'Mondkapjesplicht wel in trein en bus' Navo maakt doorstart, en Verenigde Staten doen weer volop mee 'Geen EK voetbal kijken op het terras' 8 NIEUWS BIDEN TOPONTMOETINGEN De mondkapjesplicht leidt tot steeds meer weerstand. Vorige week bleek uit een onderzoek van I&O Research in opdracht van de NOS dat twee derde van de Ne derlanders zich op het loslaten van de verplichting verheugt. In het ziekenhuis in Nijmegen constateert ook hoogleraar infec- Het vervroegd loslaten van basisregels lijkt me niet beste signaal tiepreventie Andreas Voss dat de maatregel mensen begint tegen te staan. ,,We zien dat het aantal be zoekers dat zich hevig verzet te gen het verplichte mondkapje aan het stijgen is. Het wordt moeilij ker om de plicht te handhaven." Donderdag doet de voorzienin- genrechter uitspraak in een kort geding dat door Stichting Bewust Grote tv-schermen blijven buiten nog verboden. De 25 burgemees ters die samen het Veiligheidsbe- raad vormen, zijn akkoord dat er tijdens de groepsfase van het EK voetbal nog geen schermen mo gelijk zijn. Vorige week waarschuwden de burgemeesters al dat er tegen ex cessen zal worden opgetreden. Maar ze sloten ook niet uit dat schermen op straat en bij terras sen tegen het eind van het EK- voetbal wel gewoon toegestaan zullen zijn. Volgens Bruls is uiteindelijk ge concludeerd dat er vóór eind juni geen schermen geduld zullen worden. ,,We kunnen nu weer niet aparte maatregelen nemen, tussenstappen zetten. Dan wordt de situatie er niet duidelijker op. Momenteel vaart het kabinet op 30 juni voor een volgende fase." In zijn algemeenheid moet je geen maatregelen opleggen als er geen goede argumenten meer voor zijn, vindt Bruls. ,,En die kunnen alleen maar liggen in de Nederland werd aangespannen tegen de overheid. De stichting wil de mondkapjesplicht van ta fel, omdat die de grondrechten van burgers zou schenden. Voordat afgelopen december de mondkapjesplicht in publieke ruimten werd ingevoerd door het kabinet, gold die plicht al wel in het openbaar vervoer. ,,In bus en trein zijn er meer aanwijzingen dat een mondkapje effect kan hebben", stelt OMT-lid Marc Bon ten. ,,Dus daar zou je de verplich ting gewoon in stand kunnen la ten." Op andere plekken, zoals in winkels, zou je de plicht kunnen omzetten in een advies, oppert Voss. ,,Maak het weer vrijwillig. Er zullen mensen zijn die zich niet veilig voelen bij het loslaten van de mondkapjes, die kunnen het natuurlijk gewoon blijven dra gen." Sommige deskundigen zijn wat terughoudender. Zo wijst arts- microbioloog Bert Niesters van het UMCG in Groningen op de nog steeds belabberde positie van Nederland op de Europese rang lijsten. ,,Als je kijkt naar het aantal besmettingen per 100 duizend in woners en percentage positieven bij de mensen die zich laten tes ten, bungelen we nog steeds on deraan. We doen het dus helemaal nog niet zo goed. Het vervroegd loslaten van basisregels lijkt me dan niet het beste signaal." gezondheidssfeer." Hij vreest niet voor ongeregeldheden tijdens de wedstrijden. ,,Dat is altijd groot feest, maar soms moet je optre den. Dat hebben we afgelopen weekend gezien. Maar meestal zijn de Oranjefeestjes gezellig." Gerucht Minister Grapperhaus zei dat het kabinet vrijdag weer bijeenkomt. Gistermiddag zoemde het ge rucht rond dat het kabinet de co ronamaatregelen wellicht toch iets eerder zou willen versoepelen dan gepland: vanaf 26 juni. ,,We moeten het nog even doen met beperkingen", aldus de bewinds man. In ieder geval betekent het dat tijdens de groepsfase van het EK voetbal buiten geen schermen zullen worden getolereerd, gaf ook hij gisteravond aan. Frans Boogaard Brussel Voorbij is de tijd dat de (vorige) lei der van de Verenigde Staten de Navo plompverloren 'achterhaald' noemde, en de Franse president Macron er met de term 'hersen dood' nog een schepje bovenop leek te doen. Na de Trumpjaren zit Amerika met Biden weer in het hart van de alliantie, en meteen ook in een leidende rol. Bidens sterke persoonlijke be trokkenheid bij de Navo en zijn ge loof in de 'heilige plicht' van Navo- landen om elkaar bij te staan in tij den van nood, leiden 'tot een nieuw hoofdstuk in de trans-Atlantische betrekkingen', aldus Navo-topman Jens Stoltenberg. De afgelopen ja ren hebben volgens hem geleerd dat sterke multilaterale instellingen in onzekere tijden alleen maar be langrijker worden 'en dat ze boven individuele leiders gaan'. Zoals eerder de G7, wist Biden ook de Navo in no time op een kriti sche positie jegens China te krijgen. Er komt 'een constructieve dialoog', waarin het bondgenootschap China oproept tot 'verantwoorde lijk gedrag'. Kernarsenaal De opkomende wereldmacht is geen tegenstander, onderstreepte Stoltenberg nog maar eens, maar het land dient wel scherp in de ga ten te worden gehouden, aldus de Navo-topman. China brengt met zijn sterk groeiende kernarsenaal, zijn moderne wapens, zijn dwin gende aanwezigheid op het wereld toneel ('van Afrika tot Antarctica') en zijn technologie (5G) ook 'forse uitdagingen' met zich mee. Op een Navo-top twee jaar terug was China nog net één zinnetje waard, in het huidige strategisch concept van de alliantie is zelfs dat ene zinnetje verdwenen. Voor het andere autoritaire regime (Rus land) geldt dat absoluut niet. Het Ruslandbeleid van de Navo blijft ongewijzigd: een mix van afschrik- Sterke multilaterale instellingen zullen in onzekere tijden alleen maar belangrijker worden king en een sterke defensie, met po gingen tot dialoog. Volgens Stoltenberg, door Biden de hemel in geprezen voor de ma nier waarop hij de Navo leidt, nam de Navo tal van verreikende beslui- ten. Het bondgenootschap gaat zich militair én politiek versterken. Na de verdediging tegen cyberaanval- len wordt klimaatverandering - en dan met name de veiligheidsrisico's daarvan - een nieuwe Navo-taak. De alliantie zelf wil tegen 2050 klimaatneutraal zijn. Binnen twee jaar komt er ook een nieuw strate gisch concept. Dat had wellicht al eerder gemoeten, maar met Trump aan tafel verkozen de meeste leiders te wachten. Innovatie Een ander nieuw trefwoord is in novatie. Er komt een apart centrum voor technologie, waarin bondge noten samenwerken met de indu strie, startups en universiteiten. Er komt meer overleg met gelijkge zinde landen in Azië (Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, Zuid-Ko- rea), maar ook in Afrika en Latijns- Amerika; de steun aan partnerlan- den in de vorm van training en hulp bij capaciteitsopbouw wordt geïntensiveerd. De extra middelen die deze brede agenda vergt, moe ten komen uit de zogenoemde 2 procentsoperatie (2 procent van het bnp voor defensie) die de Navo in 2014 overeenkwam. Sindsdien groeit de begroting elk jaar. Aan het eind van dit jaar zal 260 miljard dol lar extra zijn besteed. Hoofdrolspelers op de top deden er alles aan een beeld van herwon nen eenheid uit te dragen, maar on der het oppervlak sluimert wel de gelijk ook onenigheid. Het nieuwe Chinabeleid roept bijvoorbeeld veel vragen op. Volgens de Franse president Macron mag het China- beleid de Navo 'niet afleiden van haar kerntaken'. En met Turkije heeft de alliantie een op veel terrei nen dissidente bondgenoot in ei gen gelederen. dinsdag 15 juni 2021 President Joe Biden begroet de secretaris-generaal van de Navo, Jens Stoltenberg. foto ap De mondkapjesplicht zou op korte termijn kunnen worden omgezet in een vrijwillig ad vies, stellen deskundigen. In het ov kan de plicht langer in stand blijven. Chris van Mersbergen Den Haag - Bert Niesters, arts UMCG Tot eind juni komen er geen tv-schermen op de terrassen. Justitieminister Ferdinand Grapperhaus en Hubert Bruls van het Veiligheidsberaad heb ben dat gisteravond verklaard. Edwin van der Aa Den Haag De Navo is klaar voor een nieuwe doorstart, met Amerika weer fier aan het stuur. Dat is de uitkomst van de top in Brussel waar de Amerikaanse president Joe Biden nadrukkelijk zijn stempel op drukte. - Jens Stoltenberg, Navo-chef Op het terras voetbal kijken is er nog niet bij. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8