II 4 CORONA OORSPRONG Het verhaal dat het coronavirus afkomstig is uit een lab in Wuhan, is lang afgedaan als complottheorie. Maar nu eisen ook de Amerikaanse president Biden, de EU en wetenschappers dat de labtheorie serieus onderzocht wordt. Wat is er veranderd? overspringen Pfizer effectiever tegen Indiavariant Versoepelingen in Indiase regio's NEW DELHI Meerdere Indiase regio's hebben gisteren coro namaatregelen versoepeld nu het aantal besmettingen is af genomen tot het laagste ni veau in ruim twee maanden. Als het aantal besmettingen weer stijgt, wil India de beper kingen weer invoeren. De tweede besmettingsgolf ont stond er in april en piekte in mei met ruim 400.000 beves tigde gevallen per dag. De au toriteiten meldden gisteren iets meer dan 70.000 nieuwe gevallen, het laagste aantal sinds 31 maart. De druk om te versoepelen is groot, omdat miljoenen Indiërs afhankelijk zijn van daglonen. 90 procent voor nieuw vaccin overgesprongen. En het 'toeval' dat het virologie-instituut van Wuhan zich op coronavirussen richt? Dat is logisch, want die komen in Zuidoost- Azië het meeste voor. Ja, de toenmalige Amerikaanse pre sident Trump bleef ondertussen be weren dat China het virus moedwil lig de wereld in had geholpen. Maar dat was politiek, een drukmiddel op de Chinese president Xi Jinping. Wie die theorie serieus nam, werd in de hoek geplaatst van viruswappies en Capitoolbestormers. Berichten met de strekking dat het coronavirus in een laboratorium is gecreëerd, wer den door Facebook verwijderd. In maart zei Robert Redfield, directeur van het Centers for Disease Control (het Amerikaanse RIVM) onder Trump, dat een ontsnapping uit het lab volgens hem het meest aanneme lijke scenario is. Dat leverde hem hoon en zelfs doodsbedreigingen van wetenschappers op, vertelde hij aan tijdschrift Vanity Fair. Oorsprong Sinds een aantal weken duikt de lab theorie echter weer overal op. Niet in de krochten van het internet, maar bij autoriteiten en in gerespecteerde media. Volgens informatie van Ame rikaanse inlichtingendiensten zijn drie medewerkers van het viruson derzoeksinstituut van Wuhan in november 2019, vlak voor de officiële uitbraak, met corona-achtige klach ten in het ziekenhuis beland, zo be richtte onder andere The Wall Street Journal. De Amerikaanse president Joe Biden heeft zijn inlichtingen diensten, die elkaar tegenspreken, opgedragen hun inspanningen te verdubbelen om de oorsprong van het coronavirus te achterhalen. Bin nen negentig dagen moeten zij met Lekken zijn uitermate zeldzaam, virussen die niet oordelen complottheorieën die sug gereren dat Covid-19 geen natuur lijke oorsprong heeft ten zeerste', schreven 27 wetenschappers op 19 februari vorig jaar in het gerenom meerde medisch vakblad The Lancet. 'Samenzweringstheorieën creëren alleen maar angst, geruchten en vooroordelen die onze wereldwijde samenwerking om het virus te bestrijden in gevaar brengen.' Het coronavirus dat inmiddels ze ker 3,8 miljoen doden op zijn conto heeft, is volgens de meeste virologen op mensen overgesprongen vanuit het dierenrijk. Waarschijnlijk is het afkomstig van vleermuizen, die veel coronavirussen met zich meedragen. Wellicht is het via een 'tussengast- heer', zoals een schubdier op de markt, bij mensen beland. Bewijs is er niet, maar ook na de onderzoeksmissie naar Wuhan van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) werd begin dit jaar bevestigd dat een natuurlijke oorsprong van de pandemie verreweg het meest aan nemelijk is. De coronavirussen Sars en Mers zijn namelijk ook van vleer muizen via andere dieren op mensen - as het niet té toe vallig dat het nieuwe, zeer be smettelijke, dode lijke coronavirus Sars-CoV-2 uitge rekend opdook in Wuhan, de stad die een van de meest gerenommeerde instituten ter wereld huisvest dat onderzoek doet naar coronavirussen? Op sociale media gonsde het begin vorig jaar al snel van de geruchten. Het virus zou uit het laboratorium zijn gelekt. In opdracht van het Chinese leger zou daar in het geheim gesleuteld zijn aan een biologisch wapen. Of een labmedewerker had een fout gemaakt, was geïnfecteerd geraakt en had per ongeluk andere mensen in de Chinese miljoenenstad besmet. Die verhalen werden snel de kop in gedrukt. Niet alleen door de Chinese autoriteiten. Al voordat in Nederland de eerste coronabesmetting was vast gesteld, hadden wetenschappers het labscenario taboe verklaard. 'Wij ver- dinsdag 15 juni 2021 LONDEN Het coronavaccin van Pfizer/BioNTech blijkt in 79 procent van de gevallen effectief tegen de in India ontdekte Delta-virusvariant. AstraZeneca slaat aan bij 60 procent. De vaccins werken tegen Delta minder dan tegen de Alfa-variant die in Enge land werd ontdekt, meldt het Britse medische vaktijdschrift The Lancet op basis van voor lopige onderzoeksgegevens. Bij Alfa gaat het om 92 en 73 procent. Het Delta-corona virus verdubbelt ook het risico om in het ziekenhuis opgenomen te worden, aldus Schots onderzoek. GAITHERSBURG Het corona- vaccin dat het bedrijf Nova- vax ontwikkelt, biedt volgens de makers 90 procent be scherming tegen het corona virus, en zou voor 100 pro cent voorkomen dat mensen ernstig ziek worden van het virus. Dat komt overeen met de voorlopige uitkomsten die het Amerikaanse bedrijf eer der naar buiten bracht. Het vaccin NVX-CoV2373 is ge test op bijna 30.000 mensen in de Verenigde Staten en Mexico. De Europese Unie is met Novavax in gesprek over het kopen van vaccindoses. De Europese toezichthouder EMA kijkt alvast mee met de proeven van het middel, zodat de organisatie sneller kan be slissen of het vaccin werkt en of het veilig is. Of ontsnapte het coronavirus toch uit een lab in Wuhan? Annemieke van Dongen - Marion Koopmans, viroloog M Bewakers bij het Wuhan Insti tute of Viro logy tijdens het bezoek van verte- genwoordi- gers van de WHO. FOTO REUTERS Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4