2 Nederlands elftal is nog geen perfect topteam, maar bonte mix van karakters en Onder Frank de Boer groeide stilaan het chagrijn over Oranje, maar zo snel kan het gaan: na één duel kantelde het sentiment in het land. Wat meehelpt, is de knuffelfactor van dit Nederlands elftal. EK VOETBAL Let vandaag op: Bruno Fernandes S Tweede helft MOSSOU Nathan Aké en Stefan de Vrij spe len graag piano om de zinnen te verzetten. Denzel Dumfries is zo'n aanstekelijke jongen, in zijn spel en in het echte leven, dat het haast onmogelijk is geen zwak voor hem te hebben. Frenkie de Jong is altijd Frenkie de Jong, een voetballer als je olijke buurjongen. Ook best romantisch en inspire rend: Dumfries en spits Wout Weghorst speelden op hun acht tiende nog bij de amateurs van respectievelijk Barendrecht en NEO uit Borne. Zondagavond maakten ze hun eerste EK-goal in het Nederlands elftal, ter voltooi ing van een jongensdroom uit het boekje. Ieder op hun eigen manier hebben ze iets van een antiheld, allebei geven ze met hun atypische karakter kleur aan dit Oranje. Met het sentiment rondom voetballers en voetbalteams moet je altijd voorzichtig zijn. Het kan draaien in een zucht. Eén keer ver liezen, en helden zijn opeens weer prutsers geworden. Eén keer een eerlijke mening geven over Zwarte Piet, en Georginio Wijnaldum veranderde van een van de meest geliefde jongens van Nederland in een mikpunt voor schreeuwers op sociale media. Onmiskenbaar Maar toch: onmiskenbaar heeft dit Nederlands elftal de potentie om snel harten te veroveren. De 3-2 overwinning op Oekraïne toonde dat zondag feilloos aan, niet alleen dankzij het resultaat. Dit Oranje is duidelijk nog geen perfecte topploeg, er valt nog ge- noeg te knutselen, maar in zijn ongebreidelde enthousiasme stemt het elftal vrolijk en opge wekt. De buitenlandse pers her kende dat ook. Het Nederlands elftal beweegt zich in Zeist zichtbaar als een vriendenteam. Zonder de grote leider Virgil van Dijk, maar met een heel natuurlijke hiërarchie. Dit team van bonte typetjes heeft bovendien alles nog te winnen. De ambitie straalt ervan af, want de meesten spelen hun eerste grote eindtoernooi. Ook in iets breder opzicht kan dat erg van pas komen. Zelden was Nederland zo collectief geprik keld, geërgerd en ontvlambaar als in het afgelopen coronajaar. Steeds scherper groeide de kloof tussen mensen onderling, tussen denkrichtingen. Steeds vaker ontspoorde op sociale media het debat, soms óók over zoiets be trekkelijk onbelangrijks als voet bal. Dat Oranje nu even de zinnen verzet, kan ook in dat meer maat schappelijke perspectief een pret tige meevaller zijn. De EK-koorts kwam ongewoon traag op gang, maar het gevoel van een voetbal- zomer begint stilaan te groeien. Overal in het land worden plan nen gemaakt voor de komende weken. Barbecues worden aange stoken, vlaggetjes van zolder ge haald. Dit team versterkt dat gevoel, al is het maar zolang het duurt. Ook omdat dit Oranje, zoals wel vaker, dinsdag 15 juni 2021 De wedstrijd tegen Oekraïne is de eerste in de historie van het EK met nul goals voor rust en vijf erna. De 26-jarige middenvelder kon in het Portugese elftal nooit zo zijn stempel drukken als bij zijn club Manchester United. In 28 interlands kwam hij slechts tot twee goals en vier assists. Die cijfers poetste hij vorige week op in het oefenduel met Israël (4-0), met twee treffers en één assist. Fernandes is in vorm, Hongarije is gewaarschuwd. Het Nederlands elftal tijdens het spelen van het Wilhelmus, voorafgaand aan de wedstrijd tegen Oekraïne. foto pim ras @sjoerdmossou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46