stuur van de Tweede Kamer. Dat zou, voorzitter Bergkamp voorop, een 'nultolerantieklimaat' moeten creëren voor 'seksistisch gedrag, psychologische en seksuele inti midatie en gendergerelateerd ge weld in het parlement'. Om straf feloosheid te voorkomen zouden disciplinaire maatregelen moeten worden ingevoerd. Volgens Bergkamp is het 'heel goed om te kijken wat er nog beter kan'. Ze heeft de organisaties daarom uitgenodigd om binnen kort te komen praten. ,,Al moet ik er wel bij zeggen dat we als Kamer al veel doen." Ze verwijst daarbij naar vertrouwenspersonen, een nieuwe gedragscode voor Kamer leden en het pas opgerichte Col lege van onderzoek integriteit. De briefschrijvers vinden ech ter dat er meer nodig is. Zo zijn ze niet te spreken over de reactie die Bergkamp onlangs gaf op een be richt van NRC dat opnieuw een fractiemedewerker van de PVV een melding van seksueel wangedrag tegen Kamerlid Dion Graus heeft gedaan. Een aangifte ontbreekt echter. Bergkamp zei daarop dat 'zij, noch het presi dium instrumenten in handen hebben om onderzoek te doen naar Kamerleden of om maatrege len te nemen in dergelijke situa ties'. Volgens de organisaties kan het dagelijks bestuur van de Kamer zich 'niet langer verschuilen ach ter het argument dat er geen werkgever-werknemersrelatie bestaat tussen de Kamer en de in dividuele fractiemedewerkers die slachtoffer zijn geworden van grensoverschrijdend gedrag'. Bergkamp stelt dat er in het pre sidium wordt gesproken over 'wat we meer kunnen doen'. PvdA-Kamerlid Habtamu de Hoop vraagt om een eerste klasregeling voor zwangere vrouwen. Hij roept staatsse cretaris Stientje van Veldho ven (Spoor) op om te regelen dat vrouwen in de laatste vier maanden van hun zwanger schap in de eerste klas mogen reizen met een kaartje van de tweede klas. ,,Zwangere vrouwen moeten met gemak kunnen reizen met het openbaar vervoer en niet hoeven te vechten voor een zitplekje in een overvolle coupé'', vindt De Hoop. ,,Laat ze zonder extra kosten plaats nemen in de eerste klasse, zo dat ook die vrouwen met een kleine portemonnee veilig en ontspannen kunnen reizen.'' In België geldt nu al zo'n re geling. Daar moeten vrouwen een medisch getuigschrift aan de conducteur kunnen laten zien waarop staat wat de ver moedelijke datum van de be valling is. In Nederland is er niets geregeld. 309,pp. €249, woensdag 16 juni 2021 GO Lastpakken groot probleem AZC's Hanneke Keultjes Den Haag Kamervoorzitter Vera Berg kamp wil in gesprek met maat schappelijke organisaties die vinden dat vrouwen in de Kamer te weinig worden be schermd. Maar voor nieuwe disciplinaire maatregelen om wangedrag te bestraffen, voelt ze niets. Laurens Kok Den Haag DEN HAAG De PvdA wil dat zwangere vrouwen in de laatste vier maanden van hun zwangerschap zonder toeslag eerste klas mogen reizen in de trein. In België hebben hoogzwangeren dit voorrecht al. Asielzoekers komen aan in Hoogeveen. foto hollandse hoogte VOOR SLECHTS VOOR SLECHTS 'HOTEL Bij de prijs inbegrepen: v4x overnachting v4x ontbijt v4x lunch v4x diner v Elke avond drankjes inclusief v Elke dag entertainment Enjoyhotel Heiderhof Westerwald Tussen Moezel Eifel Obersteinebach Enjoyhotel Marleen Sauerland - Siedlinghausen - Winterberg Enjoyhotel Vitalis Greetsiel Duitse kust - Ost-Friesland VOOR SLECHTS PP Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Geen boekingskosten ■4 Geen toeslag 1-persoonskamer Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage. VOOR SLECHTS OPENINGSAANBIEDING! VANAF SLECHTS 95 P-P-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11