CDA deelt bonnetjes: 'Donaties deugen' NIEUWS 3 Tanks van het Nederlandse leger gaan voor het eerst in zeventien jaar weer op missie. Begin juli vertrekken ze naar Litouwen om de Russen af te schrikken. De tanks worden gehuurd van Duitsland. middels loopt de samenwer king volgens plaatsvervangend bataljonscommandant De Borst zo goed, dat het een voorbeeld is in de Navo en er volop be langstelling is vanuit andere landen om te komen kijken hoe de Duitsers en Nederlanders sa menwerken. Geen enkel ander land doet ze dat op dit moment na. Is dit dan de voorbode van een Europees leger? Dat is vol gens De Borst aan de politici. ,,Maar ik verwacht zeker dat we nog meer mensen en materieel gaan samenbrengen. In deze tijd is het gewoon niet mogelijk om alles zelf te willen doen." Samenwerking In Litouwen gaat de samenwer king nog een stap verder en ha ken ook Noren en Tsjechen aan bij de zogenoemde battlegroup die zes maanden aan de Russi sche grens blijft. Behalve de vier tanks met Nederlanders, zijn er ook nog een aantal Duitse tanks en andere gevechtseenheden van beide landen. De Borst heeft niet de illusie dat deze be scheiden inzet veel indruk maakt op Poetin. Maar het gaat volgens hem niet om de aantal len. „Wij zijn daar om onze partners gerust te stellen en te steunen. En het signaal af te ge ven dat het beter is om in ge sprek te blijven.'' kocht. Een kapitale blunder, von den militairen van hoog tot laag. De luitenant-kolonel was zelf een van de mannen die destijds aanwezig was toen het laatste schot klonk. Een groot verlies voor de landmacht, vindt hij nog steeds. De jarenlange opgebouwde kennis was in één klap weg. Maar ook een krachtig wapen. ,,Ik heb het weleens vergeleken met een brandweerman die zijn tankauto spuit moet inleveren en alleen nog een ladderwagen over heeft. Wie gaat de brand dan blussen?" Maar ook persoonlijk noemt hij het een emotioneel moment. Want werken op een tank voelt toch een beetje als de cavalerist die honderd jaar geleden een hechte band had met zijn paard. ,,Het blijft een machtig gevoel om die 60 ton staal te bedienen.'' Genoeg getreurd. De tanks zijn sinds 2016 weer terug in het Ne derlandse leger en nu mag de be manning ook nog eens voor het eerst op missie naar Litouwen. Een absolute mijlpaal, vindt De Borst. ,,We zijn de afgelopen vijfjaar van een kindje dat kruipt naar een vol wassen eenheid gegroeid." Al waren de afgelopen vijfjaar zeker niet altijd makkelijk en schuurde de samenwerking met de Duitsers best weleens, weet tankcommandant Vincent. Zo moest hij enorm wennen aan de militaire cultuurverschillen. Als We zijn in vijf jaar van een kindje dat kruipt naar een volwassen eenheid gegroeid Nederlandse onderofficier was hij verantwoordelijk voor de oplei ding en schietoefeningen van zijn manschappen. In Duitsland, doet een officier dat. ,,Het is dan als on derofficier moeilijk zakendoen. Ze nemen je minder serieus." Er wa ren meer hobbels te nemen. Ad ministratieve bijvoorbeeld, zoals: hoe zorg je dat een Nederlands rij bewijs voor een tank ook geldig is in Duitsland? Het duurde maan den om het voor elkaar te krijgen, maar een uitzending zoals nu naar Litouwen helpt enorm. Nu wordt ook op de hoogste niveaus de ur gentie duidelijk om praktische be lemmeringen goed te regelen. In- Bergen Uitgerekend op de dag dat de Navo tij dens een top in Brussel nog eens onderstreepte dat de relatie met Rusland een dieptepunt heeft bereikt sinds de Koude Oorlog, demonstre ren Nederlandse militairen van de landmacht in het Duitse Bergen de kracht van het zwaarste wapen dat ze hebben. De bemanning van vier Leo pard 2A6-tanks vuurt de ene na de andere granaat af en test daarmee de laatste keer voor hun uitzending hoe ze zo zui ver mogelijk kunnen schieten. Niet dat de Nederlanders ver wachten ten strijde te moeten trekken tegen de Russen, maar je kunt maar beter op alles voor bereid zijn, zo is de gedachte. En dus steekt tankcommandant Vincent de rode vlag in de ge- schutskoepel van zijn tank nog maar eens omhoog. Het teken dat er elk moment een knal volgt die de grond doet trillen en zelfs met gehoorbescherming nog oorver dovend klinkt. Voldaan kruipt de wachtmeester even later uit het imposante gevaarte van 60 ton staal. Dit is waarom hij na een jaar of acht afwezigheid weer zo graag terug is op de tank. ,,Als je iets wil forceren op het slagveld, heb je ons gewoon nodig", grijnst hij. Op een afstandje bekijkt plaatsvervan gend bataljonscommandant Timo de Borst vol trots de schietserie. Duitsers De achttien tanks die Nederland nu huurt van de Duitsers, vallen weliswaar in het niet bij de bijna duizend die in de jaren 70 in ons land rondreden. Maar 'we' hebben tenminste weer tanks. De Borst denkt nog steeds met pijn in het hart aan het jaar 2011 toen de een heid w erd opgeheven wegei geldgebrek. De tanks werden ver- Met de openbaarmaking van de bonnetjes hoopt het CDA-bestuur het door Kamerlid Pieter Omtzigt geschetste beeld van ongezonde in vloed van donateurs recht te zet ten. Uit de gisteravond gepubliceerde staatjes blijkt dat 1,2 miljoen euro aan donaties rond de verkiezingen afkomstig zijn van Hans van der Wind, voormalig ondernemer, voorzitter van de commissie fond senwerving, lid van het campagne team en al vijftien jaar donateur. Hij sponsorde de partij via diverse bv's. ,,Het CDA is hem en alle an dere donateurs zeer erkentelijk voor deze steun", meldt het partij bestuur. Koers ,,Donateurs hebben op geen enkele manier de inhoudelijke koers van de partij kunnen beïnvloeden. Dat is een gewekte suggestie die niet aan de orde is en iets dat het CDA verre van zich werpt. Wij betreuren ook zeer dat dit beeld ten onrechte is opgeroepen, zeker ook voor de donateurs zelf." Omtzigt suggereerde dat de spon soring niet deugde. Giften van drie donateurs zouden niet in de boeken terecht zijn gekomen en in ruil voor donaties zouden deze suikerooms ongezonde invloed op de partij plannen hebben, MKB-plannen er door drukken en fiscale voordelen afgedwongen hebben. Dat klopt dus niet volgens het CDA. Van der Donateurs hebben op geen enkele manier de koers van de partij kunnen beïnvloeden Wind zelf laat weten: ,,Ik steun het CDA al sinds 2006 met substantiële bedragen vanuit mijn vennoot schappen. Die bedragen staan keu rig genoteerd in het donatieregister. Daar is niets geheimzinnigs aan." Van der Wind stortte via zijn bv's in de laatste weken voor de verkie zingen vele tonnen in de partijkas. In november 2020, toen De Jonge nog lijsttrekker was, mailde hij nog aan het partijbestuur dat het stroef loopt met de fondsenwerving, zo blijkt uit een bijlage van Omtzigts memo. ,,We maken ons grote zorgen over de funding van de campagne", schreefVan der Wind. ,,Zoals wij in meerdere gesprekken met Hugo, met Rutger en met Raymond heb- ben duidelijk gemaakt, is de wer ving stil komen te liggen sinds de zomer. De grotere funders zijn (ui terst) negatief en niet bereid in de huidige constellatie geld te ge ven, waar dat eerder wel het geval was." Partijcongres Vijfhonderd leden van het CDA hebben inmiddels de petitie om een partijcongres te organiseren ondertekend. Zij willen spreken over de onrust in de partij na het vertrek van Omtzigt. Het verzoek zal vandaag bij het partijbestuur worden ingediend. Het partijbe stuur is dan statutair verplicht om binnen acht weken een partijcon gres te organiseren. P13 dinsdag 15 juni 2021 Na jaren rollen er weer tanks Nederlands leger richting Rus :Mg -Timo de Borst, bataljonscommandant Raymond Boere M Nederlandse militairen oefenen in het Duitse Bergen met tanks die binnen kort naar Litouwen gaan. foto defensie Ex-CDA'er Pieter Omtzigt sugge reerde gedoe rond partijdona ties en partijplannen die te koop zijn. Met openbaarmaking van de giften hoopt het CDA nu het tegendeel te bewijzen. Edwin van der Aa Den Haag - CDA-partijbestuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3