5 Als er iets is misgegaan, staan ze on der grote politieke druk om hun mond te houden.'' Bewijst het feit dat China gegevens als de test- en ziekenhuisdossiers van WIV-medewerkers niet openbaar maakt, niet dat ze iets onder de pet houden? Zo simpel is het ook weer niet, volgens Rottier. ,,Dat heeft ook te maken met de Chinese eer en trots. Trump heeft de zaak zó op scherp gezet, dat China heeft gezegd: jullie kunnen m'n rug op.'' Dat een groep invloedrijke weten schappers het labscenario al in februari vorig jaar in The Lancet tot complottheorie bestempelde, kan bij Rottier echter niet rekenen op be grip. ,,Dat is niet wetenschappelijk. Zolang er geen bewijzen zijn, moet je alle opties onderzoeken. Ook voor de hypothese dat het virus uit de natuur komt, is op dit moment nog geen bewijs.'' De opmerkelijke verklaring in The Lancet was georkestreerd door de Britse zoöloog Peter Daszak, die zijn carrière heeft gewijd aan onderzoek naar virussen die afkomstig zijn van dieren. Hij is oprichter van Eco- Health Alliance, een organisatie die strijdt voor natuurbehoud als manier om pandemieën te voorkomen. Ook een aantal andere ondertekenaars van de verklaring was aan die organi satie verbonden. Riekt dat niet naar belangenver strengeling? Marion Koopmans, die Daszak goed kent en begin dit jaar nog met hem in Wuhan was voor de WHO-onderzoeksmissie, vindt van niet. ,,Dat is nogal een beschuldi ging aan het adres van een goede, integere wetenschapper.'' conclusies komen. Bidens belangrijk ste corona-adviseur, Anthony Fauci, heeft China gevraagd de ziekenhuis dossiers van personeel van het Wu han Institute of Virology openbaar te maken. Ook hij houdt inmiddels de optie open dat het virus uit het lab afkomstig is. De Britse regering en de EU hebben eveneens aangedrongen op volledige openheid van China. ,,De wereld heeft het recht te weten wat er precies is gebeurd'', zei voor zitter Charles Michel van de raad van Europese regeringsleiders donder dag. De lab-hypothese is nog zo goed als helemaal niet onderzocht Viroloog Marion Koopmans, die deel uitmaakte van de WHO-onderzoeks- missie naar Wuhan, noemt het 'bizar wat er nu allemaal gebeurt'. Zij is er nog steeds tot in haar haarvaten van overtuigd dat de dier-op-mensroute (zoönose) de meest waarschijnlijke is. ,,Ik heb nog geen enkel nieuw be wijs gezien voor de labhypothese. De verhalen over mensen uit het lab die opgenomen zijn in het ziekenhuis komen van geheime bronnen en worden, ondanks herhaaldelijk ver zoek, niet gedeeld.'' Ze beaamt dat een ontsnapping uit het lab theoretisch gezien mogelijk is. ,,Mensen maken weleens fouten. Maar lekken zijn uitermate zeldzaam, in tegenstelling tot virussen die over- springen van dier op mens. Na alles wat ik in Wuhan gezien heb, vind ik de lab-route de minst waarschijn lijke. De wetenschappers van het Wuhan Institute of Virology zijn al tijd zeer open geweest over waar ze mee bezig waren. Als ze een nieuw coronavirus hadden ontdekt, denk ik dat ze daar direct over gepubliceerd zouden hebben in Nature." Hoe onwaarschijnlijk is het, dat Sars-CoV-2 ontsnapte uit een lab? Sinds de Sars-uitbraak in 2002 verza melde het virologie-instituut van Wuhan onder leiding van onderzoe ker Shi Zhengli tientallen corona virussen bij vleermuizen. Vanwege haar avontuurlijke onderzoeksexpe- dities naar grotten en mijnschachten werd Shi door haar collega's 'batwo- man' (vleermuisvrouw) genoemd. Een database van het instituut met 22.000 virusmonsters en -sequenties, waaronder 15.000 van vleermuizen, is volgens The Wall Street Journal in september 2019 echter offline ge haald. Dat zou zijn gebeurd na een serie cyberaanvallen. Shi coördi neerde experimenten waarin geke ken wordt of vleermuisvirussen cel len van mensen kunnen infecteren. De grondlegger van dit soort on derzoek is viroloog Ron Fouchier van de Erasmus Universiteit, die onder zocht welke veranderingen een vo gelgriepvirus besmettelijk maakt voor zoogdieren. Dat leverde discus sie op over de risico's voor mensen. De Amerikaanse regering hield een wetenschappelijke publicatie daar over tegen uit angst dat de informatie in verkeerde handen zou komen. Over hoe (on)waarschijnlijk een lab-lek van het coronavirus is, wil Fouchier geen vragen beantwoorden, omdat hij zich 'niet leent voor het ontkrachten van complottheorieën'. Het lab-scenario een complottheo rie noemen is onredelijk, stelt Erik van Nimwegen, hoogleraar aan het Biozentrum van de universiteit van Basel. Met vijftien vooraanstaande biologen, epidemiologen en immu- nologen riep hij in wetenschapsblad Science op om ook naar dat scenario diepgaand onderzoek te doen. ,,De lab-hypothese is nog zo goed als helemaal niet onderzocht. De onder- zoeksmissie van het WHO is er op bezoek gegaan en heeft gevraagd: 'Komt dat bij jullie vandaan?' Het antwoord van de directeur: 'Nee hoor.' Dat was het wel zo'n beetje.'' Van Nimwegen noemt het 'wel erg toevallig' dat Sars-CoV-2 is uitgebro ken in de stad die zo'n beetje het wereldwijde epicentrum is van stu die naar precies dit soort virussen. ,,Dit is op zichzelf al genoeg reden voor een grondig onafhankelijk on derzoek. Er zijn op dit moment geen relevante feiten op basis waarvan men het labscenario kan uitsluiten'', zegt de professor, die laat weten er zelf 'naar te neigen een natuurlijk scenario nog steeds wel het waar schijnlijkst te vinden'. 'Heel veel toevalligheden' Viroloog Peter Rottier (Universiteit Utrecht), die het Wuhan Institute of Virology tientallen keren bezocht en in Wuhan gasthoogleraar was, sluit zich daarbij aan. ,,Heel veel toevallig heden wijzen in de richting van het instituut. Iedere viroloog weet dat je nooit kunt uitsluiten dat in een lab iets misgaat; misschien heeft een on derzoeker het virus onbewust mee naar buiten genomen. De enige men sen die dat weten, werken in Wuhan. Ik ken ze als heel goede wetenschap pers, maar ze zijn misschien ook slachtoffer van het Chinese regime. China is het aan de wereld verplicht openheid van zaken te geven Immense gevolgen Tegelijkertijd: als ontdekt wordt dat het coronavirus uit een lab kwam, zijn de gevolgen enorm. Zeker ook voor virologen. ,,Het zou natuurlijk tot veel strengere controle en regel geving leiden'', zegt Van Nimwegen. ,,De meeste mensen waren zich er niet van bewust dat onderzoekers regelmatig grotten afspeuren naar vleermuizen die geïnfecteerd zijn met voor de mens mogelijk gevaar lijke virussen, en die dan meenemen naar hun laboratorium in de grote stad om daar verder onderzoek aan te doen. Weegt het voordeel van dat soort onderzoek wel op tegen het ri sico? Het is begrijpelijk dat sommige wetenschappers niet erg blij zijn met dat soort vragen.'' Viroloog Rottier durft zich niet voor te stellen wat de consequenties zouden zijn als het virus ontsnapt blijkt uit het lab. ,,Dat zou voor China repercussies geven met immense ge volgen. Maar toch. De hele wereld economie gaat gebukt onder dit virus, er zijn miljoenen doden. China is het aan de wereld verplicht open heid van zaken te geven.'' Dat geldt ook voor de VS, vindt Koopmans. ,,Als de Amerikaanse in lichtingendiensten informatie heb ben dat drie medewerkers van Wu han Institute of Virologie in novem ber ziek waren, kom daar dan mee op de proppen. Deel het met de Wereld gezondheidsorganisatie in plaats van met kranten. Nu blijft de discussie in de eerste plaats politiek. Ondertus sen verliezen we kostbare tijd die we beter kunnen besteden aan de zoek tocht naar de dieren die het virus hebben overgebracht. Voor je het weet verschuiven die naar een andere markt in Azië, en begint de ellende straks weer opnieuw.'' dinsdag 15 juni 2021 GO - Erik van Nimwegen, hoogleraar aan het Biozentrum in Basel Onderzoekers in een lab van het Insti tute of Virology in Wuhan. foto epa Peter Rottier, viroloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5