II Speel het Tour de France Wielerspel en win een Krush racefiets! 8 EK VOETBAL Het EK voetbal moest doorgaan, óók Denemarken - Finland, dezelfde avond nog. Toen Christian Eriksen een hartstilstand kreeg, zei niemand 'stop'. Zoals dat eigenlijk nooit gebeurt in de sportwereld. Nog geen twee uur nadat Christian Eriksen zaterdagavond was getroffen door een hartstilstand, kwam Finland op een 1-0 voorsprong in het EK-duel met Denemarken. Het onderstreepte een oud adagium: The show must go on. Toen de 29-jarige Deense internatio nal op het veld gereanimeerd moest worden en vervolgens naar het zie kenhuis werd gebracht, was er nie mand die op de stopknop drukte. Zoals dat eigenlijk nooit gebeurt. Terwijl wielrenner Fabio Jakobsen na zijn horrorcrash in de Ronde van Po len nog voor zijn leven vocht, werd een dag later gewoon de volgende etappe verreden. Een dag voordat de Braziliaan Ayrton Senna in 1994 in de GP van San Marino verongelukte, overleed Roland Ratzenberger op het zelfde circuit. De Oostenrijkse coureur crashte in de kwalificaties. Als het For mule 1-weekend als gevolg daarvan was afgeblazen, zou Senna misschien nog wel hebben geleefd. Ook na de Had ik wel de goede keuze gemaakt of was het harteloos om door te gaan toen Michael in het ziekenhuis lag? zware crash van Romain Grosjean in de Grand Prix van Bahrein in 2020 gaat de race gewoon door. ,,Ik verdenk organisaties ervan dat ze na een heftige gebeurtenis meteen denken aan hoe ze het zo snel moge lijk kunnen gladstrijken", zegt psychi ater Bram Bakker. ,,Het grote geld re geert, het is een maakbare samenle ving. Het gaat niet meer over beleving, maar om het commerciële product." Dat Denemarken zo kort na de schokkende gebeurtenis met Eriksen verder moest spelen, is daar volgens Bakker weer een voorbeeld van. Hij stelt dat de betrokkenen op zo'n mo ment zelf niet in staat zijn een gede gen beslissing te nemen. ,,Ik vind dat het gevoel van de sporters maatgevend moet zijn en blijven. Eriksen schijnt zelf aangegeven te hebben dat er wat hem betreft gespeeld kon worden, maar er gebeurt in de hoofden van zijn medespelers veel. Dat de aanvoerder vervangen werd omdat hij het men taal niet meer trok, zegt genoeg." Hartstilstand Michiel Elijzen kan het weten. Hij was er als ploegleider bij Veranda's Wil- lems-Crelan toen in april 2018 wiel renner Michael Goolaerts tijdens Parijs-Roubaix een hartstilstand kreeg en daar uiteindelijk aan overleed. ,,Ik dacht er meteen weer aan toen ik zag wat er met Eriksen gebeurde", zegt Elijzen. ,,Het is ook zo heftig omdat het om gezonde sporters gaat, mensen in de kracht van hun leven, van wie je niet verwacht dat dit kan gebeuren." Ook Elijzen ging in 2018 door. ,,Ik heb overwogen om bij Michael te blij ven. Maar op een gegeven moment kwamen er doktoren bij en dacht ik: hij is in goede handen. Aan de ene kant weet je dat het niet goed gaat met hem, aan de andere kant hadden we nog een renner die Parijs-Roubaix kon winnen. Dat was een worsteling." Daar heeft hij het achteraf ook lastig mee gehad. ,,Had ik wel de goede keuze gemaakt of was het harteloos geweest om door te gaan? Daar heb ik me slecht over gevoeld. Ik denk dat het beroepsdeformatie is, dat je toch door schakelt. Je bent daar om een wed strijd te winnen, je weet dat er tegen slagen kunnen komen en bent ge traind om daarmee om te gaan. Daarom is het aan de organisatie om iedereen in bescherming te nemen." Vaak is daar simpelweg geen ruimte voor, constateert Bakker. ,,Het schema staat het niet toe. In no time denken ze alleen nog maar: hoe krijgen we dit duel nog uitgespeeld? Dat is echt niet in het belang van de spelers." Speel gratis mee op pzc.nl/wielerspel dinsdag 15 juni 2021 Nooit drukt iemand op stop Marijn Abbenhuijs Rotterdam -Michiel Elijzen, ploegleider Veranda's Willems-Crelan Verslagenheid bij de Deense spelers An dreas Christensen en Andreas Skov Olsen na het ineenzakken van Christian Eriksen. Ploeggenoten van de in Parijs-Roubaix van 2018 omgekomen Michael Goolaerts herdenken hem voor afgaand aan de Bra bantse Pijl, drie dagen later. F1-coureur Romain Grosjean ont snapt aan een vuur zee, op 29 november 2020. De Fransman moet naar het zieken huis, de GP van Bah rein gaat door. FOTOS AFP, COR VOS, LAT IMAGES Ben jij de ultieme Tour de France-specialist? In het Wielerspel stel je een team van 20 renners samen. Deze 20 renners scoren elke etappe punten met hun uitslag én positie in de klassementen van de gele trui, groene trui, bergtrui en de jongerentrui. Laat zien watje waard bent en maak kans op een Krush Aero racefiets t.w.v. 1.999 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52