Energiek elftal moet nog leren winnen in Belgische spaarstand 3 typetjes veroorzaakt wel golf van vrolijkheid Voorspelling van de dag opnieuw een afspiegeling is van de maatschappij in al haar facetten. Er zitten provinciale jongens tussen en typische bravouremannetjes. Ideale schoonzonen, schoffies en buitenbeentjes. Jongens uit wel gestelde gezinnen, zoals Weghorst en De Ligt, maar ook met juist een heel kwetsbare achtergrond. De jeugd kan zich identificeren met Memphis Depay, extravagant en stoer als hij lijkt, maar net zo goed met een meer ingetogen type als De Vrij. Dun lijntje Met Frank de Boer heeft Oranje vermoedelijk de meest aanraak- bare bondscoach ooit, al zal het lijntje bij hem vermoedelijk altijd dun blijven. Waar zijn voorganger Ronald Koeman zelden discussie opriep, mede dankzij zijn natuur lijke charisma, voelen analytici en fans zich bij De Boer vaak volledig vrij om de bondscoach de maat te nemen. Maar juist ook daarom hielp de zege in de openingswed strijd enorm mee. Het zo veelbe sproken 3-5-2-systeem pakte heel behoorlijk uit, De Boer heeft voor lopig zijn gelijk gehaald. En mede W Er is nog genoeg te knutselen, maar in zijn ongebreidelde enthousiasme stemt de ploeg vrolijk en opgewekt dankzij het lied Frank de Boer van Frank Lammers zou deze bonds coach zomaar uit kunnen groeien tot een antiheld. En dan was er zondagavond ook nog Daley Blind, openhartig en kwetsbaar voor de camera's van de NOS. De hartstilstand van zijn vriend Christian Eriksen had hem diep geraakt. Blind was in tranen van het veld gelopen bij zijn wissel en na afloop verwoordde de verde diger voortreffelijk wat er allemaal door hem heen was gegaan. Zelfs de grootste cynicus zal het er warm van hebben gekregen. Dromen Het zal de komende dagen alle maal bijdragen aan het gevoel dat de KNVB optuigde met zijn cam pagne rond 'We The Wave'. Een tamelijk blitse term, maar ge bouwd op het idee dat dit Neder lands elftal een nieuwe golf van dromen vertegenwoordigt. Een nederlaag tegen Oekraïne had dat marketingconcept meedo genloos in de prullenbak kunnen kieperen, maar voorlopig werkt het: Oranje spoelt zowaar wat vro lijkheid uit over Nederland. ANALYSE Het was een nogal onge woon beeld, zondag avond in de 75ste mi nuut. Frenkie de Jong ging op het gras zitten en rekte zijn kui ten. Het was duidelijk: de regis seur van Oranje, gekend om zijn ijzeren gestel en loopver mogen, had kramp. Een dag later ben je dan be nieuwd. Wat deed hij eigenlijk allemaal in de wedstrijd? En dan schrik je dus. Alleen de Belg Toby Alderweireld had op dit EK tot nu toe meer balcontac ten dan De Jong. En slechts vijf middenvelders duelleerden va ker en deze spelers kwamen in de top van het balbezitklasse- ment dan weer niet voor. Waar De Jong dit seizoen bij FC Bar celona gemiddeld 88 balcontac ten per 90 minuten liet noteren, en in die tijd gemiddeld 8,3 du els uitvocht, daar vielen die aantallen nu met 113 en 13 bij Oranje flink hoger uit. Is dat erg? Op zich niet. Maar: Nederland stond na een uur met 2-0 voor, Oekraïne lag aan geslagen in de touwen. Eerder zagen we hoe EK-favorieten als België en Italië bij zo'n marge reageren. Die zetten dan als de wiedeweerga de schakelaar in de spaarstand. Op cruisecontrol voltooiden zij hun eerste potjes. Tegen respectievelijk Rusland en Turkije werd geen druppel benzine onnodig verspeeld in deze fase van het toernooi. Oranje, jonger en minder er- varen, is zover nog niet. En vooral Frenkie de Jong moest het bezuren. Die werd nu sim pelweg overbelast. Hij en Mar ten de Roon moesten voor de rust al regelmatig grote afstan den belopen. Dan ging Oranje pressen, maar kwam Oekraïne onder die druk uit. De backs Dumfries en Van Aanholt ston den vaak al ver naar voren, de spitsen Depay en Weghorst kregen de passlijnen in de Oe kraïense opbouw niet afgedekt. Dat moet beter. Net als het ver dedigend denken van het hele team bij balbezit. De EK-start bracht ook ge noeg positieve punten. Zo bleek de vrees ongegrond dat Oranje in een 3-5-2-systeem niet bij het doel zou komen. De feiten: 34 balcontacten in het vijandelijke strafschopgebied. Alleen Dene marken (39 tegen de Finnen) had er dit EK meer. Karakter Energiek en aantrekkelijk. Ook druistig en nog onvolgroeid. Oranje was het allemaal in het eerste duel van dit EK en dat za gen ook twee analytici die Ne derland - Oekraïne becommen tarieerden voor het Britse ITV. De ene was voormalig Oranje-international Nigel de Jong, de andere Roy Keane. ,,Oranje verdient complimen ten, omdat ze na de 2-2 niet op gaven en karakter toonden'', zei de Ier. ,,Maar of Nederland of Oekraïne met zo'n verdedi gende organisatie ver gaat ko men? Vergeet het maar! Ze zul len later in het toernooi worden afgestraft door de topploegen.'' Frank de Boer weet dat na tuurlijk ook. En omdat de 3-2 nog knap viel, kunnen spelers en staf in relatieve rust aan ver betering werken. In feite zijn Oostenrijk (donderdag) en Noord-Macedonië (maandag) nu twee oefenduels in aanloop naar het grotere werk na de eer ste ronde. Danny Makkelie De Ligt traint weer mee dinsdag 15 juni 2021 GO De EK-start tegen Oekraïne toonde duidelijk aan wat dit Oranje allemaal is: energiek en aantrekkelijk, maar ook druistig en nog onvolgroeid. Waarin zitten de winst en de waarschuwing voor het ver dere toernooiverloop? Maarten Wijffels Zeist A Frenkie de Jong werd in de wed strijd tegen Oekraïne overbelast. FOTO AFP Nooit verloren de Duitsers hun eerste wed strijd op een EK. De Fransen deden dat slechts één keer, maar dat is heel lang gele den, in 1960. De topper in groep F wordt vanavond dan ook een gelijkspelletje. Morgenmiddag leidt Danny Makkelie al zijn tweede duel op dit EK: Finland - Rusland. Vrijdag floot hij Turkije - Ita lië, de openingswedstrijd. Oranje begon gisteren de voorbereiding op de tweede groepswedstrijd, tegen Oos tenrijk (donderdag, 21.00 uur). Matthijs de Ligt deed ook weer mee. De centrale verde diger is vrijwel hersteld van zijn liesblessure.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47