A de katte gos eet, kriege me regen 10 ZEELAND Het Gentse recreatiedomein Blaarmeersen werd ontruimd na een grote vechtpartij met Brusselse jongeren. Aan Sigrid Spruyt van Outdoor Swimming Belgium hoef je niet te vragen naar de oorzaak. Ze pleit voor meer legale zwemplekken in open water. ZWEMMERS 'MILIEUREGELS IN VLAANDEREN ZIJN ABSURD Zuiderburen Streektaal f ^a ^vat er in Gent m ml ^ais gebeurd, is ■■■V een perfecte H VV illustratie van ^m het pro bleem. Er is een ongelooflijk tekort aan open zwemwater in Vlaande ren en Brussel", vertelt Sigrid Spruyt. ,,Dat probleem is vooral acuut in de steden. In Antwerpen is er een zwembad op Linkeroever en een zwemvijver in Deurne, wat veel te weinig is. In Brussel is er helemaal niets. In zomerse tijden, met veel oververhitting in de maatschappij, hoef je geen tekening te maken bij wat in Gent is gebeurd. De men sen zoeken verkoeling. Maar op plaatsen waar zwemmen mag, kom je een politiek tegen van ei gen water eerst. Dat is natuurlijk geen oplossing." Cijfers zeggen in dit geval heel veel. Het Vlaamse binnenland telt een veertigtal plaatsen waar je kan zwemmen in open water. In Ne derland zijn er dat meer dan 700. ,,In Nederland mag je in open wa ter zwemmen op eigen verant woordelijkheid. Doe je dat in Vlaanderen, dan kan er aan de wa terkant een agent staan om je te beboeten", weet Sigrid Spruyt. ,,Antwerpen heeft prima zwem water. Ik noem het Galgenweel, de Ekerse Putten of het Noordkasteel. Zwemmen is daar verboden. En waarom is er zo weinig open zwemwater? Omdat de milieure gels in Vlaanderen zo absurd zijn. Op een bepaald moment is zwem men in Vlaanderen synoniem ko men te staan met zwemmen in een zwembad. Buiten dat concept van een zwembad met tegeltjes kan de overheid niet meer denken. Toch willen de mensen meer in de natuur zwemmen. Wat zie je nu gebeuren? Neem het voorbeeld van domein De Ster in Sint-Ni- klaas. In wat perfect open zwem water is, maken ze dan een zwem bad dat voldoet aan die regeltjes. Dat is natuurlijk te gek." Er is nog een ander fenomeen dat speelt. Ook in de provinciestad Aan de waterkant kan een agent staan om je te beboeten Turnhout mag je nergens in open water zwemmen. De stad heeft anders wel een prachtige water plas, maar die is voorbehouden aan een zeilclub. ,,In Nederland is er meer indivi dualisme. Vlaanderen is een regio vol clubs. De overheid is hier ei gendom van het water. Die over heid geeft dan een vergunning aan bepaalde clubs om dat water te mogen gebruiken. En dan is dat water van de zeil- of duikclub. De zwemmer komt er niet in. Er be staat alleen een afwijking voor langeafstandszwemmers en triat leten. Maar ook zij moeten lid zijn van de juiste club. Apartheid is ge lukkig afgeschaft, maar in Vlaan deren bestaat die nog wel in het water." Outdoor Swimming Belgium is als lobbygroep intussen flink ac tief. Heeft dat al wat opgeleverd? In Antwerpen zou er bijvoorbeeld een zwemzone komen in het Lo- broekdok, nabij het Sportpaleis. ,,Dat hoort bij Ringland, het pro- ject voor stadsvernieuwing. Dat is een kans om meer open water in de stad te creëren. Maar in de plan nen zien we voorlopig enkel een afgebakend zwembadje in het Lo- broekdok. Op een tekening zie je drie zwemmers, verder wordt er in dat dok alleen maar gezeild. Dat moet anders. Antwerpen verdient gewoon beter dan het blokzwem- men van nu." Dat heeft wat uitleg nodig. In zwemvijver Boekenberg in Deurne mogen niet meer dan 80 zwemmers het water in. Na een kwartiertje moeten zij de vijver uit om plaats te maken voor de volgende groep van 80 die in een lange rij staat te wachten. Blok- zwemmen heet dat. ,,In die rij sta je als sardienen in een blik. Verge lijk het met filerijden naar de kust." Eên van de praatjes die a je elken dag oart is toch wè een praatje over 't weer. Iedereên vindt 'r wat van, mè gin mèns kan t'r wat an verandere. Zo bin d'r mè zat uutdrukkiengen, ok in 't dialect, die a over 't weer gae. Om d'r is eên te noemen: 'A de scheu- teldoek stienkt, dan kriege me regen' Noe is dat wè een uutdrukkieng uut het varre verleden. Toen wier de scheuteldoek gebruukt om 't taefel- zeiltje of te poesen en impersant de snottebellen van de guus of te kelven. Gin wonder dat 'r dan op 't leste van de dag een luchtje an zat. Scheuteldoeken wiere vroeger emikt van bevoorbeeld ouwe thee- doeken. Noe me 'vaatdoekjes' en die ael je bie de Hema. Het gekke is da me noe geboge over oanze iPad ni buieradar zitte te kieken voe da me ni buten gae. A de lucht verèrmt, dan kiek je eêst op dat dienk, oe laete a 't wee deurgelichte. Wan de tied stit 'r ok nog bie. A de bui verbie is, dan ka je zonder druupnat te regenen over den diek lópe. 'Regen uut het oasten en ouwe wuve kuren, kunne drie keêr vierentwin tig uren dure' Vrouwen Di komme de vrouwen nie best van of! In de zei-spreuken motte oans het ok nog a es kunne. Het zulle wè ven ters ewist die a aol die spreuken verzonnen Wat dienke julder van beêsten die a regen kunne voorspelle? 'A d'aene kraait op 't nist, drie daegen regen of mist' 'A de katte gos eet, kriege me regen.' 'Zeêmeêuwen op 't land, regen of sturm.' Da 's nog es wat aars as op je iPad kieke! Me kunne wè es zitte moppere a me ni het uutgebreide weerbericht op de televisie kieke en d'r dan achter komme dat 'r wee niks van deugt. Mè toch kieke me, ee! Mie onderstaende voorspelliengen ka je rekenienge ouwe a je in oans land op vekansie wil: 'Sint Jan kom mie regen an.' (24 juni) 'Sinte Pieter kom nie mie z'ngieter. (29 juni) 'Regen op Sinte Margriet zes weken boereverdriet.' (20 juli) 'Wat a Griete vuul emikt eit kan Me- leêntje nog goedmaeke.' (22 juli) Di kan toch gin weerman op de te levisie tegenan, ee! Ik bin a eêl m'n leven benauwd voe onweer. As kind kroop ik dan onder den taefel. Noe zoue ze gek opkieke a 'k dat nog dee, mè benauwd bluuf ik, niks an te doen. A 't van dat steege weer is en je zie zo noe en dan bliklicht, dan ka je d'r donder op zègge, da me een dun- derbui kriege. M'n vaoder zei dan vroeger wè es: "Ni 't noorden om, das merrege vrom." Di wier ik nie vrolijk van. Een praatje over 't weer. Zwiegt 'r mè van stille, ik doe d'r zelf net zo goed an mee. Dirrom nog een zelfge- mikte haiku: Ik waaie ok mee, mè nie mie aolle winden. Tweê is a tevee. dinsdag 15 juni 2021 GO naar meer open water In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: het te kort aan open zwemwater. Dominique Piedfort Gent -Sigrid Spruyt, Outdoor Swimming Belgium Sigrid Spruyt mag zelf ook graag zwemmen in open water. FOTO JOACHIM BLOMME/OUTDOOR SWIMMING BELGIUM. www.outdoorswimming.be Jopie Minnaard In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Jopie Minnaard in het Zuid-Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38