O 5 ZEEUWSE KUST DUIKERS AANGEZIEN VOOR COCAÏNECRIMINELEN Een duikexpeditie voor de Zeeuwse kust is afgelopen weekend uitgelopen op een hachelijk avontuur. Het schip werd zondag onderschept door een zwaarbewapende politie-eenheid, omdat de groep werd aangezien voor cocaïnesmokkelaars. 'Ineens waren er mitrailleurs op ons gericht'. i en team vrijwilligers van Stichting Duik De Noordzee Schoon ver trok vrijdagavond laat I met de MS Tender van uit de Eerste Binnenhaven in Vlis singen. Zondagmiddag rond één uur, terwijl ze op het punt ston den om terug te keren naar Vlis- singen, werd de groep met veel machtsvertoon aangehouden. Van het ene op het andere mo ment waanden de zeventien dui kers en drie bemanningsleden zich in een film. ,,Eerst kwam er een helikopter heel laag over", zegt expeditieleider Ben Stiefelhagen. ,,Vervolgens zagen we twee snelle motorboten met twaalf zwaarbe wapende mensen van de Dienst Speciale Interventies, met een schip van de Kustwacht op volle snelheid erachter. Ze enterden ons schip en kwamen met getrokken machinegeweren aan boord. Nie mand mocht nog wat zeggen." Zuid-Amerikaans schip Pas uren later werd het de opva renden duidelijk dat de politie een verband vermoedde met een groot Zuid-Amerikaans vrachtschip dat zich in de nacht ervoor vlakbij be vond en dat van cocaïnesmokkel werd verdacht. Bij dergelijke transporten worden regelmatig duikers ingezet om drugspakket ten op te pikken die overboord zijn gezet. Zondagochtend haalde het duikschip drijvend afval uit het water. Dat was voor de politie ex tra verdacht, omdat het leek dat er drugpakketten werden opge vist. ,,Ze zagen een mogelijk cocaïne- schip én een schip met duikers. Dan is één en één twee", zegt Stie felhagen. ,,We waren toevallig net op het verkeerde moment op de verkeerde plaats. We zijn een goe- dedoelenstichting, maar nu wer den er ineens mitrailleurs op ons gericht en waren we hoofdver- - -r£S, dachten in een cocaïnezaak. Dat is toch wel bijzonder." Controle overgenomen De bemanning van de MS Tender kreeg de opdracht de koers te wij zigen en in plaats van naar Vlissin- gen naar Rotterdam te varen. ,,We kregen totaal geen uitleg over het waarom. Op zo'n moment nemen ze de controle helemaal over. Dat moeten ze ook doen. Dat is hun manier van werken. Maar geleide lijk kregen ze wel door dat we er niet echt uitzien als terroristen. We hebben allemaal goede banen, zijn aardige mensen met een be schaafd voorkomen. Daardoor werd de politie ook wat meer ont spannen." De MS Tender werd gedwongen naar de politiesteiger in de Prinses Margriethaven op de Maasvlakte in Rotterdam te varen. ,,Daar kwa men speurhonden aan boord en een heel onderzoeksteam", zegt Stiefelhagen. ,,Alles werd openge maakt en losgeschroefd. Een dui ker heeft ook gekeken of we iets We waren toevallig net op het verkeerde moment op de verkeerde plaats onder het schip hadden geplakt. We zijn ook allemaal verhoord." Uiteindelijk werd duidelijk dat de duikers niet langer verdachten waren. Rond tien uur 's avonds werd het schip dan ook vrijgege ven en was de groep vrij om te gaan, met excuses voor het onge mak. Diep in de nacht van zondag op maandag keerde het duikteam alsnog terug in Vlissingen. ,,Maar van onze kant geen rancune hoor", zegt Stiefelhagen. ,,Ze waren heel vriendelijk en doen gewoon hun werk. Ze moeten scherp zijn op wat er op zee gebeurt. Dan kunnen ze niet alleen maar een agent met een hondje sturen." Stichting Duik De Noordzee Schoon is bezig met een grote schoonmaakactie in de Noordzee, waarbij rond scheepswrakken achtergebleven visnetten, vislood en andere rommel wordt opge ruimd. In het weekend stonden vijf locaties voor de Zeeuwse kust op het programma. Door alle peri kelen bleef het bij vier wrakken. Niettemin wist het team zo'n 700 kilogram aan rommel te verzame len. De duikers houden de actie om dat vooral de visnetten, vaak al tientallen jaren oud, een plaag zijn voor het leven in de Noordzee. Er zwemmen vissen in, maar ook krabben en kreeften en zelfs kleine dolfijnen en zeehonden. Die overleven het vaak niet. De duikers bevrijden de dieren en ruimen de netten en andere rom mel op. ,,Hoe schoner een wrak, hoe be ter het is voor iedereen", zegt Stie- felhagen. ,,Wij vinden het duiken leuk en willen graag iets goed doen met onze hobby. Het makke lijkste is om als duiker te zeggen 'wat een rommel hier' en dan weer omhoog te gaan. Maar je kunt het ook opruimen. Ook als ik langs het strand loop, ben ik altijd aan het opruimen, ook al is die troep niet van mij. Het is een kleine bijdrage die je kunt leveren. Ik vind het be langrijk dat veel meer mensen be seffen dat we iets voorzichtiger met de wereld om moeten gaan. Rijd maar eens langs een McDo nald's. Hele zakken gooien bezoe kers er uit het raam. Dan spoor je toch niet helemaal?" Generale repetitie Het avontuur van zondag weer houdt de duikers er allerminst van om snel weer op pad te gaan. ,,Ko- mende vrijdag vertrekken we van uit Scheveningen voor een expedi tie van een week op de Noordzee, voor de kust van Zuid-Holland, Zeeland en België. De afgelopen dagen waren een soort generale repetitie daarvoor. Het was een succesvol weekend, met alleen een iets andere afloop dan we gewend zijn." dinsdag 15 juni 2021 GO 'Ze enterden ons schip en kwamen met getrokken geweren aan boord' Rolf Bosboom Vlissingen - - Naarmate het de politie duidelijker werd dat ze niet met cocaïne- criminelen te maken hadden, werd de sfeer aan boord meer ont spannen. Tweede van rechts: Ben Stiefelhagen. -Ben Stiefelhagen, expeditieleider Een zwaarbewapende politie- eenheid op weg naar de MS Ten der. FOTO'S STICHTING DUIK DE NOORDZEE SCHOON/JOOST VAN UFFELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33