A 'Ze is een soort engel zonder vleugels' 7 m GONNY DE VOS GOEDE VRIENDIN te' I fMQf-i.J De Gouwe van Schouwen Ze heeft een voelsprietje. Zo eentje waarmee ze pijlsnel aanvoelt dat iemand niet lekker in zijn vel zit of hulp nodig heeft. En dan voelt Gonny de Vos zich geroepen. Ze kookt, doet boodschappen of komt langs voor een praatje. „Prachtig als je dat kunt doen voor iemand." Hoewel ze goede vriendinnen zijn, al twintig tot dertig jaar, lukt het Marian Mol niet zomaar om een afspraak te maken met Gonny om koffie te drinken. ,,Want dan gaat ze eerst langs bij twee ande ren en kookt ze nog voor weer ie mand anders", zegt Marian met een lach. Als kind deed ze graag de afwas bij een vriendin, memoreert Gonny. Maar het is niet zo dat dat zorgzame voorbestemd was. Met zestien lentes toog wel ze naar Rotterdam voor haar zorgoplei- ding. ,,Je moest wit. En ik wilde dat niet op Schouwen doen. Want als ik daar in opleiding zou gaan, moest ik mijn leeftijdsgenoten gaan wassen. Dat zag ik niet zit ten." Na jaren in het Dijkzigt-zieken- huis volgde een verhuizing naar Amstelveen, waar ze in een ver pleeghuis werkte. Met plezier, maar ondertussen ging haar fy siek achteruit. ,,Vanaf mijn 25ste kreeg ik rugklachten. Toen had je nog geen patiëntenliften. Ik denk dat die pijn daarmee te maken had." Eenmaal getrouwd keerde ze met haar man terug in Noord- gouwe, wetende dat werken er niet meer in zat. ,,Want wie wilde mij met zo'n rug nog hebben? Ik was veel ziek, bedlegerig. Wist wat een rolstoel was en hoe het Marian Mol is een goede vriendin van Gonny de Vos en droeg haar voor als Gouwe van Schouwen. mx. „Ik kan echt al tijd op haar reke nen. Het maakt niet uit voor wat en wanneer, als ik hulp nodig heb staat ze voor me klaar. Een luis terend oor, koken als ik daar zelf geen tijd voor heb of ziek ben, helpen in de huishouding, dingen maken die kapot zijn... Alles doet ze vol overgave." ,,Het mooie is dat ze er zelf ook was om op krukken te lopen." Ze voelde zich niet meer zo nuttig, vertelt ze. Een gevoel waar ze zich totaal niet prettig bij voelde. Dus toen ze een beetje op krabbelde had ze de vraag bij Ma rian - die ze inmiddels had leren kennen via haar schoonzus - snel neergelegd: mag ik wat komen doen? ,,Ik ging de kasten oprui men toen zij verhuisden naar een oude boerderij. Dat gaf mij veel voldoening en Marian was gehol pen." Op meer plaatsen in de buurt blij van wordt en het haar energie geeft. Ze staat ook klaar voor iedereen die het even moeilijk heeft, eenzaam is of gewoon blij wordt van een klein beetje aandacht. Na een bezoek van Gonny kan iedereen er weer even tegen. Ze is een soort engel zonder vleugels en verdient het om een keer in het zonnetje te worden gezet, al is het alleen maar om te laten zien dat kleine dingen van heel grote waarde kunnen zijn." Soms gingen we een rondje rijden of een boodschap doen steekt Gonny graag een helpende hand toe. Daar heeft ze maar een klein signaal voor nodig. En gaat ze even langs bij iemand die niet lekker in zijn vel zit. Ze vertelt: ,,Ik ging altijd naar een vrouw op Brouwershaven die de maandag zo'n moeilijke dag vond. Ze woonde alleen, haar kinderen wa ren het huis uit. Ze keek er 's zon dags al naar uit dat ik zou komen. En terwijl zij praatte deed ik wat handwerk, was helemaal geluk kig. Soms gingen we een rondje rijden of een boodschap doen. Ze had dan een prachtige ochtend. Maar ik ook!" Die waardering vindt ze be langrijk. Bij Marian mag ze gere geld wat uit de groentetuin mee nemen, van een zieke buurvrouw kreeg ze een lekker brood toen zij haar zelfgemaakte aspergesoep had gebracht. ,,Zo gaat dat, en zo hoort het te gaan in het leven." Met haar rug gaat het inmiddels beter, ze voelde zich nimmer zo goed als nu. ,,Ik denk dat de coro- natijd daar heel goed voor is ge weest. En daardoor kan ik meer bezoekjes maken aan mensen die ook ziek zijn of even aandacht no dig hebben. Dan kom ik even buurten." dinsdag 15 juni 2021 SD a een ï$&r:ji:ï?tyjaÊw m :"V.. V In de wekelijkse rubriek, De Gouwe van Schouwen, vertelt ie mand wie een beetje extra aan dacht verdient en waarom. In deze aflevering: Gonny de Vos (65) uit Noordgouwe. Michiel Bouwman Schuddebeurs - Gonny de Vos Gonny de Vos is al tevreden met een krop sla als ze gewerkt heeft bij haar vriendin Marian Mol uit Schuddebeurs. fotos ma RIEKE MANDEMAKER Kent u ook iemand die wat extra aandacht verdient? Mail naar schouwen- duiveland@pzc.nl, onder vermel ding van 'Gouwe van Schouwen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58