9 Joe Biden beëindigt zijn Europa-reis met zijn eerste internationale krachtmeting als president van de VS: een ontmoeting met Vladimir Poetin. Karlijn van Houwelingen New York De presidenten van Amerika en Rusland zien elkaar deze week in Genève. Daar zijn eerder banden gesmeed tussen Washington en Moskou. Dat Ronald Reagan en Michaïl Gorbatsjov er in 1985 vriendschappelijk met elkaar om gingen, hielp toen om de gemoe deren in de Koude Oorlog te beda ren. Dat is waar beide partijen nu ook op zeggen te hopen: de tem peratuur in de verhitte verhou ding tussen de twee oude nucle aire grootmachten een paar graden omlaagbrengen. Biden zei 'voor spelbaarheid en stabiliteit' terug te willen brengen in de relaties met Rusland. Hoe saaier hoe beter - hij wil zijn aandacht richten op die ri vaal met meer slagkracht, China. De voortekenen zijn niet per se gunstig. In Rusland is vorige week nog besloten om de organisatie achter de gedetineerde oppositie leider Aleksej Navalny te verbie den vanwege 'extremisme'. In de VS wordt het gezien als 'provoca tie' in de aanloop naar de top met Biden, die juist de groeiende re pressie in Rusland wil aankaarten. ,,Ongetwijfeld zullen er harde discussies zijn", zegt voormalig vicesecretaris-generaal van de Navo, Rose Gottemoeller. Ze ver wacht dat de twee 'heel openhar tig' zullen spreken. ,,Maar allebei hebben ze ook laten merken dat ze vooruitgang willen boeken", zegt de Amerikaanse diplomaat. Op sommige terreinen hebben de VS en Rusland wel degelijk gedeelde interesses. Op het vlak van kli maatverandering, het vredespro ces in Afghanistan en wapenbe perking bijvoorbeeld. Onderhandelaar „President Biden heeft Poetin eer der ontmoet, hij weet hoe hij met deze man moet praten", denkt Gottemoeller, nu verbonden aan de Stanford Universiteit. ,,Hij is een onderhandelaar met zelfver trouwen en heel veel ervaring. Hij weet ook wanneer hij zijn kaarten moet intrekken omdat er geen deal meer gaat komen." Biden reisde hij in de jaren 70 als senator al naar Moskou voor ge sprekken met Sovjet-leiders. In 2011, toen hij vicepresident was, zei hij Poetin flink de waarheid. ,,George Bush zei eens: ik keek Poetin in de ogen en zag zijn ziel. Ik denk niet dat jij een ziel hebt", zei Biden de Russische leider toen recht in het gezicht. ,,Wij begrij- Er zullen harde discussies zijn. Maar beiden willen ook vooruitgang boeken pen elkaar", antwoordde Poetin volgens Biden. Onlangs bevestigde Biden in een interview nog dat hij Poetin ziet als 'moordenaar', waarop Rusland zijn ambassadeur tijdelijk terugtrok. Wat je zegt ben je zelf, zei Poetin erbij. Biden is de vijfde Amerikaanse president die met autoritair lang- regeerder Poetin te maken krijgt. Hij beloofde harder op te treden dan voorganger Donald Trump. Trump geloofde liever de Russi sche president dan zijn eigen in lichtingendiensten. Die conclu deerden dat Rusland in 2016 had geprobeerd de Amerikaanse presi- dentsverkiezingen te beïnvloeden. Trump aanvaardde Poetins ont kenning, zei hij tot grote schrik van veel Amerikaanse politici na een ontmoeting in Helsinki. Sancties Ondertussen bleef de VS onder druk van het Congres overigens sancties opleggen. Biden deed er een schepje bovenop, met straf maatregelen na cyberaanvallen en vergiftiging en opsluiting van op positieleider Navalny. Die hoofd pijndossiers staan nu op de agenda, maar een van de belang rijkste gespreksonderwerpen blijft het door Rusland opgestookte conflict in Oekraïne. Biden be loofde 'onwrikbaar' achter Kiev te staan. Maar hij nodigde de Oekraï ense premier Zelenski uit in Was hington nS de top met Poetin. Ze- lenski had daaraan voorafgaand willen komen, liet hij merken in een interview met Axios. Hij is ook niet gelukkig met Bidens be sluit om af te zien van sancties voor het bedrijf achter gaspijplijn Nord Stream 2 van Rusland naar Duitsland. Die pijp zet Oekraïne buitenspel en vergroot Europese afhankelijkheid van Russisch gas. Het is een overwinning voor Rus land, denkt de Oekraïense leider. Er is ook kritiek in de VS. Hoe veel zin heeft het, vragen critici zich af, om met de Russische lei der te gaan praten zonder duide lijk doel? De top komt net nadat Poetin buurdictator Loekasjenko steunde toen hij een vliegtuig kaapte om een kritische journalist te arresteren in Belarus. Biden is te vriendelijk, vinden ook sommige leden van zijn eigen partij. Gaspijplijn Senator Bob Menendez, net als Bi- den een Democraat, merkte op dat schrappen van sancties vanwege de omstreden gaspijplijn 'niet helpt om Russische agressie in Eu ropa te bestrijden'. ,,In plaats van dat we Poetin behandelen als een gangster die bang is voor zijn ei gen volk, geven we hem de langge koesterde Nord Stream 2 pijplijn en legitimeren we zijn daden met een top. Dit is zwak", vindt de Re publikeinse senator Ben Sasse, die pleit voor hard Ruslandbeleid. Het Witte Huis vindt persoon lijk contact 'essentieel' om de rela ties met de Russen in goede banen te leiden. De Amerikaanse presi dent weet zich in ieder geval ge steund door Navo-baas Jens Stol- tenberg. Die juicht de ontmoeting toe, om de relaties te verbeteren, of op z'n minst om te voorkomen dat ze verder ontsporen, zei hij na een bezoek aan Washington. ,,Dialoog met Rusland is geen teken van zwakte." Of het tot iets concreets leidt is een tweede. De Amerikaanse advi seur nationale veiligheid Jake Sul livan tempert de verwachtingen. Wie uitkijkt naar heel duidelijke resultaten, zei hij, 'kan mogelijk nog heel lang wachten'. dinsdag 15 juni 2021 GO Ontmoeting moet relatie VS-Rusland ontdooien Vladimir Poetin en Joe Biden spreken elkaar deze week in Genève. foto afp - Rose Gottemoeler, oud-Navo- topfunctionaris De Russische president Poetin zit lang in het zadel. Hij ontmoette de Amerikaanse presidenten Clinton (2000), Bush (2003), Obama (2013) en Trump (2017). fotos afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9