Kademuur: Wie is doof voor wat? Zeeuwse Gronden zet voet op bodem Schouwen-Duiveland Sluis schakelt volgende rechter in voor afslag 6 Oude Haven Zierikzee Marcel Modde Zierikzee Geluk is 'zeer teleurgesteld' over het uiteindelijke voorstel. En dat is niet de eerste keer. In december opende hij ook al het vuur op het renovatieplan van het college. Om de gemoederen bij omwonenden tot bedaren te brengen, besloot de raad tot de gevraagde second opi nion. Daartoe werd de Technische Universiteit aan het werk gezet. Die kwam tot meer dan twintig aanbe velingen voor de uitvoering van de renovatie. Drie aanbevelingen In het raadsvoorstel voor de com missie komende donderdag zijn slechts drie aanbevelingen geheel of gedeeltelijk overgenomen, con stateert Geluk. ,,Alle andere aanbe velingen van de TU worden terzijde geschoven of niet gemeld." Terwijl vooraf was bepaald dat de second opinion leidend zou zijn, mits die rapportage binnen de 4,7 miljoen euro blijft die de gemeente voor de renovatie van de kademuren heeft gereserveerd. Aan die voorwaarde wordt volgens Geluk voldaan. Het college is naar zijn idee doof voor alternatieven en aanpassingen die de TU aandraagt. „Risicoanalyses en onderzoeken die feitelijk al ge maakt hadden moeten worden, worden nu opgevoerd als extra kos ten." Behoud van bomen Alles draait om het (al dan niet) be houd van de bomen en slaan van nieuwe fundatiepalen voor de ka des. Niet nodig, verzekeren ervaren technisch ingenieurs uit de bewo nerswerkgroep over dat laatste punt. Opnieuw opmetselen van de muren volstaat volgens hen. Die aanpak vermindert bovendien de kans op scheurvorming aan de mo numentale panden rondom de ha ven. Drainage Geluk haalt ook het risico aan dat kleeft aan een noodzakelijke drai nage om de kade met nieuwe palen overeind te houden. ,,Juist de drai nage is een grote zorg van de TU. De waterstand in de kade wordt hier door aanmerkelijk verlaagd. Onbe kend is, en dat wordt ook niet door gerekend, wat de effecten op belen dende gebouwen en op de bomen zijn." Volgens de werkgroep bestaat er ook geen twijfel meer of de 35 bo men rond de Oude Haven behou den kunnen blijven, maar is het vooral een kwestie van hoe. Inge huurd boomspecialist Huib Sneep concludeert op basis van zijn on derzoek dat 31 lindes gezond zijn en met 'groeiplaatsverbetering' naar verwachting nog tientallen jaren mee kunnen. Esme Soesman Zierikzee Als je het hebt over psychi atrische ziekten kun je denken aan mensen met bijvoorbeeld schizofre nie, psychotische proble men, angst- of stem mingsstoornissen, border line of depressiviteit. Zeeuwse Gronden is in 2005 in Zeeuws-Vlaan- deren opgericht en de laatste paar jaar flink ge groeid op de Bevelanden en Wal cheren. En nu dus, na 16 jaar, ook 'aangekomen' op Schouwen-Dui- veland. In eerste instantie met een kantoor aan de Meelstraat, dat 5 middagen in de week geopend is. ,,Er is hier al heel lang veel vraag naar ons. Zo laten we zien dat we er zijn en kunnen mensen binnen lopen als ze meer informatie wil len over het aanbod van Zeeuwse balans Gronden", zegt leidingge vende Maura Meerbeek. Ze vindt het belangrijk laagdrempelig en zicht baar te zijn, al is het al leen maar om af te reke nen met het vooroordeel dat veel mensen over psychiatrische ziekten hebben. ,,Het lijntje is dun. Jij en ik kunnen ook aan de andere kant terechtkomen als de weegschaal uit raakt." De organisatie bege leidt 600 cliënten. Daarvan wonen er 150 op een woonloca tie, de rest woont zelf standig. Zeeuwse Gronden, ooit mede- opgericht door ou ders, werkt nauw samen met het netwerk aan familie om de cliënten heen. Be halve beschermd wo nen biedt de organisatie allerlei vormen van dag besteding en therapie en zijn er vier maatschap- Johan Koster- pelijke restaurants in bedrijf. Dat laatste zou ook leuk zijn in Zierikzee, denkt bestuurder Jan van Blarikom. Maar een nóg grotere wens op dit moment is het vesti gen van een woonloca tie op Schouwen-Dui- veland. ,,Een drugsvrije plek waar mensen met een psychiatrische ziekte veilig kunnen wonen." Gedacht wordt aan een apparte ment of 12 in combina tie met een gemeenschappelijke huiskamer. ,,Bijna iedere Zeeuwse gemeente heeft wel zo'n be schermde woonvorm, maar Schouwen-Duiveland niet." Mooie eerste stap Voorzitter Johan Kostermans van de cliëntenraad van Zeeuwse Gronden vindt de opening van het kantoor een mooie eerste stap. Hij woont in Sluiskil en werkt bij wijze van dagbesteding op de houtwerkplaats in Ter- neuzen. Maar eerder woonde hij twee jaar in Zierikzee en reisde zich suf richting locaties in Goes en Terneuzen. ,,Ik denk dat het fijn is voor cliënten dat ze in hun eigen buurt terecht kunnen." Guido van der Heijden Breskens Sluis en de Holding Zeeuwse Vis- veilingen (HZV) zijn al enige tijd in conflict over de garnalenafslag in Breskens. De HZV, waarin Vlissin- gen een meerderheidsaandeel van 65 procent heeft, besloot in maart dat de garnalen voortaan naar Vlis- singen gaan. Maar Sluis wil het enige tastbare stukje visserij in Breskens koste wat kost behouden. Afgelopen donderdag stonden beide partijen al tegenover elkaar in de Amsterdamse rechtbank. Daar stelde Sluis dat het besluit om de garnalenafslag en daarmee de zeef naar Vlissingen te verhuizen op verkeerde gronden is genomen. Omdat de uitspraak van deze rech ter nog zes weken op zich kan laten wachten, vraagt Sluis nu in Breda in een kort geding om schorsing. Zo lang de Amsterdamse rechter nog niet heeft gevonnist, zolang blijft de zeef waar hij is, is de insteek. Vlissingse kades In juli begint het garnalenseizoen en er is de HZV veel aan gelegen dan al met het verwerken van gar- nalen in Vlissingen te kunnen be ginnen. ,,Haastige spoed is zelden goed", betoogt de Sluise wethouder Vlissingse kades zijn op den duur interessanter voor de offshore Marianne Poissonnier. „Tijdsdruk moet niet leidend in de zaak zijn. Het moet zorgvuldig gebeuren", betoogt ze. Poissonnier heeft zo haar bedenkingen of de Zeeuwse visserij wel gebaat is bij een bunde ling in Vlissingen. ,,Ik betwijfel ten zeerste of de Vlissingse kades op den duur niet interessanter zijn voor de offshore." Poissonnier denkt dat de gronden in Vlissingen te veel geld waard zijn. Snelle verhuizing Foort Lokerse, directeur Holding Zeeuwse Visveilingen, wil over de zaak niet veel kwijt nu deze onder de rechter is. Het gerucht dat de garnalenzeef al een dezer dagen naar Vlissingen verhuist, ontkracht hij. ,,Ik heb dat ook gehoord maar dat is niet waar. Op zijn vroegst eind van deze maand." Lokerse ver zekert dat, wat hem betreft de vis- afslag in Vlissingen zal blijven. ,,De intentie, ook van de gemeente Vlis- singen, is de afslag in Vlissingen te behouden. Ook als er in de toe- komst sprake zal zijn van een sa menwerking met een andere afslag, dan nog zal die fysiek in Vlissingen Garnalenafslag blijft ook in de toekomst in Vlissingen, maar ik geef geen garanties blijven." Garanties wil Lokerse ech ter niet geven. ,,Ik kan niet in de toekomst kijken, je weet het nooit. Als je ziet dat de Europese Com missie nu alweer denkt aan het in perken van de bodemvisserij dan durf ik niks meer te voorspellen." dinsdag 15 juni 2021 SD Het uur U nadert. Wordt het een Oude Haven mét behoud van de huidige 35 bomen of moeten de lindes toch het veld ruimen voor de restauratie van de kademu ren? Die renovatie kan minder ingrijpend dan de gemeente van plan is, houdt een bewoners werkgroep overeind na raadple ging van de TU Delft. Maar bur gemeester en wethouders willen van geen alternatieven horen, concludeert onafhankelijk werk groepvoorzitter Jan Geluk. ,,Daar waar de bewoners zich op voorhand bij alle aanbevelingen van de TU hadden neergelegd, doet het college dit niet." Als ze bij Zeeuwse Gronden iets belangrijk vinden dan is het wel om midden in de samenle ving te staan. Maandag werd een ontvangstruimte in hartje Zierikzee geopend. Het plan is om op termijn een woonlocatie voor mensen met psychiatri sche ziekten op Schouwen-Dui- veland te realiseren. Maura Meerbeek, leidinggevende Zeeuwse Gronden. FOTO'S KATJA VAN NOORT Astrid de Visser, GGZ-agoog bij Zeeuwse Gronden mans, voorzitter van de cliënten raad van Zeeuwse Gronden Raakt Breskens haar garnalen- zeef kwijt, dan hebben de garna- lenvissers er niks meer te zoe ken. Daarom probeert de ge meente Sluis de zeef voor de vismijn in het dorp te behouden. Vanmorgen doet Sluis voor de voorzieningenrechter in Breda opnieuw een poging. -Marianne Poissonnier, wethouder -Foort Lokerse, Zeeuwse Visveilingen "■'■Uiimii Wethouder Paula Schot en bestuurder Jan van Blarikom van Zeeuwse Gronden openen het kan toor aan de Meelstraat in Zierikzee. foto esme soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57