II Sluis schakelt volgende rechter in voor afslag 7 Tweeduizend sporters uit honderd landen reizen in januari naar Rusland voor de Special Olympics World Winter Games. Enikö Smulders uit Hulst mag Nederland vertegenwoordigen bij het alpineskiën. WORLD WINTER GAMES RUSLAND Smulders (31) mag in ja nuari 2022 voor twee weken naar Kazan in Rusland. Ze doet mee aan de wintereditie van de Olympische Spelen voor sporters met een mentale beper king. De spelen worden eens per vier jaar gehouden en een sporter mag maar één keer deelnemen. „Supergaaf natuurlijk, het is een unieke ervaring en een hele bele venis. Ik had dat helemaal niet meer verwacht, door corona." De afgelopen maanden lagen de trainingen stil, omdat de skihal in Terneuzen ook gesloten was van wege corona. Sinds twee weken is Enikö weer aan het skiën én reva lideren: vlak voor de lockdown scheurde ze haar kniebanden toen ze onderuit ging met slalommen. De revalidatie liep vanwege corona wat vertraging op maar in januari hoopt ze volledig hersteld te zijn. Eerder al zelfs, in oktober gaat ze knallen bij de Belgische Special Olympics. Enikö werkte de afgelopen jaren naar deelname aan de internatio- nale spelen toe. Ze heeft inmiddels drie keer meegedaan aan wedstrij den van Special Olympics Neder land om zich te kunnen kwalifice ren voor de internationale editie. ,,Ik heb al een medaille en een be ker gewonnen." Ze volgt al jaren twee keer per week technische training en slalomtraining in de Terneuzense skihal. ,,En ik leer nog steeds bij, over de techniek." Snelheid en sneeuw Enikö is lid van Skiteam Terneu- zen en jaarlijks gaat ze met ViGe Zondal, een vereniging voor blin den en slechtzienden, skiën in Ita lië. Enikö is slechtziend, maar dat Iedereen zei, wauw, wat kan jij goed skiën ondanks je slechtziendheid staat skiën en slalommen niet in de weg. Ze houdt zelfs wedstrijd jes met de begeleiders. ,,Iedereen zei, wauw, wat kan je dat goed, on danks je slechtziendheid!" De liefde voor skiën kreeg ze van haar ouders mee, die Enikö al jong meenamen op skivakantie. Toen ze tien was stond ze al op ski's. Het is op alle vlakken haar sport: ,,De snelheid, het buiten zijn en de sneeuw op zich." De Special Olympics World Winter Games zouden aanvanke lijk in 2021 in Zweden worden ge houden. Zweden trok zich eind 2019 terug en Rusland nam de or ganisatie van het evenement op zich, dat werd verplaatst naar 2022. Er werd geloot onder Nederlandse sportverenigingen wie de afge vaardigden mag sturen. Die eer kwam skiclub Il Primo uit Bergen toe. Zij mochten in theorie alle twaalf skiërs in drie categorieën leveren. Als ze zoveel sporters die op verschillend ni veau skiën niet hebben, mag de club die als tweede werd ingeloot een afgevaardigde kiezen. Dat was Skiteam Terneuzen én het werd Enikö. Ze doet mee in de hoogste categorie, voor gevorderden. ,,Ik wil zeker een medaille halen, het allemaal ervaren en ervan genie ten." Enikö moet een deel van de kos ten voor de spelen zelf betalen. Wie Enik wil steunen, kan meer informatie vinden via de website kazan2022.jouwweb.nl/ crowdfunding. Guido van der Heijden Breskens Sluis en de Holding Zeeuwse Vis- veilingen (HZV) zijn al enige tijd in conflict over de garnalenafslag in Breskens. De HZV, waarin Vlissin- gen een meerderheidsaandeel van 65 procent heeft, besloot in maart dat de garnalen voortaan naar Vlis- singen gaan. Maar Sluis wil het enige tastbare stukje visserij in Breskens koste wat kost behouden. Afgelopen donderdag stonden beide partijen al tegenover elkaar in de Amsterdamse rechtbank. Daar stelde Sluis dat het besluit om de garnalenafslag en daarmee de zeef naar Vlissingen te verhuizen op verkeerde gronden is genomen. Omdat de uitspraak van deze rech ter nog zes weken op zich kan laten wachten, vraagt Sluis nu in Breda in een kort geding om schorsing. Zo lang de Amsterdamse rechter nog niet heeft gevonnist, zolang blijft de zeef waar hij is, is de insteek. Vlissingse kades In juli begint het garnalenseizoen en er is de HZV veel aan gelegen dan al met het verwerken van gar- nalen in Vlissingen te kunnen be ginnen. ,,Haastige spoed is zelden goed", betoogt de Sluise wethouder Vlissingse kades zijn op den duur interessanter voor de offshore Marianne Poissonnier. ,,Tijdsdruk moet niet leidend in de zaak zijn. Het moet zorgvuldig gebeuren", betoogt ze. Poissonnier heeft zo haar bedenkingen of de Zeeuwse visserij wel gebaat is bij een bunde ling in Vlissingen. ,,Ik betwijfel ten zeerste of de Vlissingse kades op den duur niet interessanter zijn voor de offshore." Poissonnier denkt dat de gronden in Vlissingen te veel geld waard zijn. Snelle verhuizing Foort Lokerse, directeur Holding Zeeuwse Visveilingen, wil over de zaak niet veel kwijt nu deze onder de rechter is. Het gerucht dat de garnalenzeef al een dezer dagen naar Vlissingen verhuist, ontkracht hij. ,,Ik heb dat ook gehoord maar dat is niet waar. Op zijn vroegst eind van deze maand." Lokerse ver zekert dat, wat hem betreft de vis- afslag in Vlissingen zal blijven. ,,De intentie, ook van de gemeente Vlis- singen, is de afslag in Vlissingen te behouden. Ook als er in de toe- komst sprake zal zijn van een sa menwerking met een andere afslag, dan nog zal die fysiek in Vlissingen Garnalenafslag blijft ook in de toekomst in Vlissingen, maar ik geef geen garanties blijven." Garanties wil Lokerse ech ter niet geven. ,,Ik kan niet in de toekomst kijken, je weet het nooit. Als je ziet dat de Europese Com missie nu alweer denkt aan het in perken van de bodemvisserij dan durf ik niks meer te voorspellen." dinsdag 15 juni 2021 Sophie Stockman Hulst Sinds twee weken kan er weer getraind worden in de skihal in Terneuzen. foto anne hana -Enikö Smulders Raakt Breskens haar garnalen- zeef kwijt, dan hebben de garna- lenvissers er niks meer te zoe ken. Daarom probeert de ge meente Sluis de zeef voor de vismijn in het dorp te behouden. Vanmorgen doet Sluis voor de voorzieningenrechter in Breda opnieuw een poging. -Marianne Poissonnier, wethouder -Foort Lokerse, Zeeuwse Visveilingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62