Politie: 'Belangrijk voorwerp in zaak Ichelle gevonden' Gouden status voor Slag om de Schelde Terneuzen pronkt straks met iconische Broden en Vissen 8 ZEELAND Jeugdzorgorganisatie hoopt op eenmalige dip: corona heeft erin gehakt Juvent kan financieel gezien wel tegen een stootje, zegt bestuurder Ruud Stevens. ,,Op zich zijn we een gezonde organisatie, maar vo rig jaar hebben er allerlei dingen gespeeld. Zo is er een nieuwe con tractperiode ingegaan. Ook merk ten we de gevolgen van corona en was er nog een aantal zaken. Dat heeft ons in 2020 meer geld gekost dan we hadden voorzien. Dat ver klaart het tekort." Complexe problemen Juvent is de grootste speler op het gebied van jeugdzorg in Zeeland. De organisatie biedt specialisti sche hulp aan kinderen, jongeren en hun ouders bij complexe pro blemen in de opvoeding, het ge drag of de ontwikkeling. Die hulp kan thuis plaatsvinden, maar ook in pleeggezinnen, gezinshuizen of specialistische behandelgroe- pen. De coronapandemie had grote gevolgen. ,,Die heeft er behoorlijk ingehakt", zegt Stevens. „Jongeren kwam bijvoorbeeld de hele dag thuis te zitten, waardoor ze over- dag extra ondersteuning nodig hadden. Dat hebben we maar ten dele gecompenseerd gekregen." Met een eigen vermogen van bijna negen miljoen euro is de si tuatie niet direct nijpend voor Ju- vent. Stevens hoopt dat er sprake is van een eenmalige dip, maar waagt zich nog niet aan prognoses voor dit jaar. ,,Dat zou voorbarig zijn, ook omdat we de zorgvraag- en toewijzing niet helemaal kunnen voorspellen. Het is allemaal heel grillig op dit moment. We zijn voortdurend aan het bijstellen." Extra geld De jeugdzorg staat al geruime tijd onder zware druk, doordat ge meenten van het Rijk te weinig geld daarvoor krijgen. Een arbitra gecommissie oordeelde eind vo rige maand dat 'Den Haag' de ko mende jaren moet bijspringen. We zitten in een soort dal waar we doorheen moeten Het kabinet heeft vervolgens toe gezegd dat het volgend jaar de ge meenten ruim 1,3 miljard euro ex tra geeft om de tekorten in de jeugdzorg te compenseren. ,,We zitten in een soort dal waar we doorheen moeten", zegt Stevens. ,,Maar ik zie een aantal hoopvolle ontwikkelingen. We zijn in elk geval blij met de erken ning dat de gemeenten van het Rijk te weinig geld kregen om goede jeugdhulp volledig te finan cieren. Wij verwachten dat het voor Juvent - en voor de sector in het algemeen - met het extra geld beter wordt, want daarmee kun nen we aantal problemen oplos sen." Daarnaast liggen er inmiddels voorstellen om het stelsel voor jeugdzorg te verbeteren. ,,Dat moet ons helpen om een aantal knelpunten weg te nemen. Er gloort dus wat meer hoop aan de horizon." je hebt een gigantisch ge bouw nodig." De gemeente, eigenaar van Broden en Vissen, geeft het in bruikleen aan Verbrugge. ,,Wie weet komt het over twin tig jaar weer terug naar Breskens." Beerens mag mogelijk een nieuw kunstwerk in de haven maken en is daarover in gesprek met de gemeente Sluis. De kunstenaar ver wacht dat Broden en Vis sen, na een flinke op knapbeurt, op zijn vroegst na de zomer van 2022 in Terneuzen hangt. Martin Verbrugge be looft dat het een ere plaats krijgt. ,,Ook in Ter- neuzen zullen hier veel mensen van genieten." Het Nederlands Forensisch Insti tuut moet daarnaast eerst vast stellen of het voorwerp ook echt van Ichelle is. Daar hoopt de poli tie snel duidelijkheid over te krij gen, zegt woordvoerder Willem Jan Uytdehage. ,,We willen nog niet te vroeg juichen. Maar er missen nog meerder spullen van Ichelle." Het zou kunnen gaan om Ichel- le's groene rugtas en/of telefoon, die sinds haar verdwijning nog niet zijn teruggevonden. Maar dat kan Uytdehage dus niet bevesti gen. Zichtbaar gezocht Specialisten van het Landelijk Team Onderwaterzoekingen hiel pen de recherche bij de zoektocht naar spullen van Ichelle die nog niet terecht zijn. Er is gezocht in het water in het buitengebied van Aardenburg. Hoewel de politie dus nog niets kan zeggen over het gevonden voorwerp, wil ze toch zoveel mogelijk informatie delen met het publiek. ,,We merken dat de zaak enorm leeft. En er is zicht baar gezocht'', zegt Uytdehage. In de zaak zit een verdachte vast, Sandra H. Afgelopen week end werd bekend dat haar man beweert een verhouding te heb ben gehad met Ichelle. De Slag om de Schelde heeft sinds de heropening van de bioscopen op 5 juni al 100.000 bezoekers ge trokken. Daarmee krijgt het Ne derlandse oorlogsepos de status Gouden Film. Hoofdrolspeler Gijs Blom en re gisseur Matthijs van Heijningen hebben de bijbehorende award in ontvangst genomen in filmthea ter Het Ketelhuis in Amsterdam. Dat meldt het Nederlands Film festival, die de prijs voor best be zochte Nederlandse films uitreikt, vandaag. Hoewel in de bioscopen sinds 5 juni maar vijftig mensen per zaal worden toegelaten, is De Slag om de Schelde de tweede film die de 100.000 bezoekers is gepas seerd. Vorige week werd Bon Bini: Judeska in da House bekroond met een Gouden Film. De Slag om de Schelde vertelt het verhaal van de grootste veldslag in de Tweede Wereldoorlog op Ne derlands grondgebied. Die vond plaats in het najaar van 1944 in Zeeland, toen de nazi's de zeearm richting Antwerpen afsloten om de toevoer van voorraden naar de geallieerde legers te stoppen. De hoofdrollen worden gespeeld door Gijs Blom, Susan Radder, Ja mie Flatters, Jan Bijvoet en Tom Felton. Het kunstwerk komt te hangen aan de graansilo van Verbrugge Terminals aan het Kanaal Gent-Ter- neuzen. De gemeente, Beerens en Verbrugge maakten dat gisteren be kend. Beerens wist al een tijd dat het kunstwerk zou verdwijnen omdat de huidige stek uit 1953 wordt gesloopt voor de bouw van appartemen ten. De kunstenaar vindt het jammer dat zijn werk destijds niet is meegeno men in het havenplan van Breskens. ,,Het had er perfect bij gepast. Maar ik ben blij met de nieuwe locatie. Ik zag het al bijna bij het oud ijzer belan den." Droevige dag Beerens maakte Broden en Vissen - twintig bij 25 meter groot - in 1997. Het is uitgegroeid tot een ico nische schildering. Bur gemeester Marga Ver- mue had het graag voor de gemeente Sluis be houden. ,,Daarom is het ook een beetje een droe vige dag. We hebben in Breskens gezocht, maar dinsdag 15 juni 2021 Juvent duikt 8,5 ton in het rood Juvent is vorig jaar fors in het rood beland. De Zeeuwse jeugd zorgorganisatie heeft 2020 af gesloten met een tekort van 847.000 euro. Het jaar daarvoor hield zij nog ruim twee ton over. Rolf Bosboom Middelburg - Ruud Stevens, Juvent Kunstenaar Johnny Beerens, burgemees ter Marga Vermue van de gemeente Sluis en directeur Martin Ver- brugge voor het te ver plaatsen kunstwerk in Breskens. foto anne hana Kijk op de site bij /video Het rechercheteam van de po litie dat onderzoek doet naar de dood van Ichelle van de Velde heeft vandaag een 'be langrijk voorwerp' gevonden dat nieuw licht op de zaak zou kunnen werpen. In het belang van het onderzoek kan nog niet worden gemeld om wat voor voorwerp het gaat. Luc Oggel Aardenburg Ab van der Sluis Vlissingen Een echte eyecatcher. Dat is het kunstwerk Broden en Vissen van Johnny Beerens in de haven van Breskens. De silo waaraan het hangt, wordt echter gesloopt en daarom verhuist het naar Terneuzen. ,,Het is jammer dat het werk niet voor Breskens be houden blijft, maar het eindigt gelukkig niet op de schroothoop." Bob Maes Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36