'Er ist wieder da, der Niederlander!' 7 CORONA SUPERMARKT voorjaar gingen de karretjes van het slot, want door dat gehannes met dat vieze kettinkje zou je zomaar corona kunnen krij gen. Een paar weken geleden begonnen de eerste super markten weer met muntjes. En gelijk kwam in het schoon maken de klad. De man met de desinfecteerspuit is verdwenen, evenals het onder scheid tussen 'vieze' en 'schone' winkelwagentjes. Wie wil desin fecteren, moet zelf met een spray en rol papier in de weer. Albert Heijn is 'in principe' nog muntloos, maar toch staan de karretjes hier en daar weer aan de ketting. ,,Dat gebeurt bijvoor- Let op!! beeld als een winkel merkt dat winkelwagentjes in de buurt rondzwer ven. Dat willen we niet, dus dan kiezen we uit die optiek er voor munt jes te gebrui ken. Overi gens stem men we wel nog het aantal win kelwagentjes af op het aantal klanten dat binnen mag. Dat is één klant per 10 vierkante meter voor essentiële winkels die le vensmiddelen verkopen.'' Bij concurrent Jumbo is het niet anders: bij de ene vestiging is het muntje weer vereist, bij de andere brengen de klanten het wagentje toch wel terug. Van enige verslapping ten aanzien van de RIVM-richtlijnen is geen sprake, stelt het hoofdkantoor. „Winkelwagentjes en -mandjes worden voor onze klanten zo veel moge lijk schoonge maakt. We bieden klanten ook zelf de mogelijkheid winkelwagentjes en -mandjes schoon te maken. Daarnaast beschikken veel winkels over een carwash, een wasstraat speciaal voor winkelwagentjes.'' Supermarktdeskundige Erik Hemmes begrijpt de terugkeer van het muntje wel. ,,Zo'n win kelwagentje kost tussen de 130 en 160 euro; daar wil je er niet te veel van kwijtraken." Wie er een munt in steekt, wil die munt terug en retourneert het karretje. Dat werkt ook bij het gratis plas- Zo'n kar kost tussen de 130 en 160 euro, daarvan wil je er niet te veel kwijtraken tic muntje dat je bij de serviceba lie kunt krijgen. ,,Het is maar een plastic muntje, maar het is wel jóuw plastic muntje, jouw eigen dom, dus breng je het wagentje terug.'' Het muntje voorkomt dat op de parkeerplaats her en der wagen tjes staan of dat ze worden meegenomen en door de wijk zwerven. Rondslinge rende wagentjes zijn niet alleen een probleem in volkswijken, weet Hem mes. ,,In Hilversum, waar ik woon, staan ze soms ook bij villa's van anderhalf miljoen.'' Bij veel supermarkten is het muntje voor de winkelwagentjes weer verplicht. Klantonvriendelijk, maar het moet wel, om te voorkomen dat de karretjes door heel de wijk gaan zwerven. ductie van het winkelwagen muntje levert vooral ergernis op. ,,Het hangt duidelijk aangegeven hoor,'' zegt de jongen van de AH die in het Nieuwegeinse winkel centrum Hoogzandveld de karre tjes weer in het gelid bij de entree zet. ,,Vanaf vandaag moet het weer.'' Vorig Binnensmonds gevloek, handtas sen worden doorzocht en bij de servicebalie staat een rijtje voor de plastic muntjes. De herintro- IN QUARANTAINE DAG 458 .er Niederlander ist wieder da!' Ik ben de auto nog niet uit of de buurman schreeuwt al naar zijn vrouw dat ik, de buur man, na driekwart jaar weer gearri veerd ben. Het is tegen negenen en ik heb in dik vijf uur de afstand tussen onze woonplaats en ons vakantiehuis in Duitsland afgelegd. Het vakantie verkeer is nog niet op gang, ik was de enige Nederlander. Hij zit op een bankje voor zijn huis, mijn Duitse buurman, met een bier tje in zijn hand. Eerlijk gezegd liet ik hem driekwart jaar geleden ook zo achter. Dat is ook wel zijn reputatie in het dorp. Ouwe hippie, is de aar digste omschrijving. Ik neem maar aan dat-ie in de winter weleens naar binnen is geweest. Ik vraag: 'Hoe gaat het?' ,,Gut", zegt- ie. ,,En hoe is 't bij jullie? Veel doden, hè!'' Dat is kennelijk onze reputatie bij de buren. We zijn in hun registra tiesysteem ook nog maar een paar dagen geleden van hoog- naar nor maal-risicogebied gegaan. Reden waarom ik ook nu pas weer kan kij ken hoe het vakantiehuis erbij staat. Maar eerst even bijpraten. ,,En hier?'' vraag ik. Niks aan de hand in het dorp, zegt hij. Geen doden, geen zieken. Ik vraag of-ie al ingeënt is. Hij blijkt een twijfelaar. ,,Mann weiss ja nicht..." ,,Ik heb m'n eerste prik al bin nen, en binnenkort ga ik de tweede halen.'' Zo, even de positie van der Niederlander duidelijk gemaakt. ,,Ach ja'', antwoordt hij, „binnenkort ga ik waarschijnlijk ook wel een keer.'' Hij is duidelijk lankmoediger dan zijn overheid. Alhoewel ik bij alle autoriteiten aangemeld ben, heeft de Duitse overheid me sinds ik de grens overstak, al twee keer via sms ge waarschuwd: 'Die Bundesregierung: bitten beachten Sie die Test-Quaranta- neregeln.' Mijn Duitse buurman zit op een bankje voor zijn huis, zoals ik hem driekwart jaar geleden had achtergelaten Doe ik, en nu kan ik dus eindelijk het huis inspecteren. En het is niet alsof je na een barre tocht het Behouden Huys op Nova Zembla weer open maakt, maar toch wel spannend wat driekwart jaar onbewoondheid heeft gedaan. De tuin, waar ik meteen even een kijkje neem, is als verwacht over woekerd. Goed voor de bloemen en de bijen. Een kleine warentest in de keukenkastjes: pindakaas, appel stroop blijven prima. De muizen evenwel hebben zich tegoed gedaan aan de hagelslag. Alles op. Het zijn wel kieskeurige zoetekauwtjes; de havermoutvlokken bleven onaange roerd. Enfin, het pilsje dat der Nieder lander om tien uur opentrok: verruk kelijk. dinsdag 15 juni 2021 GO Corona weg, muntje voor het winkelwagentje terug Om hygiënische reden gingen de winkelwagentjes vorig voorjaar van het slot af. foto hh uh«eftO.SÜ,l«2M'>feEn Vanaf maandag 14-6 Staan de winkelwagens weer vast ;inkel«/ageniriunl'e nod'E - Erik Hemmes, supermarktdeskundige Ton Voermans Nieuwegein Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. De Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7